
Antikvariat Bothnia
Slaget om Västeuropa
En djupgående analys av luftkriget och strategiska beslut under slaget om Västeuropa 1940, med fokus på viktiga händelser och konsekvenser.
En djupgående analys av luftkriget och strategiska beslut under slaget om Västeuropa 1940, med fokus på viktiga händelser och konsekvenser.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Slutstriden
En detaljerad skildring av slaget om Berlin under andra världskriget, med fokus på militära strategier och historiska händelser. Boken är fotoillustrerad och innehåller färgkartor.
En detaljerad skildring av slaget om Berlin under andra världskriget, med fokus på militära strategier och historiska händelser. Boken är fotoillustrerad och innehåller färgkartor.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
'Klart skepp för minfällning'. En reserv fänrik berättar från beredskapsåren i flottan 1939-1940
Berättelse om flottans beredskapsår under Andra Världskriget, med fokus på minfällning och sjökrig. Rikt fotoillustrerad.
Berättelse om flottans beredskapsår under Andra Världskriget, med fokus på minfällning och sjökrig. Rikt fotoillustrerad.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Fyra som förde krig
En djupgående analys av de fyra ledarna under andra världskriget, deras ideologier och avgörande beslut. Boken erbjuder en nytolkning av krigets panorama och deras politiska perspektiv.
En djupgående analys av de fyra ledarna under andra världskriget, deras ideologier och avgörande beslut. Boken erbjuder en nytolkning av krigets panorama och deras politiska perspektiv.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Nihilismens revolution
Boken utforskar nihilismens påverkan i Tredje riket, med fokus på dess ideologiska och historiska aspekter under Andra världskriget.
Boken utforskar nihilismens påverkan i Tredje riket, med fokus på dess ideologiska och historiska aspekter under Andra världskriget.
REA-pris115 kr

Bokliv
Det eviga folket är inte rädda
Tre unga kvinnor i en israelisk by navigerar utmaningarna av militärtjänst och personlig relation under en turbulent tid.
Tre unga kvinnor i en israelisk by navigerar utmaningarna av militärtjänst och personlig relation under en turbulent tid.
REA-pris98 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Cartel, emellan Swerige och Danmark, om krigs-fångarne slutet Stockholm den 30 april/11 maji åhr 1719
Dokumentet beskriver en överenskommelse mellan Sverige och Danmark angående krigsfångar från 1719, med detaljer om ransoner och friköp.
Dokumentet beskriver en överenskommelse mellan Sverige och Danmark angående krigsfångar från 1719, med detaljer om ransoner och friköp.
REA-pris400 kr

Antikvariat Bothnia
Ulven
Redovisning av omständigheterna kring ubåten Ulvens förlisning med fokus på sjökrig och militär historia. Fotoillustrerad och tecknad, i mycket fint skick. Limhäftad.
Redovisning av omständigheterna kring ubåten Ulvens förlisning med fokus på sjökrig och militär historia. Fotoillustrerad och tecknad, i mycket fint skick. Limhäftad.
REA-pris125 kr

Bokliv
Aldrig mer på något sätt : från Uppsala till fronten
Boken skildrar en vänskapsrelation och livets flyktiga ögonblick genom en soldats perspektiv under konflikten i Ukraina.
Boken skildrar en vänskapsrelation och livets flyktiga ögonblick genom en soldats perspektiv under konflikten i Ukraina.
REA-pris247 kr

Antikvariat Bothnia
Äldre kurtzens vita lustslott. Några minnesbilder från Karlberg samlade till MEA:s femtioårsjubileum 1933
En fotoillustrerad bok om svensk militärhistoria med fokus på Militärhögskolan Karlberg och dess betydelse. Innehåller minnesbilder från MEA:s femtioårsjubileum. Trådhäftad med nötta omslag.
En fotoillustrerad bok om svensk militärhistoria med fokus på Militärhögskolan Karlberg och dess betydelse. Innehåller minnesbilder från MEA:s femtioårsjubileum. Trådhäftad med nötta omslag.
REA-pris115 kr
Trollhättans Bok & media
Sverige i krig ryskt anfall 2023
Boken utforskar det ryska anfallet mot Sverige 2023 och dess militärhistoriska kontext.
Boken utforskar det ryska anfallet mot Sverige 2023 och dess militärhistoriska kontext.
REA-pris325 kr


Antikvariat Bothnia
Ingenjörtruppinstruktion. Del IV. Krigsbroarbeten. D. Balkbromateriel 2 (IngI IV D). Fastställd 1955
Boken erbjuder en djupgående insikt i krigsbroarbeten och balkbromateriel, med rika illustrationer och detaljerade instruktioner. Den är en värdefull resurs för studier inom krigshistoria och militärteknik.
Boken erbjuder en djupgående insikt i krigsbroarbeten och balkbromateriel, med rika illustrationer och detaljerade instruktioner. Den är en värdefull resurs för studier inom krigshistoria och militärteknik.
REA-pris300 kr


