Pangloss antikvariat & text
Bataljon 102 Libanon
Militärhistoria från Libanon. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Lätt medfaret ex. Pärmarna slagna, framför allt åt pärmhörnen.
Militärhistoria från Libanon. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Lätt medfaret ex. Pärmarna slagna, framför allt åt pärmhörnen.
REA-pris145 kr

Pangloss antikvariat & text
Jämtlands läns adrässkalender 1909
Geografi över Sverige. Original klotryggband med dekorerade pappärmar. Fint antikvariskt skick. 256 sidor. Utgiven av Seth Olsson, 1909.
Geografi över Sverige. Original klotryggband med dekorerade pappärmar. Fint antikvariskt skick. 256 sidor. Utgiven av Seth Olsson, 1909.
REA-pris750 kr
Pangloss antikvariat & text
Frejas katter
Illustrerad bok om husdjur och fauna. Förlagets tryckta pappband, 2003. Fint antikvariskt skick, 40 sidor i färg.
Illustrerad bok om husdjur och fauna. Förlagets tryckta pappband, 2003. Fint antikvariskt skick, 40 sidor i färg.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
…hatt till huva ifrån…?
Medeltida kvinnors testamenten. Förlag: Books on Demand. Tryckt kartonnageband. Fint antikvariskt skick, med dedikation på försättsbladet. 190 sidor, illustrerad i färg.
Medeltida kvinnors testamenten. Förlag: Books on Demand. Tryckt kartonnageband. Fint antikvariskt skick, med dedikation på försättsbladet. 190 sidor, illustrerad i färg.
REA-pris135 kr
Pangloss antikvariat & text
Impfreaktionen
Alternativ medicin och psykiatri. Häftad, fint antikvariskt skick. Hippokrates Verlag, 1997, 2. upplaga. 274 sidor, tysk text.
Alternativ medicin och psykiatri. Häftad, fint antikvariskt skick. Hippokrates Verlag, 1997, 2. upplaga. 274 sidor, tysk text.
REA-pris125 kr

Pangloss antikvariat & text
På 367 ture i Bornholms natur
Rikligt illustrerad bok om miljöfrågor och naturskydd. Flexband, fint antikvariskt skick, 336 sidor, dansk text. Utgiven av NaturBornholm 2011.
Rikligt illustrerad bok om miljöfrågor och naturskydd. Flexband, fint antikvariskt skick, 336 sidor, dansk text. Utgiven av NaturBornholm 2011.
REA-pris175 kr
Pangloss antikvariat & text
Visby i bilder
Rikligt illustrerad bok om Visby. Häftad med laminerade omslag, aningen gulnade marginaler. Fint antikvariskt skick, opaginerad, 32 sidor.
Rikligt illustrerad bok om Visby. Häftad med laminerade omslag, aningen gulnade marginaler. Fint antikvariskt skick, opaginerad, 32 sidor.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Kalk
Kulturstudier och konsthistoria. Klammerhäftad tidskrift från 1989 i fint antikvariskt skick. Illustrerad med 35 sidor.
Kulturstudier och konsthistoria. Klammerhäftad tidskrift från 1989 i fint antikvariskt skick. Illustrerad med 35 sidor.
REA-pris30 kr
Pangloss antikvariat & text
Det balanserade jaget
Filosofisk bok om den myndiggjorda människan. Utgiven av Bokförlaget Libris 1991. Inbunden pappband. Mycket gott skick. 141 sidor.
Filosofisk bok om den myndiggjorda människan. Utgiven av Bokförlaget Libris 1991. Inbunden pappband. Mycket gott skick. 141 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Hur vi gjorde revolution
Politisk historia och ideologier. Halvklotband, något slitna pärmkanter. 206 sidor, kraftigt gulnade snitt och inlaga. Svag ägarstämpel.
Politisk historia och ideologier. Halvklotband, något slitna pärmkanter. 206 sidor, kraftigt gulnade snitt och inlaga. Svag ägarstämpel.
REA-pris160 kr
Pangloss antikvariat & text
Träbiten. Nr 12, Maj 1976
Gotländsk båttyp och kultur. Klammerhäftad utgåva från 1976 i normalt antikvariskt skick. 35 sidor, illustrerad. Bakre omslag med veck.
Gotländsk båttyp och kultur. Klammerhäftad utgåva från 1976 i normalt antikvariskt skick. 35 sidor, illustrerad. Bakre omslag med veck.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Svenska Sofiaförsamlingen i Paris
Historia och arkeologi från 1626-1976. Häftad utgåva med färg- och svartvit illustration. Skick: bakre omslag med uppruggad flik.
