Filter

kr
-
kr

Sökresultat för: Text

4882 resultat

Visar 4609 - 4632 av 4882 resultat
Layout:
Pangloss antikvariat & text Sten Forshufvud Vem mördade Napoleon?
Forskning om Napoleons död och förgiftning. Utgiven 1961 av Albert Bonniers, helklotband i fint antikvariskt skick med skyddsomslag. 221 s.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Philip Reeve De vandrande städerna
Science fiction och fantasy. Utgiven av Natur och Kultur 2006. Inbunden, dekorerat kartonnageband. Nedre pärmhörnen något tilltryckta, i övrigt gott skick.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Nilson, Marianne ; Lindquist, Sven-Olof Kulturisten
Gotland University Press, 2006. Inbunden. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Fint antikvariskt skick. 151 sidor med illustrationer och diagram i färg.
REA-pris145 kr
Mattias Alkberg : Ön
Pangloss antikvariat & text Mattias Alkberg Ön
Diktsamling om relationer och kommunikation. Teg Publishing, 2016. Förlagets dekorerade pappband, fint antikvariskt skick. 86 s.
REA-pris90 kr
Arnold Munthe : Svenska sjöhjältar. II, Jakob Bagge
Pangloss antikvariat & text Arnold Munthe Svenska sjöhjältar. II, Jakob Bagge
Historiska biografier om sjöfart. P. A. Norstedt & Söner, 1899. Trådhäftad. Något sämre antikvariskt skick, men relativt välbevarad.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Anders Björkelid Eldbärare. Berättälsen om blodet, Andra boken
Fantasyberättelse för barn och ungdom. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Utgiven av Natur och Kultur, 2010. 386 sidor.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text Ishmael Beah Lång väg hem
Historisk biografi om barnsoldater. Inbunden utgåva från Prisma, 2008. Fint antikvariskt skick med skyddsomslag. 289 sidor.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text Gilly Macmillan Bränd himmel
Psykologisk thriller om ett barns försvinnande. Inbunden utgåva från Modernista, 2015. Fint antikvariskt skick med skyddsomslag. 457 sidor.
REA-pris90 kr
Maria Fredin : 96-åringen som skilde sig
Pangloss antikvariat & text Maria Fredin 96-åringen som skilde sig
En illustrerad berättelse om en 96-åring som tar steget att skilja sig, med fokus på livets oväntade vändningar.
REA-pris85 kr
Mahbooba Amini : Sagan om den söta lilla musen
Bokliv Mahbooba Amini Sagan om den söta lilla musen
Boken innehåller en saga för barn som kombinerar två språk för att främja förståelse och inlärning.
REA-pris300 kr
Sofia Rönnow Pessah : Välj mig
Pangloss antikvariat & text Sofia Rönnow Pessah Välj mig
En pocketbok från 2022 i nära nyskick som utforskar teman relaterade till val och beslut.
REA-pris40 kr
Lars Brink : Raoul Wallenberg i dagspressen under kalla kriget
Bokliv Lars Brink Raoul Wallenberg i dagspressen under kalla kriget
Boken undersöker hur svensk press bevakade Raoul Wallenbergs öde under kalla kriget och dess påverkan på politiska beslut.
REA-pris88 kr
Pangloss antikvariat & text Henrik Larsson Krigarhjärta
Fantasyäventyr för barn och ungdom. Månpocket, 2010. Pocket. Mycket gott skick. 570 sidor. ISBN 978-91-7001-727-8.
REA-pris24 kr
Gahrton, Måns ; Unenge, Johan : Den vilda jakten på dårpippin
Pangloss antikvariat & text Gahrton, Måns ; Unenge, Johan Den vilda jakten på dårpippin
Humoristisk skönlitteratur för barn och ungdom. Inbunden, dekorerat pappband, mycket gott skick. Bonnier Carlsen, 2011. 146 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Stenberg, Birgitta [1932-2014 (text) ; Lepp, Mati (bild) Billy i skolan
Bilderbok om skolstart. Specialutgåva från Bonnier Carlsen, laminerat pappband, mycket gott skick, illustrerad i färg. Opaginerad.
REA-pris25 kr
Pangloss antikvariat & text Laura Marx Fitzgerald Under ägget
Mysterier för barn och ungdom. Rabén & Sjögren, 2014. Förlagets dekorerade kartonnageband. Fint antikvariskt skick. 225 s. ISBN 978-91-29-68917-4.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Mats Wahl Nåra riktigt fina dar
Skönlitteratur för barn och ungdom. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Utgiven av Bonniers Juniorförlag 1992. 274 sidor.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text Ann Lagerhammar Det som ögat ser
Roman i mycket gott skick. Förlagsband med skyddsomslag i gott skick. Utgiven av Forum 2006, 248 sidor. ISBN 91-37-12954-6.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Jostein Berglyd Operation Freshman
Historia om andra världskriget. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Mycket gott skick. 190 sidor. Illustrerad. ISBN 91-975894-8-9.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text Hannah Shah Imamens dotter
Religiös biografi om konversion. Förlagsband i mycket gott skick, skyddsomslag med liten reva. Utgiven av Libris, 2010, 246 s.
REA-pris95 kr
Agatha Christie : En dos stryknin
Bokliv Agatha Christie En dos stryknin
En spännande pusseldeckare där den belgiske detektiven löser mordet på en förmögen kvinna i en avlägsen by.
REA-pris238 kr
Agneta Pleijel : Spådomen
Pangloss antikvariat & text Agneta Pleijel Spådomen
En skildring av personligt minne och Stockholms historia, där släkthistoria och kulturella teman vävs samman.
REA-pris120 kr
Paola Russo : Den baltiska stjärnan
Bokliv Paola Russo Den baltiska stjärnan
En skildring av händelserna kring Riksföreningen och dess relationer till det nya Tyskland under 1938.
REA-pris320 kr
Staffan Söderblom : Nu nyss
Mingus bok- och skivbutik Staffan Söderblom Nu nyss
En insiktsfull bok som utforskar Bengt Emil Johnsons mångsidiga konstnärskap genom fem kapitel, illustrerad med svartvita fotografier.
REA-pris160 kr