
Pangloss antikvariat & text
Bride of the Water God. Vol. 1
Fantasy för barn och ungdom. Häftat band, fint antikvariskt skick. Dark Horse Manhwa, 2007, femte upplagan, 184 sidor.
Fantasy för barn och ungdom. Häftat band, fint antikvariskt skick. Dark Horse Manhwa, 2007, femte upplagan, 184 sidor.
REA-pris50 kr

Pangloss antikvariat & text
I dagens lågor
Socialpolitik och immigration. Förlagsband i nära nyskick med skyddsomslag i mycket gott skick. Carlssons, 2003. ISBN: 91-7203-525-0.
Socialpolitik och immigration. Förlagsband i nära nyskick med skyddsomslag i mycket gott skick. Carlssons, 2003. ISBN: 91-7203-525-0.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Gustaf III
Illustrerad bok om politisk historia. Atlantis, 1993. Gulddekorerat pappband med dubbla skyddsomslag. Gott skick. 362 sidor. ISBN: 91-7486-862-4.
Illustrerad bok om politisk historia. Atlantis, 1993. Gulddekorerat pappband med dubbla skyddsomslag. Gott skick. 362 sidor. ISBN: 91-7486-862-4.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text
Det underbara dagishemmet
Bilderbok för småbarn med berättelser. Utgiven av Alfabeta 1987. Kartonnageband i normalt antikvariskt skick. Ryggfoten något naggad.
Bilderbok för småbarn med berättelser. Utgiven av Alfabeta 1987. Kartonnageband i normalt antikvariskt skick. Ryggfoten något naggad.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Harem
Samhällsmedicin och sexologi. Inbunden med skyddsomslag. Rygghuvudet lätt tilltryckt, främre snittet något gulnat. Gott skick. 355 sidor.
Samhällsmedicin och sexologi. Inbunden med skyddsomslag. Rygghuvudet lätt tilltryckt, främre snittet något gulnat. Gott skick. 355 sidor.
REA-pris60 kr

Pangloss antikvariat & text
Mariaväxter i folktron
Boken utforskar folktron kring växter med kopplingar till Maria, illustrerad och utgiven 2013.
Boken utforskar folktron kring växter med kopplingar till Maria, illustrerad och utgiven 2013.
REA-pris120 kr

Pangloss antikvariat & text
Manhattan
Berättelsen skildrar en ung kvinnas kamp mellan relationer och drömmar i samtidens Stockholm.
Berättelsen skildrar en ung kvinnas kamp mellan relationer och drömmar i samtidens Stockholm.
REA-pris40 kr

Bokliv
Mellan triumfer och nederlag : en bok om Anna Hierta-Retzius och hennes tid. Volym 2, 'A charming bitch of a wife'
Boken utforskar livet och gärningarna hos en framstående kvinna i tidigt 1900-tal, med fokus på hennes engagemang för kvinnors rättigheter och utbildning.
Boken utforskar livet och gärningarna hos en framstående kvinna i tidigt 1900-tal, med fokus på hennes engagemang för kvinnors rättigheter och utbildning.
REA-pris208 kr
Pangloss antikvariat & text
Tysta rop
Skildringar av barns liv i sexhandel. Förlagsband med skyddsomslag, fint antikvariskt skick. Utgiven av Ordfront 2015. 255 sidor.
Skildringar av barns liv i sexhandel. Förlagsband med skyddsomslag, fint antikvariskt skick. Utgiven av Ordfront 2015. 255 sidor.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Mig äger ingen
Biografiska reportage om personligt liv. Första upplagan, femte tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. 293 s.
Biografiska reportage om personligt liv. Första upplagan, femte tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. 293 s.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Pappa Pellerins dotter
Illustrerad skönlitteratur för barn och ungdom. Utgiven av Bonniers juniorförlag, 1987. Dekorerat pappband. Gott antikvariskt skick. 189 sidor.
Illustrerad skönlitteratur för barn och ungdom. Utgiven av Bonniers juniorförlag, 1987. Dekorerat pappband. Gott antikvariskt skick. 189 sidor.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Enskilda samtal
Djupgående prosabok om mänskliga relationer. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Norstedts, 1996. 166 sidor. ISBN: 91-1-942392-6.
Djupgående prosabok om mänskliga relationer. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Norstedts, 1996. 166 sidor. ISBN: 91-1-942392-6.
REA-pris65 kr

