Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
1939-1945 world war
Afrika
Alf henrikson
Allmänt om norsk litteratur
Andra världskriget
Andra världskriget 1939-1945
Antarctic
Antarktis
Antikvariat bothnia
Arctic
Arktis
Art
Bibliofilupplaga
Bibliofilupplagor
Bilar
Biografi -- sverige
Biografier
Biografiska samlingar
Bokväsen
Botanik
Botany
Carl von linné
Cars
Cetacea
Dardanellerna
Dardanelles strait
Däggdjur
Engelsk prosa och fiktion
Fiction
First world war
Fångst av havsdäggdjur
Första världskriget
Första världskriget 1914-1918
Geografi över nordamerika
Historia
Historia över europa
History of war
Holland
Härjedalen
Instruktionsböcker
Jakt och fiske
Juridik
Jämtland
Konst
Kulturella och ekonomiska landskap i nordamerika
Kvinnomisshandel
Lagar & förordningar
Legal science
Linnaeus
Litteratur på germanska språk
Mariana
Mellankrigstiden
Militaria
Military
Militär historia
Motorfordon
Nederländerna
Nordlandsskildringar
Polar
Rättsfall
Rättsvetenskap
Second world war
Skönlitteratur
Skönlitteratur på svenska
Slaget vid gallipoli 1915
Särskilda personer
Turkey
Turkiet
Valar
Valfångst
Världskriget 1939-1945
Västergötland
Wetterman
Whaling
World war i
Kbretro
Layout:

Antikvariat Bothnia
Studs Terkel
'Det goda kriget'. Andra världskrigets historia berättad av ögonvittnen
En djupgående skildring av andra världskriget genom ögonvittnens berättelser. Boken utforskar krigets komplexitet och påverkan på människors liv. Bunden i förlagsband med skyddsomslag.
En djupgående skildring av andra världskriget genom ögonvittnens berättelser. Boken utforskar krigets komplexitet och påverkan på människors liv. Bunden i förlagsband med skyddsomslag.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Yves Cohat
Valarnas liv och död
Utforska valarnas liv och död genom en rikt illustrerad faktabok som belyser valfångstens historia och dess påverkan på dessa majestätiska havsdäggdjur i polarområdena.
Utforska valarnas liv och död genom en rikt illustrerad faktabok som belyser valfångstens historia och dess påverkan på dessa majestätiska havsdäggdjur i polarområdena.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Lars Norrman
Det okända Holland
En konstnärlig resa genom Holland och Afrika, med fokus på konst och kultur. Illustrerad med teckningar och färgplanscher, erbjuder boken en unik inblick i okända platser. Utgiven i fint skick.
En konstnärlig resa genom Holland och Afrika, med fokus på konst och kultur. Illustrerad med teckningar och färgplanscher, erbjuder boken en unik inblick i okända platser. Utgiven i fint skick.
REA-pris500 kr

Antikvariat Bothnia
W. O. Focke
Uber die Begriffe Species und Varietas im Pflanzenreiche
Utforska begreppen arter och sorter inom botanik med en djupgående analys av växtriket. Boken ger insikter i klassificering och biologisk mångfald. Trådhäftad utgåva från 1875.
Utforska begreppen arter och sorter inom botanik med en djupgående analys av växtriket. Boken ger insikter i klassificering och biologisk mångfald. Trådhäftad utgåva från 1875.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Peter Freuchen
Diamantdrottningen. En roman från nordvästra Canada
En fängslande roman som utforskar livet i nordvästra Canada och ger en djup inblick i inuiternas kultur och traditioner. Berättelsen väver samman äventyr och skönlitteratur i en arktisk miljö.
En fängslande roman som utforskar livet i nordvästra Canada och ger en djup inblick i inuiternas kultur och traditioner. Berättelsen väver samman äventyr och skönlitteratur i en arktisk miljö.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Tore Arnborg
Mark och vegetation inom Bensjö-området samt några synpunkter på trädslagsvalet
Utforska mark och vegetation i Bensjö-området med fokus på trädslagsval. Innehåller 18 illustrationer och insikter om flora i Jämtland. Klammerhäftad, fint skick.
Utforska mark och vegetation i Bensjö-området med fokus på trädslagsval. Innehåller 18 illustrationer och insikter om flora i Jämtland. Klammerhäftad, fint skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Bang, Herman (1857-1912) ; Sandelin, Börje (1926-1970)
De fire djævle
Skönlitterär bibliofilupplaga med illustrationer och förgylld pärm. Innehåller noveller och romaner, utgiven i mycket fint skick.
Skönlitterär bibliofilupplaga med illustrationer och förgylld pärm. Innehåller noveller och romaner, utgiven i mycket fint skick.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Motorfordonsinstruktion (MotorI). Fastställd 1942. Del I (av II). Text. 1942 års upplaga (II)
Detaljerad instruktion för motorfordon med fokus på militära fordon och bilar. Innehåller praktisk information och vägledning. Häftad utgåva från 1942 i normalt antikvariskt skick.
Detaljerad instruktion för motorfordon med fokus på militära fordon och bilar. Innehåller praktisk information och vägledning. Häftad utgåva från 1942 i normalt antikvariskt skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Hans Krook
Carl von Linné
Biografi om Carl von Linné med fokus på hans liv och botaniska upptäckter. Innehåller teckningar och karta över resor.
Biografi om Carl von Linné med fokus på hans liv och botaniska upptäckter. Innehåller teckningar och karta över resor.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Alan Moorehead
Gallipoli
Boken utforskar det katastrofala slaget vid Gallipoli under Första världskriget, med fokus på strategiska misstag och dess konsekvenser. Illustrerad med fotografier och kartor.
Boken utforskar det katastrofala slaget vid Gallipoli under Första världskriget, med fokus på strategiska misstag och dess konsekvenser. Illustrerad med fotografier och kartor.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Magistratens, stads-fiscalens och stads-betjenternes i Sköfde underdåniga bönfallan om beskydd emot öfwerwåld af hustru Mariana Wetterman. Med efterskrift av Jörgen Elgström (1919-1980)
Faksimilutgåva från 1768 med fokus på rättsväsende och juridik i Västergötland. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
Faksimilutgåva från 1768 med fokus på rättsväsende och juridik i Västergötland. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
REA-pris60 kr

Antikvariat Bothnia
Philip Roth
Lustans professor
En professor kämpar med sin starka sexuella drift som ständigt ställer hans liv och karriär på spel. En insiktsfull roman om begär och självförstörelse.
En professor kämpar med sin starka sexuella drift som ständigt ställer hans liv och karriär på spel. En insiktsfull roman om begär och självförstörelse.
REA-pris100 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
