

Antikvariat Bothnia
Drömmen om trygghet
Utforska de stora försvarsverkens öde, från Kinesiska muren till rymdsatelliter. En djupgående analys av militärteknik och krigshistoria, rikt illustrerad med kartor och fotografier.
Utforska de stora försvarsverkens öde, från Kinesiska muren till rymdsatelliter. En djupgående analys av militärteknik och krigshistoria, rikt illustrerad med kartor och fotografier.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Minor. Beskrivning. V 771. 1964 års upplaga. Fastställd 3.12.1963
Boken ger en detaljerad beskrivning av svenska minors konstruktion och tekniska handhavande, kompletterad med fotografier och skisser. Innehåller även ändringstryck och är klammerhäftad.
Boken ger en detaljerad beskrivning av svenska minors konstruktion och tekniska handhavande, kompletterad med fotografier och skisser. Innehåller även ändringstryck och är klammerhäftad.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Bismarck och lord Randolph Churchill. Mötet i Bad Kissingen 1893 i textkritisk belysning
Analys av Bismarcks och Churchills möte 1893 belyser deras betydelse i krigshistorien och Tysklands enande.
Analys av Bismarcks och Churchills möte 1893 belyser deras betydelse i krigshistorien och Tysklands enande.
REA-pris140 kr
![Berns, Lennart ; Westerberg, Rolf [huvudred.] : SAAB 21](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-berns-lennart-westerberg-rolf-huvudred-saab-21-boia48920.jpg?v=1781159909&width=558)
Antikvariat Bothnia
SAAB 21
Utforska svensk flyghistoria genom en fotoillustrerad samling som belyser luftkrigets och militärens utveckling. En värdefull resurs för flygentusiaster och historieforskare. Limhäftad utgåva i gott skick.
Utforska svensk flyghistoria genom en fotoillustrerad samling som belyser luftkrigets och militärens utveckling. En värdefull resurs för flygentusiaster och historieforskare. Limhäftad utgåva i gott skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Skjuttabeller för 6,5 mm vapen
Utforska skjuttabeller för 6,5 mm vapen i denna informativa publikation. Boken erbjuder insikter inom militärhistoria och vapenhantering, perfekt för entusiaster av militär och historia. Klammerhäftad och i fint skick.
Utforska skjuttabeller för 6,5 mm vapen i denna informativa publikation. Boken erbjuder insikter inom militärhistoria och vapenhantering, perfekt för entusiaster av militär och historia. Klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Läsning för härens och flottans manskap
Sparsamt illustrerad bok om svensk militärhistoria med fokus på regementens historia och krig. Bunden i halvklotband, i normalt antikvariskt skick.
Sparsamt illustrerad bok om svensk militärhistoria med fokus på regementens historia och krig. Bunden i halvklotband, i normalt antikvariskt skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Destroyers
Utforska sjökrigets historia genom en rikt fotoillustrerad bok som fokuserar på krigsskepp och nautiska aspekter. En värdefull resurs för intresserade av militärhistoria.
Utforska sjökrigets historia genom en rikt fotoillustrerad bok som fokuserar på krigsskepp och nautiska aspekter. En värdefull resurs för intresserade av militärhistoria.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Utbildning av kulsprute- och granatkastartropp
Handbok om utbildning av kulsprute- och granatkastartroppar med fokus på befästningsarbeten och hästvård. Illustrerad och i fint antikvariskt skick.
Handbok om utbildning av kulsprute- och granatkastartroppar med fokus på befästningsarbeten och hästvård. Illustrerad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Bestämmelser för vård och rengöring av kulsprutegevär m/21 samt föranvändning av tillbehör m. m. Anbefallda genom g. o. nr 800/1924
Kortsiktig guide för vård och rengöring av kulsprutegevär m/21. Innehåller rekommendationer för användning av tillbehör.
Kortsiktig guide för vård och rengöring av kulsprutegevär m/21. Innehåller rekommendationer för användning av tillbehör.
REA-pris125 kr

