Filter

kr
-
kr

Sökresultat för: Text

4883 resultat

Visar 385 - 408 av 4883 resultat
Layout:
Pangloss antikvariat & text Erin Gleeson The Forest Feast
Vegetarisk matlagning med rikligt illustrerade recept. Hårdband, mycket fint antikvariskt skick, förlag Stewart, Tabori & Chang, 2014, sjätte tryckningen.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text Marianne Cederwall Svinhugg
Dramatisk berättelse om vänskap och hämnd i en gotländsk by. Pocketutgåva från Natur och Kultur, 2011. Fint antikvariskt skick.
REA-pris25 kr
Gunnar Kalmér : Gotländsk motorkrönika
Pangloss antikvariat & text Gunnar Kalmér Gotländsk motorkrönika
Boken ger en illustrerad översikt av motorkultur i Gotland, med fokus på lokala händelser och traditioner.
REA-pris215 kr
Dragan Tanasijević : En kung och världens stank
Bokliv Dragan Tanasijević En kung och världens stank
Boken utforskar en serbisk kung som mördas och de tysta orättvisorna i världspolitiken.
REA-pris309 kr
Lennart Nyman : Skärvor ur ett resande liv
Bokliv Lennart Nyman Skärvor ur ett resande liv
En memoarbok som utforskar livets resor genom personliga berättelser och reflektioner från olika delar av världen.
REA-pris261 kr
Luther King, Martin, Jr. [1929-1968] ; (Ed.) James M. Washington : A statemnt of hope
Pangloss antikvariat & text Luther King, Martin, Jr. [1929-1968] ; (Ed.) James M. Washington A statemnt of hope
Boken utforskar teman av hopp och motstånd genom en djupgående analys av mänskliga erfarenheter.
REA-pris160 kr
Dale Idiens : Cook Islands Art
Pangloss antikvariat & text Dale Idiens Cook Islands Art
Utforska den rika konsten och kulturen från Cooköarna i denna illustrerade publikation. Boken erbjuder insikter i konsthistoria och arkitektur, perfekt för den som vill fördjupa sig i ämnet.
REA-pris65 kr
Ingrid Falk, Britt Gunnarsson, Björn Wahlberg : Amnesty International. Årsrapport 2000
Pangloss antikvariat & text Ingrid Falk, Britt Gunnarsson, Björn Wahlberg Amnesty International. Årsrapport 2000
Årsrapporten från 2000 ger en översikt över Amnesty Internationals arbete och människorättsfrågor.
REA-pris75 kr
Lindsey German : The Balkans, nationalism and imperialism
Pangloss antikvariat & text Lindsey German The Balkans, nationalism and imperialism
Boken utforskar nationalism och imperialism i Balkanregionen under 1900-talet.
REA-pris90 kr
Bachofen, Johann Jakob ; Espinoza, Tania ; Gimbutas, Marija ; Jesi, Furio ; Lafargue, Paul ; Örman, Anna : Subaltern 3-4(2017)
Bokliv Bachofen, Johann Jakob ; Espinoza, Tania ; Gimbutas, Marija ; Jesi, Furio ; Lafargue, Paul ; Örman, Anna Subaltern 3-4(2017)
Boken utforskar teman relaterade till subalternitet och ger en djupgående analys av sociala och kulturella strukturer.
REA-pris218 kr
Pangloss antikvariat & text Rucker, Allen (text) ; Scicolone, Michele (recept) På fest med the Sopranos
Matlagning och recept. Prisma, 2006. Förlagets kartonnageband i fint skick, med skyddsomslag i mycket gott skick. Illustrerad i färg.
REA-pris175 kr
Pangloss antikvariat & text Sigurd Tullberg Frimärken lätt och lekande
Frimärkssamling och hantverk. Privat, mörkgrönt halvklotband, fint antikvariskt skick. Utgiven av Bibliotekens bokförmedling, 1949. Illustrerad med teckningar.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text Birger Nerman Gravfynden på Gotland under tiden 550-800 e. K.
Historia och arkeologi. Trådhäftad utgåva från 1919, något sämre antikvariskt skick, omslag saknas. 102 sidor med planschavbildningar.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text Hallberg, Kristian (text) ; Ramel, Charlotte (bild) Klass 1 Rönnen
Rikligt illustrerad bilderbok med kapitel och folksagor. Utgiven 2013 av Rabén & Sjögren. Pappband i normalt antikvariskt skick.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Helge Hedström K.-G. Vestergren Visby typografiska förening 1886-1961
Historia om Gotlands tryckerier, 59 sidor. Klammerhäftad utgåva från 1961. Normal antikvariskt skick med blekta kanter och veckade hörn. Illustrerad.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text J. Ernhold Hede Om några nya fynd av graptoliter inom Gottlands silur och deras betydelse för stratigrafien
Geologi och paleontologi. Klammerhäftad utgåva från 1919 i normalt antikvariskt skick, med några veck och tummningar. 31 sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text Chauncy Lively Chauncy Lively's flybox
Illustrerad bok om fiske med fokus på moderna flugor. Utgiven av Stackpole Books 1980, i fint antikvariskt skick, häftat band.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text Andreas Beck Der Untergang der Templer
Historia om Templerorden. Utgåva från Herder, 1992. Häftad med skyddsomslag. Nära fint skick. 276 sidor + [46] sidor med bilder. Text på tyska.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text Torsten Svensson, Charlotte Hedenstierna-Jonson, Evert Lindkvist, Svetlana Vasilyeva, Margit Gerhards Spaden och pennan
Illustrerad kulturvetenskaplig forskning i färg. Förlagets dekorerade pappband. Normalt antikvariskt skick. 671 sidor. Lätt fläck på övre snitt.
REA-pris275 kr
Pangloss antikvariat & text Agneta Modig Arkeologi i Sverige 1979
Illustrerad rapport om arkeologi och politisk historia. Utgiven 1983 av Riksantikvarieämbetet. Häftad, 144 sidor. ISBN: 91-7192-550-3.
REA-pris140 kr
Pangloss antikvariat & text Linnér, Allan ; Nyman, Anders Kärlekens koreografi
Psykiatri och psykoterapi. Förlagsband, mycket gott skick, med veckat skyddsomslag. Daterad dedikation från författaren. 263 sidor.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text Ken Connor Ghosts
Krigshistoria med fokus på luftkrig. Förlagets helklotband utan skyddsomslag. Illustrerad i färg. 224 sidor. Utgiven av Cassell & Co. 2000.
REA-pris140 kr
Pangloss antikvariat & text Damon Gause The War Journal of Major Damon 'Rocky' Gause
Krigshistoria och politisk historia. Utgåva från 1999, limhäftad, några fläckar på omslaget, 183 sidor plus 16 fotoplanscher.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text Michael Foot The politics of paradise
Politisk historia och ideologier. Förlagets helklotband med skyddsomslag. Utgiven av Harper & Row, Publishers 1989. 424 sidor.
REA-pris170 kr