Carl von Linné


Skrifter af Carl von Linné IV

─ Valda smärre skrifter af botaniskt innehåll. 1

Skrifter af Carl von Linné IV av Carl von Linné

Skick
Fint antikvariskt skick.
Häftat band
Häftad: mjuk pärm/pappersomslag. Kan vara limhäftad, trådhäftad eller klammerhäftad.
200 kr +55 kr frakt
Totalt 255 kr inom Sverige

Beställ fler böcker från samma antikvariat utan extra frakt.

Se fler böcker från Antikvariat Nordh
Säker betalning via Bokliv 14 dagars ångerrätt

Antikvariatets beskrivning

Bindning och skick: Häftat band. Fint antikvariskt skick.

Kungl. Svenska Vetenskapsakademien. 1908. 320 sidor. Häftad. Namnad på främre omslag.


Skrifter af Carl von Linné IV av Carl von Linné hittar du under Biologi inom Botanik | Flora (växter) i huvudkategorin Vetenskap | Teknik.

Hitta fler liknande böcker med dessa ämnesord:
Naturvet. & Matematik

Sök fler exemplar av denna titelSök fler böcker av Carl von Linné


Information från Bokliv

Om Skrifter af Carl von Linné IV av Carl von Linné

Botaniska skrifter av Carl von Linné

Boken Skrifter af Carl von Linné IV : ─ Valda smärre skrifter af botaniskt innehåll. 1 innehåller utvalda skrifter av den kände botanisten Carl von Linné, som bidrog till utvecklingen av den moderna botaniken. Dessa skrifter ger en inblick i hans tankar och observationer inom naturvetenskapen.

Naturvetenskap och botanik

I denna samling presenteras Linnés bidrag till botaniken, där han utforskar växters egenskaper och klassificering. Hans arbete har haft en avgörande betydelse för studiet av växter och deras systematik.

Om detta exemplar från Antikvariat Nordh

Detta exemplar är ett häftat band från Kungl. Svenska Vetenskapsakademien, utgivet 1908, och omfattar 320 sidor. Boken är i fint antikvariskt skick och namnad på främre omslag.

Denna unika sammanfattning är skapad med hjälp av AI-stöd baserat på bokens källdata och verifierad information om författaren, för att ge dig som köpare mer sammanhang. Vi kontrollerar regelbundet våra texter och källor för att säkerställa hög kvalitet på informationen. (Läs mer)
Ta alltid ditt köpbeslut utifrån antikvariatets egen beskrivning.

Recensioner

Laddar…

Logga in på mitt.bokliv.se för att lämna ditt omdöme!

Passa på att beställa fler böcker från samma säljare - du betalar endast 55 kr i frakt per säljare inom Sverige, oavsett antalet böcker.

International freight

If the seller accepts international shipments, you will see an estimated shipping cost at checkout. The seller may request additional payment if the actual shipping cost exceeds this amount.

Säkra och smidiga betalningar

American Express Apple Pay Google Pay Klarna Maestro Mastercard MobilePay Swish Visa

Din betalning hanteras säkert. Vi sparar inga kortdetaljer eller har tillgång till din kortinformation.

Vanliga frågor om Skrifter af Carl von Linné IV

Boken innehåller utvalda skrifter av Carl von Linné som ger en inblick i hans tankar och observationer inom botaniken och naturvetenskapen.

Teman inkluderar växters egenskaper, klassificering och Linnés bidrag till utvecklingen av den moderna botaniken.

Exemplaret är ett häftat band från Kungl. Svenska Vetenskapsakademien, utgivet 1908, omfattar 320 sidor och är i fint antikvariskt skick, namnad på främre omslag.

Böcker som liknar Carl von Linné | SKRIFTER AF CARL VON LINNÉ IV : ─ Valda smärre skrifter af botaniskt innehåll. 1

Nyhetsbrev

Prenumerera på Boklivs nyhetsbrev för läsvärda artiklar, boktips och mycket mer!

Böcker du visat intresse för...

Artiklar

Visa alla
Grand Tour: när elitens unga reste för att bli bildade

Grand Tour: när elitens unga reste för att bli bildade

Filosofi & idéhistoria
Fler böcker än någonsin!

Fler böcker än någonsin!

Läsning
Kvinnliga resenärer som skrev sig ut i världen

Kvinnliga resenärer som skrev sig ut i världen

Att förstå världen - facklitterära perspektiv