Bokliv
Rhythm of War
I denna fjärde del av en episk fantasyserie kämpar en koalition av människor mot en brutal fiende under en utdragen krigstid, där nya teknologiska upptäckter hotar att förändra allt.
I denna fjärde del av en episk fantasyserie kämpar en koalition av människor mot en brutal fiende under en utdragen krigstid, där nya teknologiska upptäckter hotar att förändra allt.
REA-pris178 kr
![Janson, Sverker (1908-2005) ; Lundberg, Erik B. (1912-1988) ; Bertilsson, Ulf [red.] : Hällristningar och hällmålningar i Sverige](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-janson-sverker-198-25-lundberg-erik-b-1912-1988-bertilsson-ulf-red-hallristningar-och-hallmalningar-i-sverige-boia49854_f72cf660-5707-41f9-a5c8-5de6a9648bee.jpg?v=1781174190&width=363)
Antikvariat Bothnia
Hällristningar och hällmålningar i Sverige
En handbok som utforskar hällristningar och hällmålningar i Sverige, med fokus på arkeologiska aspekter och regionala särdrag.
En handbok som utforskar hällristningar och hällmålningar i Sverige, med fokus på arkeologiska aspekter och regionala särdrag.
REA-pris250 kr
![[Norrlands artilleriregemente (A 4) ; Bordsflagga utan stång] : Kungl. Norrbottens Regemente I 19](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-norrlands-artilleriregemente-a-4-bordsflagga-utan-stang-kungl-norrbottens-regemente-i-19-boia48152_7a88fa0c-c275-4f91-8981-aa1536378111.jpg?v=1781156159&width=509)
Antikvariat Bothnia
Kungl. Norrbottens Regemente I 19
En detaljerad redogörelse för Norrlands artilleriregemente, dess historia och betydelse inom svensk militär. Utforska regementets utveckling och viktiga händelser från 1893 till 1997.
En detaljerad redogörelse för Norrlands artilleriregemente, dess historia och betydelse inom svensk militär. Utforska regementets utveckling och viktiga händelser från 1893 till 1997.
REA-pris250 kr
![[Västerbottens regemente ; I 20/Fo 61] : Västerbottens regemente i centrum. I 20/Fo 61 och 1992 års Försvarsbeslut](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-vasterbottens-regemente-i-2fo-61-vasterbottens-regemente-i-centrum-i-2fo-61-och-1992-ars-forsvarsbeslut-boia48914.jpg?v=1781159900&width=566)
Antikvariat Bothnia
Västerbottens regemente i centrum. I 20/Fo 61 och 1992 års Försvarsbeslut
Dokumentation om Västerbottens regemente, dess historia och betydelse i svensk militärhistoria. Innehåller blyertsnoteringar och bilagor.
Dokumentation om Västerbottens regemente, dess historia och betydelse i svensk militärhistoria. Innehåller blyertsnoteringar och bilagor.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Kippur. An account of Israel's october 1973 war, by seven of the country's leading columnists and correspondents in Israel
En insiktsfull redogörelse av den israeliska militära historien under oktoberkriget 1973, skriven av framstående journalister och korrespondenter. Boken ger en djupgående analys av krigets händelser och dess påverkan på Israel.
En insiktsfull redogörelse av den israeliska militära historien under oktoberkriget 1973, skriven av framstående journalister och korrespondenter. Boken ger en djupgående analys av krigets händelser och dess påverkan på Israel.
REA-pris125 kr
![[Bodens artilleriregemente (A 8) ; Bordsflaggstång] : Bodens artilleriregemente (Norrlands artilleribataljon)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-bodens-artilleriregemente-a-8-bordsflaggstang-bodens-artilleriregemente-norrlands-artilleribataljon-boia48149.jpg?v=1781156152&width=557)
Antikvariat Bothnia
Bodens artilleriregemente (Norrlands artilleribataljon)
Monterad figur av Bodens artilleriregemente med detaljerad vapenbild och kanoneldrör. Fokuserar på svensk militärhistoria och regementets betydelse.
Monterad figur av Bodens artilleriregemente med detaljerad vapenbild och kanoneldrör. Fokuserar på svensk militärhistoria och regementets betydelse.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Skjutbanor och målskjutningsmateriel för skjutöfningar med handvapen
Boken utforskar skjutbanor och målskjutningsmateriel för handvapen, med fokus på landkrigsväsen och militärutrustning. Innehåller färgglada planscher och är i normalt antikvariskt skick.
Boken utforskar skjutbanor och målskjutningsmateriel för handvapen, med fokus på landkrigsväsen och militärutrustning. Innehåller färgglada planscher och är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris600 kr

