Det första världskriget

av Thomas Kling

Thomas Klings Det första världskriget är en diktsvit om första världskriget som förenar lyrisk nyhetsrapportering med historieskrivning. Autentiska brev, mediebilder och senare konflikter formar ett verk om krig, språk och minne.

Vad handlar Det första världskriget om?

Thomas Klings Det första världskriget är en diktsvit som skildrar kriget som inledde det moderna 1900-talet. Verket förenar lyrisk nyhetsrapportering med en annorlunda form av historieskrivning, där autentiska brev blandas med rapporter från fronten och samtidens mediebilder.

Språk, medier och minne

Diktsviten rör sig mellan första världskriget och senare konflikter, däribland Bosnien och Irak. Krigets språk och mediala återgivning står i centrum: Verdun får en parallell i föreställningen om ”CNN Verdun”, medan uttryck som ”strupgravar” och ”språkdepåer” förbinder fysiska slagfält med språkliga och kollektiva minnen.

Bland gravarna och hos de efterlevande pågår ett minnets motstånd mot glömskan. Genom växlingar mellan teman och tidsplan undersöker verket hur krig återberättas, förmedlas och lever kvar i språket.

Tillgängliga exemplar, just nu –  4 oktober, 2026

Thomas Kling : Det första världskriget
Mingus bok- och skivbutik Thomas Kling Det första världskriget
En lyrisk skildring av det första världskriget, där autentiska brev och moderna rapporter vävs samman. En unik perspektiv på krigets påverkan och minnet av det.
REA-pris125 kr
Thomas Kling : Det första världskriget
Mingus bok- och skivbutik Thomas Kling Det första världskriget
Diktsviten utforskar det första världskriget genom en unik blandning av lyrik och historisk rapportering, där autentiska brev och moderna medier vävs samman för att belysa minnen och glömska.
REA-pris125 kr
Thomas Kling : Det första världskriget
Mingus bok- och skivbutik Thomas Kling Det första världskriget
Diktsviten utforskar första världskriget genom en unik kombination av lyrik och historisk rapportering, där autentiska brev och moderna medieinslag vävs samman.
REA-pris90 kr
Thomas Kling : Det första världskriget
h:ström - Antikvariat & Bokhandel Thomas Kling Det första världskriget
Diktsviten erbjuder en unik och lyrisk skildring av det första världskriget, där autentiska brev och moderna nyhetsrapporter vävs samman i en minnesvärd berättelse.
REA-pris138 kr
Thomas Kling : Det första världskriget
h:ström - Antikvariat & Bokhandel Thomas Kling Det första världskriget
Verket utforskar det första världskriget genom en lyrisk diktsvit som kombinerar personliga och kollektiva minnen med historiska perspektiv.
REA-pris148 kr