Bokliv
Lejonprinsen
En barnbok med foton på vilda djur som skildrar en lejonungs äventyr på savannen.
En barnbok med foton på vilda djur som skildrar en lejonungs äventyr på savannen.
REA-pris148 kr
Bokliv
Fjärilsdrömmar
Boken utforskar sårbarhet, högkänslighet och kreativitet genom huvudkaraktärens kamp för att finna sin inre styrka.
Boken utforskar sårbarhet, högkänslighet och kreativitet genom huvudkaraktärens kamp för att finna sin inre styrka.
REA-pris269 kr

Bokliv
Evangeliet och manifestet : den femte boken om de frihetliga
Boken utforskar den radikala politiska traditionen som utmanar marxismen och belyser historiska händelser och tänkare.
Boken utforskar den radikala politiska traditionen som utmanar marxismen och belyser historiska händelser och tänkare.
REA-pris218 kr
Pangloss antikvariat & text
En ängel till låns
Berättelse om livets kamp och sorg. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick. 194 sidor, utgiven 2011. ISBN 978-91-85705-48-1.
Berättelse om livets kamp och sorg. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick. 194 sidor, utgiven 2011. ISBN 978-91-85705-48-1.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Gotlands kalkpatroner
Berättelse om Gotlands kalkbruksindustri. Trådhäftad, illustrerad utgåva från 1964 i normalt antikvariskt skick. Signerad, nr 62 av 700 exemplar.
Berättelse om Gotlands kalkbruksindustri. Trådhäftad, illustrerad utgåva från 1964 i normalt antikvariskt skick. Signerad, nr 62 av 700 exemplar.
REA-pris175 kr
Pangloss antikvariat & text
Utpekad
Spännande ungdomsbok om familjens kamp mot anklagelser. Utgiven av Argasso 2008, häftad, fint antikvariskt skick. 104 sidor.
Spännande ungdomsbok om familjens kamp mot anklagelser. Utgiven av Argasso 2008, häftad, fint antikvariskt skick. 104 sidor.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Liesl & Po
Magiskt äventyr för barn och ungdom. Bonnier Carlsen, 2012. Förlagets dekorerade kartonnageband. Mycket gott skick. 268 sidor med illustrationer.
Magiskt äventyr för barn och ungdom. Bonnier Carlsen, 2012. Förlagets dekorerade kartonnageband. Mycket gott skick. 268 sidor med illustrationer.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Den gyllene hårnålen
Historisk roman med inslag av sanning och lögn. Förlagsband i mycket gott skick, skyddsomslag med liten reva. 416 sidor.
Historisk roman med inslag av sanning och lögn. Förlagsband i mycket gott skick, skyddsomslag med liten reva. 416 sidor.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Det största brottet
Historia om Förintelsen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Albert Bonniers 2015. 311 sidor.
Historia om Förintelsen. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Albert Bonniers 2015. 311 sidor.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Politikens ramar och aktörer
Statskunskap och politik. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Utgiven av Hjalmarson & Högberg, 2004. 239 s. ISBN 91-89660-65-X.
Statskunskap och politik. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Utgiven av Hjalmarson & Högberg, 2004. 239 s. ISBN 91-89660-65-X.
REA-pris85 kr

Pangloss antikvariat & text
Grön var jorden på den sjunde dagen
Rikligt illustrerad bok om Oceanien och Polynesien. Förlagets gulddekorerade konstläderband, mycket gott skick. Skyddsomslag med reva, övrigt lätt naggat.
Rikligt illustrerad bok om Oceanien och Polynesien. Förlagets gulddekorerade konstläderband, mycket gott skick. Skyddsomslag med reva, övrigt lätt naggat.
REA-pris110 kr
Pangloss antikvariat & text
Att vänta och föda barn
Graviditet och förlossning. Inbunden med skyddsomslag, mycket gott skick. Fjärde, utökade upplagan från Albert Bonniers, 2004. 439 sidor.
Graviditet och förlossning. Inbunden med skyddsomslag, mycket gott skick. Fjärde, utökade upplagan från Albert Bonniers, 2004. 439 sidor.
REA-pris75 kr