Antikvariat Bothnia
A British Rifle Man. The Journals and Correspondence of Major George Simmons, Rifle Brigade, during the Peninsular War and the Campaign of Waterloo
Första-handsberättelse från Napoleonskrigen av en medlem i 95:e jägarbrigaden. Innehåller insikter om krigets taktik och soldatliv. Utgiven i faksimilupplaga.
Första-handsberättelse från Napoleonskrigen av en medlem i 95:e jägarbrigaden. Innehåller insikter om krigets taktik och soldatliv. Utgiven i faksimilupplaga.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Historia kring trettioåriga kriget
Utforska trettioåriga kriget genom en samling insikter från framstående historiker. Boken ger en djupgående analys av krigets påverkan och betydelse. Bunden i förlagsband, utgiven i fint skick.
Utforska trettioåriga kriget genom en samling insikter från framstående historiker. Boken ger en djupgående analys av krigets påverkan och betydelse. Bunden i förlagsband, utgiven i fint skick.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Historia. Del 1-4 (komplett)
Fyra volymer som utforskar Britanniens historia, kolonisation och demokratins utveckling. Innehåller insikter om krig och militärstrategier.
Fyra volymer som utforskar Britanniens historia, kolonisation och demokratins utveckling. Innehåller insikter om krig och militärstrategier.
REA-pris400 kr

Bokliv
Det eviga folket är inte rädda
Tre unga kvinnor i en israelisk by navigerar utmaningarna av militärtjänst och personlig relation under en turbulent tid.
Tre unga kvinnor i en israelisk by navigerar utmaningarna av militärtjänst och personlig relation under en turbulent tid.
REA-pris98 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Cartel, emellan Swerige och Danmark, om krigs-fångarne slutet Stockholm den 30 april/11 maji åhr 1719
Dokumentet beskriver en överenskommelse mellan Sverige och Danmark angående krigsfångar från 1719, med detaljer om ransoner och friköp.
Dokumentet beskriver en överenskommelse mellan Sverige och Danmark angående krigsfångar från 1719, med detaljer om ransoner och friköp.
REA-pris400 kr

Antikvariat Bothnia
Ulven
Redovisning av omständigheterna kring ubåten Ulvens förlisning med fokus på sjökrig och militär historia. Fotoillustrerad och tecknad, i mycket fint skick. Limhäftad.
Redovisning av omständigheterna kring ubåten Ulvens förlisning med fokus på sjökrig och militär historia. Fotoillustrerad och tecknad, i mycket fint skick. Limhäftad.
REA-pris125 kr

Bokliv
Historiska Berlin : reseguide till andra världskriget och kalla kriget
Boken utforskar Berlins historia från andra världskriget till kalla kriget och guidar till viktiga historiska platser.
Boken utforskar Berlins historia från andra världskriget till kalla kriget och guidar till viktiga historiska platser.
REA-pris208 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Momir Talic och rättvisan
Boken utforskar teman kring rättvisa och dess komplexa natur.
Boken utforskar teman kring rättvisa och dess komplexa natur.
REA-pris70 kr
