Filter

kr
-
kr

Psykiatri

147 böcker

Anorexia nervosa Anorexia nervosa: prevention & control Anorexia nervosa: therapy Asperger syndrome Aspergers syndrom Attention-deficit disordered children Autistic children Avslappning Barn med adhd Barn med autism Barnpsykologi Bibliotherapy: in infancy & childhood Bokfabriken Bokliv Brottsförebyggande verksamhet Bulimi Bulimia nervosa Bulimia: prevention & control Child psychology Crime prevention Crises Crisis intervention Crisis intervention (mental health services) Eating disorders: prevention & control Espionage Fallbeskrivningar Forensic psychiatry Förebyggande hälso- och sjukvård Föräldrar till barn med funktionsnedsättning Gynekologi och obstetrik Helping behavior Hjälpsamhet Hälsa och välbefinnande Internet Knorrens antikvariat Kriser Kristerapi Life change events Livslust förlag Margit norell Medicin & hälsa Mental health Mrshyper Object attachment Object relations (psychoanalysis) Objektrelationsteori Pangloss antikvariat & text Personality development Populärpsykologi och personlig utveckling Preventive health services Professional-patient relations Psychoanalytic theory Psychoanalytic therapy Psychoses Psychotherapy Psychotherapy: in infancy & childhood Psychotic disorders Psykisk hälsa Psykologi Psykoser Psykoterapi Radicalization Recito förlag Relaxation Rest Rättspsykiatri Rättsväsen Sjukdomar Vila Anställningar Arbetsmiljö Freud Hälsa Insiders Juridik Kommunikation Outsiders Psykiskhälsa Psykiskohälsa Psykoanalys Radikalisering Rekryteringar Rättsfall Social psychology Ätstörningar

Böcker om Psykologi

Layout:
Marina Holm : En lycklig mammas dagbok
Bokliv Marina Holm En lycklig mammas dagbok
Boken utforskar en mammas kamp med att ta hand om barn med särskilda behov och de utmaningar hon möter i sin vardag.
REA-pris228 kr
Påmark, Anneli ; Österberg, Carl : Vägra följa John : hjärtats intelligens - hela vägen till hälsa, framgång och lycka
Bokliv Påmark, Anneli ; Österberg, Carl Vägra följa John : hjärtats intelligens - hela vägen till hälsa, framgång och lycka
Boken utforskar hjärtats intelligens som en väg till personlig utveckling och välbefinnande.
REA-pris228 kr
Marie Söderström : Vila
Knorrens antikvariat Marie Söderström Vila
Boken utforskar vikten av vila och dess betydelse för hälsa och välbefinnande.
REA-pris160 kr
Yarandpour, Golli ; Lund, Peter B : Insiders & Outsiders : att förebygga psykisk ohälsa, radikalisering och spionage
Bokliv Yarandpour, Golli ; Lund, Peter B Insiders & Outsiders : att förebygga psykisk ohälsa, radikalisering och spionage
Psykisk ohälsa och radikalisering. Häftad utgåva från Livslust Förlag, 216 sidor, välformulerad med insikter om riskbeteende och säkerhet.
REA-pris323 kr
Christian Dahlström : Den enda rätta läran : så förblindade psykoanalysen det svenska rättsväsendet
Bokliv Christian Dahlström Den enda rätta läran : så förblindade psykoanalysen det svenska rättsväsendet
Boken granskade psykoanalysens påverkan på det svenska rättsväsendet och dess kopplingar till kända rättsskandaler.
REA-pris261 kr
Pangloss antikvariat & text Patricia Tudor-Sandahl Den fängslande verkligheten
Psykiatri och psykoanalys. Limhäftad utgåva från Wahlström & Widstrand, 1993. Normalt antikvariskt skick, med lätta ytliga märken. 178 sidor.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text Johan Cullberg Kris och utveckling
Psykoanalytisk och socialpsykiatrisk studie. Natur och Kultur, 1986. Häftad, normalt antikvariskt skick med lätta bruksspår. 171 sidor.
REA-pris50 kr
Berlander, Eva ; Dozzi, Eva : Att leva istället för att överleva
Pangloss antikvariat & text Berlander, Eva ; Dozzi, Eva Att leva istället för att överleva
Psykiatri och psykoterapi. Limhäftad utgåva från Svenska Imagoinstitutet och Podium Distribution, 2011. Fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text Heléne Glant Så här kan man förebygga och behandla ätstörningar
Psykiatri och neuroser. Inbunden med förlagets dekorerade pappband. Ryggen aningen blekt, mycket gott skick. 182 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Hanna Sitter Randén Magiska ögonblick
Psykoterapi vid psykoser. Natur och Kultur, 2005. Dekorerat och laminerat pappband. Mycket gott skick. 159 s. ISBN 91-27-09569-X.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text Lundgren, Michael ; Borgström Norrby, Lisa Sagans läkande kraft
Psykiatri och barn- och ungdomspsykologi. Wahlström & Widstrand, 1988. Dekorerat och laminerat pappband, gott skick. 202 s. + 8 färgplanscher.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text Lotta Landerholm Hjälp mig den som kan
Psykiatri och psykoterapi. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Natur och Kultur, 2005. 318 sidor. ISBN 91-27-11015-X.
REA-pris110 kr

Senast besökta