Antikvariat Bothnia
Officerskursen 1964-1965 - den beryktade 173:dje - i ord och bild
Boken innehåller individuella självbiografier av kadetter från en militär kurs, illustrerad med fotografier och biografiska uppgifter.
Boken innehåller individuella självbiografier av kadetter från en militär kurs, illustrerad med fotografier och biografiska uppgifter.
REA-pris350 kr
![Marinstaben : Handbok för instruktörer. Flottan [HIF-58]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-marinstaben-handbok-for-instruktorer-flottan-hif-58-boia46619_c9ccfaa3-2251-4cde-a2b1-523f830547fe.jpg?v=1781146098&width=604)
Antikvariat Bothnia
Handbok för instruktörer. Flottan [HIF-58]
Utforska sjökrigets historia och marinens militära strategier i denna illustrerade handbok. En värdefull resurs för intresserade av flottans utveckling och krigföring till sjöss.
Utforska sjökrigets historia och marinens militära strategier i denna illustrerade handbok. En värdefull resurs för intresserade av flottans utveckling och krigföring till sjöss.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Flygkompaniets flygmaskiner
Flyghistorisk revy med fokus på luftkrig och flygmaskiner. Innehåller fotoillustrationer och utforskar militärens roll inom flyget. Klammerhäftad publikation i normalt antikvariskt skick.
Flyghistorisk revy med fokus på luftkrig och flygmaskiner. Innehåller fotoillustrationer och utforskar militärens roll inom flyget. Klammerhäftad publikation i normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Ingenjörtruppinstruktion. Del IV. Krigsbroarbeten. A. Gemensamma bestämmelser (IngI IV A). Fastställd 1959
Krigshistoriska reglementen och militära instruktioner för broarbeten presenteras i denna rikt illustrerade bok. Bunden i ljusgröna klotpärmar och i mycket fint skick.
Krigshistoriska reglementen och militära instruktioner för broarbeten presenteras i denna rikt illustrerade bok. Bunden i ljusgröna klotpärmar och i mycket fint skick.
REA-pris300 kr


Antikvariat Bothnia
Konungens I Nåder utfärdade Tåg-Ordning För Commenderingar af Landt- och Sjö-Milicie. Gifwen Drottningholms Slott den 15 September 1791
Dokumentet beskriver truppförflyttningar och militärstrategi i 1700-talets Sverige, med fokus på land- och sjömilitie. Innehåller tabeller och är i normalt antikvariskt skick.
Dokumentet beskriver truppförflyttningar och militärstrategi i 1700-talets Sverige, med fokus på land- och sjömilitie. Innehåller tabeller och är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Regementsinstruktion för Kungl. Svea lifgarde (R.I.)
Utforska historien om Svea livgarde, ett svenskt infanteriförband med en rik och långvarig historia från 1521 till 2000. Boken ger en inblick i regementets utveckling, organisation och betydelse inom den svenska armén.
Utforska historien om Svea livgarde, ett svenskt infanteriförband med en rik och långvarig historia från 1521 till 2000. Boken ger en inblick i regementets utveckling, organisation och betydelse inom den svenska armén.
REA-pris350 kr

Antikvariat Bothnia
Tjänstgöringsreglemente för armén. 1903 års upplaga + Bilagor till Tjänstgöringsreglemente för armén
Boken utforskar arméns tjänstgöringsreglemente med fokus på specifika beställningar och hästar under fredstid. Innehåller bilagor och historiska insikter om Västerbottens regemente.
Boken utforskar arméns tjänstgöringsreglemente med fokus på specifika beställningar och hästar under fredstid. Innehåller bilagor och historiska insikter om Västerbottens regemente.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Förteckning över arméns veterinärmateriel. 1954 års upplaga
En detaljerad förteckning över veterinärmateriel inom armén, med fokus på historiska och militära aspekter. Utgiven i klammerhäftad form, 1954.
En detaljerad förteckning över veterinärmateriel inom armén, med fokus på historiska och militära aspekter. Utgiven i klammerhäftad form, 1954.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
The Longest Day. June 6, 1944
En fotoillustrerad skildring av händelserna under D-dagen, med kartor och detaljerad krigshistoria. Boken ger en djup insikt i militärstrategier och de mänskliga upplevelserna under andra världskriget.
En fotoillustrerad skildring av händelserna under D-dagen, med kartor och detaljerad krigshistoria. Boken ger en djup insikt i militärstrategier och de mänskliga upplevelserna under andra världskriget.
REA-pris125 kr

Bokliv
Våra kroppar, deras slagfält : vad krig gör med kvinnor
Denna reportagebok utforskar kvinnors upplevelser av systematiska våldtäkter i krig och dess förödande konsekvenser för samhällen.
Denna reportagebok utforskar kvinnors upplevelser av systematiska våldtäkter i krig och dess förödande konsekvenser för samhällen.
REA-pris238 kr

Antikvariat Bothnia
Ryska ubåtskriget i Östersjön 1941-1945
Analyserar ubåtskriget i Östersjön under andra världskriget, med fokus på rysk ubåtsverksamhet och dess påverkan på regional säkerhet. Innehåller primära källor och rapporter från marinattachén i Helsingfors.
Analyserar ubåtskriget i Östersjön under andra världskriget, med fokus på rysk ubåtsverksamhet och dess påverkan på regional säkerhet. Innehåller primära källor och rapporter från marinattachén i Helsingfors.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Fanornas folk. Den svenska arméns soldater under 1600-talets första hälft
En grundlig genomgång av den svenska arméns soldater under tidigt 1600-tal, med fokus på krigshistoriska aspekter och trettioåriga kriget. Illustrerad och klammerhäftad.
En grundlig genomgång av den svenska arméns soldater under tidigt 1600-tal, med fokus på krigshistoriska aspekter och trettioåriga kriget. Illustrerad och klammerhäftad.
REA-pris110 kr
