
Bokliv
Dag för dag : texter från en särskild tid
En samling betraktelser och dikter som fångar tankar under coronapandemin och reflekterar över tidens inverkan.
En samling betraktelser och dikter som fångar tankar under coronapandemin och reflekterar över tidens inverkan.
REA-pris208 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Livets återstod
Boken utforskar livets resa och hur personlighet formas av val och omständigheter.
Boken utforskar livets resa och hur personlighet formas av val och omständigheter.
REA-pris150 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Faskikel 20
Lyrik och dramatik i kortformat. Häftad, danskt band, mycket fint antikvariskt skick. Utgiven av diskret förlag, Stockholm 2025.
Lyrik och dramatik i kortformat. Häftad, danskt band, mycket fint antikvariskt skick. Utgiven av diskret förlag, Stockholm 2025.
REA-pris200 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Min farmors hus
En pojkes liv i sekelskiftets Köpenhamn skildras genom barndomsminnen och familjedynamik. Berättelsen utforskar komplexa relationer och erbjuder en djupare förståelse för hur upplevelser formar individen. En tidlös klassiker inom dansk litteratur.
En pojkes liv i sekelskiftets Köpenhamn skildras genom barndomsminnen och familjedynamik. Berättelsen utforskar komplexa relationer och erbjuder en djupare förståelse för hur upplevelser formar individen. En tidlös klassiker inom dansk litteratur.
REA-pris70 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kvinnan och apan
En fängslande berättelse om en kvinna och en apa som utforskar kärlek, mänsklig klåfingrighet och relationen till naturen.
En fängslande berättelse om en kvinna och en apa som utforskar kärlek, mänsklig klåfingrighet och relationen till naturen.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kvarteret Lustgården
En fängslande roman som utforskar livet i en tvärgata i Köpenhamn, med insikter om den mänskliga erfarenheten.
En fängslande roman som utforskar livet i en tvärgata i Köpenhamn, med insikter om den mänskliga erfarenheten.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Spelaren
En roman som utforskar spelmissbruk, kärlek och sociala intriger i en kritisk skildring av det moderna livets förfall.
En roman som utforskar spelmissbruk, kärlek och sociala intriger i en kritisk skildring av det moderna livets förfall.
REA-pris200 kr

Bokliv
Der ziser duft funem lebn / The Sweet Fragrance of Life
En skrämmande samling av skräckhistorier med judiska teman, som utforskar ondskans natur och samhälleliga frågor.
En skrämmande samling av skräckhistorier med judiska teman, som utforskar ondskans natur och samhälleliga frågor.
REA-pris218 kr

Mingus bok- och skivbutik
Tårpilen
En man söker lugn vid en sjö, men konfronteras av sin sorg och stadens minnen. En poetisk berättelse om nederlag och längtan efter kärlek.
En man söker lugn vid en sjö, men konfronteras av sin sorg och stadens minnen. En poetisk berättelse om nederlag och längtan efter kärlek.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 1980
Samling av intervjuer och dikter av framstående poeter, inklusive insikter om trubadurdiktning. 218 sidor i normalt antikvariskt skick.
Samling av intervjuer och dikter av framstående poeter, inklusive insikter om trubadurdiktning. 218 sidor i normalt antikvariskt skick.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Till fots till Martha`s Vineyard
Utforska en poetisk resa genom amerikansk skönlitteratur med en tolkning av lyrik som berör och inspirerar. Boken är i mycket fint antikvariskt skick och bunden i danskt band.
Utforska en poetisk resa genom amerikansk skönlitteratur med en tolkning av lyrik som berör och inspirerar. Boken är i mycket fint antikvariskt skick och bunden i danskt band.
REA-pris125 kr
Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 1 1985
En samling av prosadikter och lyrik från flera framstående författare, med fokus på spansk och engelsk poesi. Tidskriften innehåller illustrationer och erbjuder en djupdykning i litteraturvetenskap.
En samling av prosadikter och lyrik från flera framstående författare, med fokus på spansk och engelsk poesi. Tidskriften innehåller illustrationer och erbjuder en djupdykning i litteraturvetenskap.
REA-pris50 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den ståndaktige tennsoldaten
En illustrerad berättelse med teckningar i färg och svartvitt, som utforskar teman inom skönlitteratur.
En illustrerad berättelse med teckningar i färg och svartvitt, som utforskar teman inom skönlitteratur.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 2 1979
Samling av lyrik och essäer som utforskar diktens betydelse och språkgestalter. Innehåller bidrag från flera kända poeter och kritiker.
Samling av lyrik och essäer som utforskar diktens betydelse och språkgestalter. Innehåller bidrag från flera kända poeter och kritiker.
REA-pris40 kr

Knorrens antikvariat
Tine
En klassisk ungdomsbok från 1984 som utforskar teman av identitet och tillhörighet.
En klassisk ungdomsbok från 1984 som utforskar teman av identitet och tillhörighet.
REA-pris100 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen
En samling lyrik i häftad utgåva som utforskar litteraturens djup och dramatik.
En samling lyrik i häftad utgåva som utforskar litteraturens djup och dramatik.
REA-pris80 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Litteraturens klassiker
En översikt av litteraturens epoker och centrala texter, redigerad för att underlätta studier och undervisning.
En översikt av litteraturens epoker och centrala texter, redigerad för att underlätta studier och undervisning.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 2001
En samling av dikter och essäer från framstående poeter och skribenter, som utforskar lyrikens form och dess politiska dimensioner. Innehåller även akvareller som kompletterar texterna. Häftad utgåva i fint skick.
En samling av dikter och essäer från framstående poeter och skribenter, som utforskar lyrikens form och dess politiska dimensioner. Innehåller även akvareller som kompletterar texterna. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 1992
Tidskrift med målningar och nya dikter av kända poeter. Innehåller verk från Rumänien och analyser av svensk lyrik. Häftad utgåva i fint skick.
Tidskrift med målningar och nya dikter av kända poeter. Innehåller verk från Rumänien och analyser av svensk lyrik. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris50 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Bilden
En roman som utforskar identitet och samhälle genom en modernistisk lins, med skarpa skildringar av människors liv.
En roman som utforskar identitet och samhälle genom en modernistisk lins, med skarpa skildringar av människors liv.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 2004
Ett nummer med intervjuer, artiklar och dikter av kända poeter. Innehåller även spännande bilder och litterära analyser.
Ett nummer med intervjuer, artiklar och dikter av kända poeter. Innehåller även spännande bilder och litterära analyser.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 1992
Tidskrift med dikter av flera kända poeter och essäer om litteratur. Innehåller målningar och är i fint antikvariskt skick.
Tidskrift med dikter av flera kända poeter och essäer om litteratur. Innehåller målningar och är i fint antikvariskt skick.
REA-pris50 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Riket
Dikterna utforskar teman av mänsklig erfarenhet och känslor, med fokus på det svenska språket och litterära traditioner. Boken är utgiven i klotband och har en namnteckning.
Dikterna utforskar teman av mänsklig erfarenhet och känslor, med fokus på det svenska språket och litterära traditioner. Boken är utgiven i klotband och har en namnteckning.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Nu opgiver han
Skönlitterär samling med noveller och romaner från den nordiska traditionen, utgiven 1966. Häftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
Skönlitterär samling med noveller och romaner från den nordiska traditionen, utgiven 1966. Häftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
REA-pris148 kr
