Skönlitteratur
- Deckare | Thrillers | Spänning
- Dramatik | Pjäser
- Essäer
- Folksagor | Mytologi
- Humor
- Samtliga böcker inom Romaner | Noveller
- Amerikansk skönlitteratur
- Arbetarlitteratur
- Biografiska romaner
- Engelsk skönlitteratur
- Feelgood och livsstilsromaner
- Fransk skönlitteratur
- Historiska romaner
- Klassisk litteratur
- Modern och samtida skönlitteratur
- Nordisk skönlitteratur
- Relationsskildringar
- Romance | Kärleksromaner
- Rysk skönlitteratur
- Tysk skönlitteratur
- Science fiction | Fantasy
- Tecknade serier
Skönlitteratur
24 böcker
1800
1800-t
Alcoholic beverages
Alkoholdrycker
Alkoholvanor
Antikvariat werner stensgård
Aquavit
Br. historia -- sverige
Brännvin
Engelsk litteratur före 1066
Engelsk och anglofon litteratur
Engelsk prosa och fiktion
Engelsk skönlitteratur
Epik
Hattarnas ryska krig
Historiska texter på svenska
Indisk skönlitteratur
Klassiker
Litteratur
Litteratur från baltikum
Litteratur på germanska språk
Litteratur på svenska
Långvård
Medeltid
Poesi
Religion
Romaner | noveller
Sjukhusmiljö
Sjuksköterskor
Sjukvårdspersonal
Skönlitteratur på svenska
Slavisk och baltisk litteratur
Språklig utveckling i gamla engelska texter
Svensk barn- och ungdomslitteratur
Vitterhet
Alkoholm
Historia
Karl xii
Kbretro
Roman
Sprit
Tal
Böcker om Antikvariat werner stensgård
Layout:

Antikvariat Werner Stensgård
Anonym
Beowulf.
En klassisk berättelse om hjältemod och strider i en mytisk värld, utgiven i pappband med skyddsomslag.
En klassisk berättelse om hjältemod och strider i en mytisk värld, utgiven i pappband med skyddsomslag.
REA-pris140 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Dante Alighieri.
Den gudomliga komedin.
Verket utforskar teman kring mänsklig existens och moral genom en allegorisk resa.
Verket utforskar teman kring mänsklig existens och moral genom en allegorisk resa.
REA-pris200 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Carl. Gyllenborg
På kongl. maj:ts wägnar, herr riks-rådets ... Carl Gyllenborgs hållne tal, til riksens ständer på riks- salen tå riksdagen slöts then 22. augusti 1741. Tryckt uppå hans kongl. maj:ts befallning, och samtelige riksens ständers begäran.
Ett tal från 1741 som beskriver Sveriges beslut att gå i krig mot Ryssland och vikten av enighet och lojalitet.
Ett tal från 1741 som beskriver Sveriges beslut att gå i krig mot Ryssland och vikten av enighet och lojalitet.
REA-pris350 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Bengt Jonzon
Den tysta kampen för Sverige
Diktsamling som utforskar Sveriges historia genom lyriska uttryck. Innehåller föredrag och reflektioner från en präst och biskop. Häftad, 20 sidor.
Diktsamling som utforskar Sveriges historia genom lyriska uttryck. Innehåller föredrag och reflektioner från en präst och biskop. Häftad, 20 sidor.
REA-pris90 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Carl Fredrik. Bergstedt
Metriska öfversättningar från sanscrit.
En samling av metriska översättningar från sanskrit, publicerad 1845, i ett lätt nött pappband.
En samling av metriska översättningar från sanskrit, publicerad 1845, i ett lätt nött pappband.
REA-pris200 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Wells, H, G.
En biskops själ
En roman som utforskar samvete, religion och livets verkliga bekymmer. Boken är i gott skick med några fläckar på bakre omslag.
En roman som utforskar samvete, religion och livets verkliga bekymmer. Boken är i gott skick med några fläckar på bakre omslag.
REA-pris140 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Ernst Brunner
Känneru brorsan?
En debutroman som utforskar livets cykler, identitet och mänsklig sårbarhet genom en hockeystjärnas perspektiv.
En debutroman som utforskar livets cykler, identitet och mänsklig sårbarhet genom en hockeystjärnas perspektiv.
REA-pris100 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Johan. Dillner
Tal, till minne af konung Carl XII - hållet i kongl. Riddarholmskyrkan, den 11 december 1818
En monumental hyllning till hjältekonungen, hålls i Riddarholmskyrkan, med fokus på historiska aspekter av Karl XII.
En monumental hyllning till hjältekonungen, hålls i Riddarholmskyrkan, med fokus på historiska aspekter av Karl XII.
REA-pris450 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Tante Lisbeths 19:de testamente. Novell
En novell från 1838 som utforskar teman inom kvinnolitteratur och har översatts till danska och tyska.
En novell från 1838 som utforskar teman inom kvinnolitteratur och har översatts till danska och tyska.
REA-pris600 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Daniel Ehrenfried. Gravallius
En suck ifrån bränvinspannan.
Kort roman som utforskar teman kring alkohol och dess inverkan på livet. Antikvariskt exemplar med gråppapremser.
Kort roman som utforskar teman kring alkohol och dess inverkan på livet. Antikvariskt exemplar med gråppapremser.
REA-pris650 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Clifford D. Simak
Bortom universum
Utforska en fängslande science fiction-berättelse som tar läsaren bortom universum. Berättelsen, utgiven i en serie, bjuder på en unik blandning av moderna och samtida teman. Häftad och i gott skick.
Utforska en fängslande science fiction-berättelse som tar läsaren bortom universum. Berättelsen, utgiven i en serie, bjuder på en unik blandning av moderna och samtida teman. Häftad och i gott skick.
REA-pris140 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Michael. Moorcock
Landet bortom tiden
En science fiction-berättelse som utforskar teman kring tid och rum, utgiven 1984.
En science fiction-berättelse som utforskar teman kring tid och rum, utgiven 1984.
REA-pris140 kr
Filter (0)
Senast besökta