Historia och arkeologi från 1626-1976. Häftad utgåva med färg- och svartvit illustration. Skick: bakre omslag med uppruggad flik.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Varsågod & tack
Rikligt illustrerad bilderbok med pussel. Utgiven av Clava 2008. Kraftigt kartonnageband i normalt antikvariskt skick.
Rikligt illustrerad bilderbok med pussel. Utgiven av Clava 2008. Kraftigt kartonnageband i normalt antikvariskt skick.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Berättelser, anekdoter och taflor ur lifvft [sic!]
Berättande traditioner inom kulturvetenskap. Privat, halvklotband med svagt stänkta snitt. Normalt antikvariskt skick, stabil bindning. 169 sidor.
Berättande traditioner inom kulturvetenskap. Privat, halvklotband med svagt stänkta snitt. Normalt antikvariskt skick, stabil bindning. 169 sidor.
REA-pris200 kr
Pangloss antikvariat & text
Ur Gotlands militära häfder
Krigshistoria och politisk historia. J. Ridelius, 1922. Trådhäftad. Ryggen blekt, sprickor och nagg. Normalt antikvariskt skick. 86 s.
Krigshistoria och politisk historia. J. Ridelius, 1922. Trådhäftad. Ryggen blekt, sprickor och nagg. Normalt antikvariskt skick. 86 s.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text
Äldre gudar
Historia och arkeologi. Wahlströms, 2005. Dekorerat kartonnageband. Mycket gott skick. 299 s. ISBN: 91-32-33171-1.
Historia och arkeologi. Wahlströms, 2005. Dekorerat kartonnageband. Mycket gott skick. 299 s. ISBN: 91-32-33171-1.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Spaningsflykt över världshistorien
Historia och arkeologi. Privat halvklotband, 1950, C. E. Fritzes. Små skador på pärmen, övrigt i gott skick.
Historia och arkeologi. Privat halvklotband, 1950, C. E. Fritzes. Små skador på pärmen, övrigt i gott skick.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text
Batik och ljusstöpning
Hantverk och textilkonst med idéer steg för steg. Förlagets dekorerade och laminerade pappband, gott skick, rikligt illustrerad i färg.
Hantverk och textilkonst med idéer steg för steg. Förlagets dekorerade och laminerade pappband, gott skick, rikligt illustrerad i färg.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Den flitige superintendenten
Historia och arkeologi i kortformat. Klammerhäftad utgåva från 1973, Barry Press förlag. Fint antikvariskt skick, omslagen något solbrända.
Historia och arkeologi i kortformat. Klammerhäftad utgåva från 1973, Barry Press förlag. Fint antikvariskt skick, omslagen något solbrända.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text
Föredrag på Sällskapet D.B.W:s högtidsdag den 9 juli 1976
Särtryck om Gotland i von Schwerins dagboksanteckningar från 1808. Klammerhäftad, normalt antikvariskt skick, 11 sidor. Utgiven i Visby, 1977.
Särtryck om Gotland i von Schwerins dagboksanteckningar från 1808. Klammerhäftad, normalt antikvariskt skick, 11 sidor. Utgiven i Visby, 1977.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text
Bli en hästbästis!
Rikligt illustrerad bok om hästar. Förlagets tryckta pappband, 2013. Fint antikvariskt skick. 80 sidor. ISBN 978-91-7449-217-0.
Rikligt illustrerad bok om hästar. Förlagets tryckta pappband, 2013. Fint antikvariskt skick. 80 sidor. ISBN 978-91-7449-217-0.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Vampyrguiden. [Del 2], Paris
Romaner och noveller inom fransk skönlitteratur. Förlagets dekorerade och laminerade pappband, 174 sidor, gott skick.
Romaner och noveller inom fransk skönlitteratur. Förlagets dekorerade och laminerade pappband, 174 sidor, gott skick.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Wege der Heilmittelfindung
Alternativ medicin och Buddhism. Utgåva från 1994, två volymer i förlagsband. Fint antikvariskt skick med mindre skador. Text på tyska.
Alternativ medicin och Buddhism. Utgåva från 1994, två volymer i förlagsband. Fint antikvariskt skick med mindre skador. Text på tyska.
REA-pris500 kr
Pangloss antikvariat & text
Handbuch der Ozon-Sauerstoff-Therapien
Alternativ medicin och ozonterapi. Häftat band, Karl F. Haug Verlag, 2000. Fint antikvariskt skick, 172 sidor, text på tyska.
Alternativ medicin och ozonterapi. Häftat band, Karl F. Haug Verlag, 2000. Fint antikvariskt skick, 172 sidor, text på tyska.
REA-pris145 kr
