Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Alger algae
Antikvariat bothnia
Botanik
Botany
Dalarna
Ethnobotany
Etnobotanik
Folkmedicin
Gagnväxter
Gardening
Grönsaker och blommor
Hem och hushåll
Herbals
Historia
Hälsingland
Kryddgårdar
Kryddor
Kryddväxter
Köksväxter
Läkemedel och deras användning
Malung
Mat och dryck
Medelhavet
Medicin
Medicinal plants
Medicinalväxter
Mikrobiell ekologi
Nyttoväxter
Orchids
Orkideer
Spices
Språk
Särskilda prydnadsväxter
Trädgård
Trädgårdsskötsel
Växtanatomi och fysiologi
Växter
Örtagårdar
Örter
Örter och kryddor
Örtläkemedel
Örtmedicin
Layout:

Antikvariat Bothnia
Ebbe Johnson
Örtagården
Läke- och kryddväxter utforskas genom text och bilder, med fokus på deras historiska och nutida betydelse.
Läke- och kryddväxter utforskas genom text och bilder, med fokus på deras historiska och nutida betydelse.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Starý, Frantisek ; Jirásek, Vaclau
Läkeväxter
Utforska medicinalväxter och deras användning i trädgårdar och botanik. Boken erbjuder insikter i örter och kryddor med vackra illustrationer.
Utforska medicinalväxter och deras användning i trädgårdar och botanik. Boken erbjuder insikter i örter och kryddor med vackra illustrationer.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Elsa af Trolle
Kryddgården
Upptäck en fascinerande värld av medicinalväxter och kryddor. Denna bok erbjuder insikter om örtodling och botanik, perfekt för trädgårdsentusiaster. Fotoillustrerad och i normalt antikvariskt skick.
Upptäck en fascinerande värld av medicinalväxter och kryddor. Denna bok erbjuder insikter om örtodling och botanik, perfekt för trädgårdsentusiaster. Fotoillustrerad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
R. F Weiss
Modern örtmedicin
Boken utforskar medicinalväxter och deras användning inom botanik och trädgårdsskötsel.
Boken utforskar medicinalväxter och deras användning inom botanik och trädgårdsskötsel.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Svend Jonasen
Odla kryddor själv
Lär dig odla egna kryddor och medicinalväxter med praktiska tips och inspirerande illustrationer. En guide för trädgårdsentusiaster och botaniker.
Lär dig odla egna kryddor och medicinalväxter med praktiska tips och inspirerande illustrationer. En guide för trädgårdsentusiaster och botaniker.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
C. G Färje
Transtrands flora. Med artförteckning och kommentarer samt de dialektala namnen
Utforska den rika floran i Transtrand med en detaljerad artförteckning och dialektala namn. Boken erbjuder insikter om växtarter i Dalarna och Malung. Häftad, i fint skick.
Utforska den rika floran i Transtrand med en detaljerad artförteckning och dialektala namn. Boken erbjuder insikter om växtarter i Dalarna och Malung. Häftad, i fint skick.
REA-pris115 kr
![Hartman, Robert Wilhelm (1827-1891) [respondent] ; Fries, Elias (1794-1878) [preses] : Helsinglands Cotyledoneæ och Heteronemeæ. Academisk afhandling, med vidtberömda Philos. Facultetens tillstånd, under inseende af mag. Elias Fries](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-hartman-robert-wilhelm-1827-1891-respondent-fries-elias-1794-1878-preses-helsinglands-cotyledoneae-och-heteronemeae-academisk-afhandling-med-vidtberomda-philos-facultetens-tillsta.jpg?v=1781134619&width=262)
Antikvariat Bothnia
Hartman, Robert Wilhelm (1827-1891) [respondent] ; Fries, Elias (1794-1878) [preses]
Helsinglands Cotyledoneæ och Heteronemeæ. Academisk afhandling, med vidtberömda Philos. Facultetens tillstånd, under inseende af mag. Elias Fries
Utforska den botaniska världen i Hälsingland genom en akademisk avhandling som belyser växternas mångfald. En facsimileupplaga med djupgående insikter och historiska perspektiv.
Utforska den botaniska världen i Hälsingland genom en akademisk avhandling som belyser växternas mångfald. En facsimileupplaga med djupgående insikter och historiska perspektiv.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Lippert, Wolfgang ; Podlech, D
Medelhavets växter
En fälthandbok för att identifiera cirka 400 växtarter i Medelhavsområdet, illustrerad med färgfotografier och teckningar. Boken är limhäftad och i mycket fint skick.
En fälthandbok för att identifiera cirka 400 växtarter i Medelhavsområdet, illustrerad med färgfotografier och teckningar. Boken är limhäftad och i mycket fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Gustav Schoser
Orkidéer
Upptäck orkidéernas värld med en rikt illustrerad guide som täcker deras ursprung, särdrag och skötsel. Perfekt för både nybörjare och entusiaster.
Upptäck orkidéernas värld med en rikt illustrerad guide som täcker deras ursprung, särdrag och skötsel. Perfekt för både nybörjare och entusiaster.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Zimmermann A. ; Dougoud, R
Tropische Orchideen
Boken utforskar tropiska orkideer med färgfoton och illustrationer. Den ger en inblick i botanik och orkidéernas mångfald. Bunden i grönt dekorerat klotband.
Boken utforskar tropiska orkideer med färgfoton och illustrationer. Den ger en inblick i botanik och orkidéernas mångfald. Bunden i grönt dekorerat klotband.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Sarah Garland
Stora boken om örter & kryddor
Upptäck den rikt illustrerade guiden om örter och kryddor. Utforska medicinalväxter, botanik och trädgårdsskötsel med praktiska tips och inspiration för din egen örtträdgård.
Upptäck den rikt illustrerade guiden om örter och kryddor. Utforska medicinalväxter, botanik och trädgårdsskötsel med praktiska tips och inspiration för din egen örtträdgård.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Carl Fredrik Otto Nordstedt
Index Desmidiacearum Citationibus Locupletissimus Atque Bibliographia + Supplementum
Register över mikroskopiska alger med fokus på desmidiacéerna. En värdefull resurs för botaniker och algeologer. Boken är i fint skick och bunden i grönt halvklotband.
Register över mikroskopiska alger med fokus på desmidiacéerna. En värdefull resurs för botaniker och algeologer. Boken är i fint skick och bunden i grönt halvklotband.
REA-pris500 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
