Filter

kr
-
kr

Kulturstudier

48 böcker

Böcker om Pangloss antikvariat & text

Layout:
Pangloss antikvariat & text Andersson, Kjell (text) ; Hagman, Tore (foto) De fann vägen
Rikligt illustrerad kulturhistorisk bok. Förlagets klotryggband, fint antikvariskt skick, med lätta hanteringsrepor. Utgiven av Votum, 2012. 192 sidor.
REA-pris175 kr
Dan Korn : Folkkultur
Pangloss antikvariat & text Dan Korn Folkkultur
Boken utforskar Västergötlands kultur och historia genom en noggrann och respektfull framställning av lokala traditioner och livsformer.
REA-pris195 kr
Pangloss antikvariat & text Sindt, Ulf (text) ; Bard, Magnus (bild) Bland spöken och vampyrer
Rikligt illustrerad fantasy för barn och ungdom. Utgiven av Alfabeta 1995 i dekorerat och laminerat pappband. Gott skick.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text Ingela Hansson Helena Bremberg Calque
Kulturvetenskaplig tidskrift med politisk historia. Klammerhäftad utgåva från 1988 i fint antikvariskt skick. Illustrerad, 27 sidor.
REA-pris30 kr
Pangloss antikvariat & text Ingela Hansson Helena Bremberg Calque
Kulturvetenskaplig tidskrift om gotländsk kultur. Klammerhäftad utgåva från 1988, mycket gott skick, 27 sidor, illustrerad.
REA-pris30 kr
Pangloss antikvariat & text Ingela Hansson Helena Bremberg Calque
Kulturvetenskaplig tidskrift med politisk historia. Klammerhäftad utgåva från 1988 i fint antikvariskt skick, illustrerad med 27 sidor.
REA-pris30 kr
Pangloss antikvariat & text Ingela Hansson Kalk
Kulturvetenskap och konsthistoria. Klammerhäftad tidskrift från 1988 i fint antikvariskt skick, utgiven av Kulturföreningen Roxy.
REA-pris30 kr
Pangloss antikvariat & text Ulla Ehrensvärd Den svenska Tomten
Kulturstudier om folktro och sedvänjor. Förlagets laminerade pappband, fint antikvariskt skick, illustrerad i färg. Utgiven av Svenska turistföreningen 1979.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text Jordan, Terry G. ; Kilpinen, Jon T. ; Gritzner, Charles F. The Mountain West
Rikligt illustrerad kulturstudie om byggnader. Förlagsband med skyddsomslag, gott skick, lätt solblekt rygg, mindre fläck på sid 19.
REA-pris175 kr
Pangloss antikvariat & text Hans Bengtsson I lust och nöd
Kulturstudier om äktenskapets faser. Förlagets dekorerade och laminerade pappband, 175 sidor. Gott skick. ISBN: 91-32-32405-7.
REA-pris60 kr
Ashish Mohan Khokar : Folk dance
Pangloss antikvariat & text Ashish Mohan Khokar Folk dance
Kulturstudier och kulturhistoria. Utgiven av Rupa & Co. 2003. Hårdband i fint antikvariskt skick, med skyddsomslag i normalt antikvariskt skick.
REA-pris135 kr
Pangloss antikvariat & text Ingeborg Lingegård Gotländska mattraditioner
Kulturstudier kring gotländska mattraditioner. LTs, 1978. Illustrerad, pappband. Fint antikvariskt skick, nära nyskick. 112 s. ISBN 91-36-01073-1.
REA-pris90 kr

Senast besökta