h:ström - Antikvariat & Bokhandel


h:ström - Antikvariat & bokhandel
Välkommen till h:ström - Antikvariat & Bokhandel, en del av h:ström - Text & Kultur AB. Vi är både ett antikvariat och en bokhandel och säljer alltså både nya och antikvariska böcker, däribland en hel del restupplagor och dylikt. Vi har förkärlek för god skönlitteratur och humaniora, men säljer böcker inom alla kategorier och genrer.
Layout:

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Bengt Emil Johnson
Rötmånad
Diktsamling med lyrik och poesi. Utgiven av Bonnier 1976. Trådhäftad i normalt antikvariskt skick, mindre riss på omslag. 69 sidor.
Diktsamling med lyrik och poesi. Utgiven av Bonnier 1976. Trådhäftad i normalt antikvariskt skick, mindre riss på omslag. 69 sidor.
REA-pris148 kr
![Göran Palm : Sverige, en vintersaga [1]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-goran-palm-sverige-en-vintersaga-1-hsom1027990257_960ff8aa-c01c-4ab5-b8a7-ffb5655e103d.jpg?v=1780774706&width=900)
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Göran Palm
Sverige, en vintersaga [1]
Samhällskritisk skildring i lyrisk stil. Förlagets illustrerade pappband, normalt antikvariskt skick, något lagernött. 285 sidor.
Samhällskritisk skildring i lyrisk stil. Förlagets illustrerade pappband, normalt antikvariskt skick, något lagernött. 285 sidor.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Lars Englund
Snö i juni
Lyrik som fångar naturens skönhet. Pappband, fint antikvariskt skick. Utgiven av Fripress 1986, innehåller 150 kortdikter och 50 okända.
Lyrik som fångar naturens skönhet. Pappband, fint antikvariskt skick. Utgiven av Fripress 1986, innehåller 150 kortdikter och 50 okända.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Olle Orrje
Förövningar till landsomfattande vårväder
Diktsamling i fint antikvariskt skick. Utgiven av Bonnier 1993. Klotband med skyddsomslag. 98 sidor, 20 cm.
Diktsamling i fint antikvariskt skick. Utgiven av Bonnier 1993. Klotband med skyddsomslag. 98 sidor, 20 cm.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Johannes Edfelt
Dikter
Lyrik i fint antikvariskt skick. Klotband från Bonner, 1954. Något lagernött. 228 sidor. Språk: Svenska.
Lyrik i fint antikvariskt skick. Klotband från Bonner, 1954. Något lagernött. 228 sidor. Språk: Svenska.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Pär Lagerkvist
Dikter
Lyrik och poesi i fint antikvariskt skick. Klotband med skyddsomslag i något sämre skick. Utgiven av Bonnier 1958. 493 sidor.
Lyrik och poesi i fint antikvariskt skick. Klotband med skyddsomslag i något sämre skick. Utgiven av Bonnier 1958. 493 sidor.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Lars Lundkvist
Bilder i en silversked
Lyrik med magiska inslag. Trådhäftad utgåva från Norstedt, 1969. Normalt antikvariskt skick, mindre riss på omslag. 93 sidor.
Lyrik med magiska inslag. Trådhäftad utgåva från Norstedt, 1969. Normalt antikvariskt skick, mindre riss på omslag. 93 sidor.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Gunnar Balgård
Resan till Aran
Poesi och fotografi som utforskar Irlands kultur och natur. Pappband i fint antikvariskt skick, utgiven av Carlsson 1993.
Poesi och fotografi som utforskar Irlands kultur och natur. Pappband i fint antikvariskt skick, utgiven av Carlsson 1993.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Hjalmar Gullberg
Terziner i okonstens tid
Poesi i skönlitterär form. Pappband från Norstedt, 1958. Normalt antikvariskt skick. 111 sidor, med samtida namnteckning.
Poesi i skönlitterär form. Pappband från Norstedt, 1958. Normalt antikvariskt skick. 111 sidor, med samtida namnteckning.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Henry Parland
Hamlet sade det vackrare
Lyrik och poesi med insiktsfulla teman. Trådhäftad utgåva från Folket i bild, 1964, fint antikvariskt skick. 150 sidor.
Lyrik och poesi med insiktsfulla teman. Trådhäftad utgåva från Folket i bild, 1964, fint antikvariskt skick. 150 sidor.
REA-pris298 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Gustaf Fröding
Efterskörd
Klassisk lyrik i fint antikvariskt skick. Klotband utgiven av Bonner 1957, 258 sidor. Namnteckning, ej framträdande.
Klassisk lyrik i fint antikvariskt skick. Klotband utgiven av Bonner 1957, 258 sidor. Namnteckning, ej framträdande.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Werner Aspenström
Dikter 1946-1954
Lyrik och poesi från 1946-1954. Trådhäftad utgåva från Bonner, 1955. Normalt antikvariskt skick, med skyddsomslag i sämre skick.
Lyrik och poesi från 1946-1954. Trådhäftad utgåva från Bonner, 1955. Normalt antikvariskt skick, med skyddsomslag i sämre skick.
REA-pris148 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
