Psykiatri
147 böcker
Psykiatri – böcker om psykisk ohälsa, diagnoser och människan bakom symtomen
Kategorin Medicin och hälsa: psykiatri samlar böcker som behandlar psykiska sjukdomar, diagnoser, behandlingsmetoder och hur psykiatrin fungerar som en del av vården. Här hittar du litteratur om tillstånd som depression, ångestsyndrom, bipolär sjukdom, schizofreni, PTSD, ätstörningar, neuropsykiatriska diagnoser och personlighetsstörningar – samt böcker om behandlingar såsom medicinering, KBT, psykodynamisk terapi och traumabearbetning. Böckerna riktar sig både till vårdpersonal och studenter inom psykiatri, psykologi och vård – samt till anhöriga, patienter och samhällsintresserade.
Förståelse för psykisk ohälsa – diagnos och fördjupning
Här finns facklitteratur och populärvetenskapliga verk som förklarar hur olika psykiatriska tillstånd yttrar sig, diagnostiseras och behandlas. Många titlar bygger på aktuell forskning och klinisk erfarenhet och ger både en teoretisk förankring och praktiska insikter. Fokus ligger på att förstå det komplexa samspelet mellan biologiska, psykologiska och sociala faktorer i psykisk ohälsa.
Behandling och vårdmiljö
Flera böcker belyser hur psykiatrisk vård är organiserad – från öppenvård och stödboenden till slutenvård och akutsjukvård. Här behandlas även vårdetik, patientbemötande, psykiatrins historia och aktuell debatt om tvångsvård, diagnoskriterier och medicineringens roll. Det finns också böcker som riktar sig särskilt till professionella yrkesgrupper som psykologer, psykiatriker, sjuksköterskor och kuratorer.
Röster och erfarenheter
Utöver den kliniska litteraturen rymmer kategorin även personliga berättelser från patienter, anhöriga och vårdpersonal. Dessa verk erbjuder en fördjupad förståelse för hur det är att leva med psykisk sjukdom – inifrån. De bidrar till att minska stigma och öka empati i mötet mellan individ och vårdsystem.
Vad är psykiatri?
Vad behandlar psykiatrisk litteratur?
Psykiska sjukdomar, diagnoser, behandlingar och psykiatrins roll inom vården – ur både kliniskt och mänskligt perspektiv.
Vilka ämnen ingår i kategorin?
Exempelvis depression, ångest, psykos, neuropsykiatriska tillstånd, trauma, psykoterapi, medicinering och psykiatrins organisation.
Vem passar dessa böcker för?
Vårdpersonal, studenter, patienter, anhöriga och alla som vill förstå psykisk ohälsa på djupet.
Böcker om Psykologi

Boken utforskar en mammas kamp med att ta hand om barn med särskilda behov och de utmaningar hon möter i sin vardag.

Boken utforskar hjärtats intelligens som en väg till personlig utveckling och välbefinnande.

Boken utforskar vikten av vila och dess betydelse för hälsa och välbefinnande.

Psykisk ohälsa och radikalisering. Häftad utgåva från Livslust Förlag, 216 sidor, välformulerad med insikter om riskbeteende och säkerhet.

Boken granskade psykoanalysens påverkan på det svenska rättsväsendet och dess kopplingar till kända rättsskandaler.
Psykiatri och psykoanalys. Limhäftad utgåva från Wahlström & Widstrand, 1993. Normalt antikvariskt skick, med lätta ytliga märken. 178 sidor.
Psykoanalytisk och socialpsykiatrisk studie. Natur och Kultur, 1986. Häftad, normalt antikvariskt skick med lätta bruksspår. 171 sidor.

Psykiatri och psykoterapi. Limhäftad utgåva från Svenska Imagoinstitutet och Podium Distribution, 2011. Fint antikvariskt skick.
Psykiatri och neuroser. Inbunden med förlagets dekorerade pappband. Ryggen aningen blekt, mycket gott skick. 182 sidor.
Psykoterapi vid psykoser. Natur och Kultur, 2005. Dekorerat och laminerat pappband. Mycket gott skick. 159 s. ISBN 91-27-09569-X.
Psykiatri och barn- och ungdomspsykologi. Wahlström & Widstrand, 1988. Dekorerat och laminerat pappband, gott skick. 202 s. + 8 färgplanscher.
Psykiatri och psykoterapi. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Natur och Kultur, 2005. 318 sidor. ISBN 91-27-11015-X.
Senast besökta
