Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Allmänna barnhuset
Andra världskriget
Andra världskriget 1939-1945
Antikvariat bothnia
Antikviteter
Antiquities
Arctis
Arktis
Barnarbete
Barnhistoria
Biografi
Botanik
Botany
Campaigns
Carl von linné
Crafts
Criminology
Fattigdom
Finska självständigheten
Foto
Fotografi och fotografiska tekniker
Fotokonst
Fotokonstnärer
Fungus
Fängelser
Fångvård
Föräldralösa barn
Gastronomi
Genealogi
Genealogy
Georgij poljakov
Gerillakrigföring
Greenland
Grönland
Hemkonservering
Historia över europa
Historia över skandinavien och norden
History of war
Kokbok
Kokböcker
Konservering
Konsthantverk
Krigskorrespondenter
Kriminalvård
Kriminologi
Lantkrigsväsen
Linnaeus
Litteratur på germanska språk
Litteratur på svenska
Matriklar
Matlagning
Mellankrigstiden
Metaller
Metallkonst
Metallkonst och smyckesdesign
Militaria
Military
Militära operationer
Militären
Militärer
Nazism
Operation barbarossa 1941
Personal
Photography
Polar
Polarområdena
Polisarbete
Poliser
Polisväsen
Reindeer
Renar
Rennäringen
Reservofficerare
Second world war
Skönlitteratur på svenska
Socialhistoria
Stockholm
Stockholmiana
Sune jonsson
Svampar
Svensk regementshistoria
Svensk litteratur
Sverige
Tenn
The polar regions
Biografiska uppslagsverk
Kbretro
Ångermanland
Layout:

Antikvariat Bothnia
Svensk officersmatrikel. Del IV. Reservofficerare
Omfattar cirka 3000 biografier inom krigshistoria och militär, med fokus på reservofficerare. Boken är limhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Omfattar cirka 3000 biografier inom krigshistoria och militär, med fokus på reservofficerare. Boken är limhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Jens Rosing
Ameralik (dedikation)
Boken utforskar grönländsk kultur och natur, med fokus på renar och polarområden. Illustrerad med teckningar och utgiven i privattryck.
Boken utforskar grönländsk kultur och natur, med fokus på renar och polarområden. Illustrerad med teckningar och utgiven i privattryck.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
J. Kenneth Ferrier
Crooks & Crime. Describing the Methods of Criminals From the Area Sneak to the Professional Cardsharper, Forger, Or Murderer & the Various Ways in Which They Are Circumvented & Captured
En grundlig genomgång av kriminella metoder och hur dessa bemöts av rättsväsendet. Boken utforskar allt från småbrott till mer sofistikerade brottsliga handlingar, med fokus på fångvård och polisarbete. Illustrerad och utgiven i klotband.
En grundlig genomgång av kriminella metoder och hur dessa bemöts av rättsväsendet. Boken utforskar allt från småbrott till mer sofistikerade brottsliga handlingar, med fokus på fångvård och polisarbete. Illustrerad och utgiven i klotband.
REA-pris300 kr


Antikvariat Bothnia
Gustaf Utterström
Fattig och föräldralös i Stockholm på 1600- och 1700-talen
Boken utforskar livet för föräldralösa barn i Stockholm under 1600- och 1700-talen. Den analyserar fattigdomens påverkan och samhällets syn på dessa barns utsatthet, baserat på källor som kyrkoarkiv och bouppteckningar.
Boken utforskar livet för föräldralösa barn i Stockholm under 1600- och 1700-talen. Den analyserar fattigdomens påverkan och samhällets syn på dessa barns utsatthet, baserat på källor som kyrkoarkiv och bouppteckningar.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Janson, Sverker (1908-2005) ; Janson, Bengt
Nämforsen, Näsåker (turistbroschyr - Edition Francaise/fransk upplaga)
En turistbroschyr om Nämforsen i Ångermanland, med färgfotografier och en detaljerad områdeskarta, presenterar natursköna vyer och kulturella inslag. Klammerhäftad och utgiven på franska.
En turistbroschyr om Nämforsen i Ångermanland, med färgfotografier och en detaljerad områdeskarta, presenterar natursköna vyer och kulturella inslag. Klammerhäftad och utgiven på franska.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Bror Oscar Santesson
Gammalt tenn
Utforska konsten av tenn och mässing genom en rikt illustrerad bok som presenterar en förteckning över tenngjutare i Sverige. Innehåller detaljer om antikviteter och konsthantverk. Limhäftad utgåva i fint skick.
Utforska konsten av tenn och mässing genom en rikt illustrerad bok som presenterar en förteckning över tenngjutare i Sverige. Innehåller detaljer om antikviteter och konsthantverk. Limhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Herman Sätherberg
Blomsterkonungen
Boken utforskar Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans betydelse inom botaniken. Illustrerad med verk av Carl Larsson.
Boken utforskar Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans betydelse inom botaniken. Illustrerad med verk av Carl Larsson.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Sune Jonsson
Åtta texter om Sune Jonsson
Fotoillustrerat temahäfte som utforskar Sune Jonssons fotografiska verk och betydelse. Innehåller texter och analyser av flera skribenter. Bunden i limhäftad format.
Fotoillustrerat temahäfte som utforskar Sune Jonssons fotografiska verk och betydelse. Innehåller texter och analyser av flera skribenter. Bunden i limhäftad format.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Georgij Poljakov
Bakom fiendens linjer
Krigsdagbok från östfronten, med fokus på andra världskriget och militärhistoria. Rikt illustrerad och i mycket fint skick.
Krigsdagbok från östfronten, med fokus på andra världskriget och militärhistoria. Rikt illustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Holm, Thora (1881-1970) ; Hamilton, Märtha
Rådgivare för svampens tillagning och konservering
En praktisk kokbok med 44 recept för tillagning och konservering av svamp. Innehåller värdefull information om svampar och deras användning i matlagning. Bunden i trådhäftad format.
En praktisk kokbok med 44 recept för tillagning och konservering av svamp. Innehåller värdefull information om svampar och deras användning i matlagning. Bunden i trådhäftad format.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
B. H. Liddell Hart
The Real War 1914-1918. With Twenty-Five Maps
Boken erbjuder en djupgående analys av krigets dynamik under första världskriget och dess konsekvenser för andra världskriget. Illustrerad med kartor och tabeller, ger den en omfattande översikt av militärstrategier och historiska händelser.
Boken erbjuder en djupgående analys av krigets dynamik under första världskriget och dess konsekvenser för andra världskriget. Illustrerad med kartor och tabeller, ger den en omfattande översikt av militärstrategier och historiska händelser.
REA-pris180 kr
![Militärhögskolan Karlberg : 'Dess vita Lustslott' [=omslagstitel]. (Illustra kursen 1919-20)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-militarhogskolan-karlberg-dess-vita-lustslott-omslagstitel-illustra-kursen-1919-2-boia49107.jpg?v=1781163221&width=695)
![Militärhögskolan Karlberg : 'Dess vita Lustslott' [=omslagstitel]. (Illustra kursen 1919-20)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-militarhogskolan-karlberg-dess-vita-lustslott-omslagstitel-illustra-kursen-1919-2-boia49107-2.jpg?v=1781163223&width=582)
Antikvariat Bothnia
Militärhögskolan Karlberg
'Dess vita Lustslott' [=omslagstitel]. (Illustra kursen 1919-20)
Illustrerad samling av texter och anteckningar från Militärhögskolan Karlberg, med fokus på svensk militärhistoria och krigshistoria. Klammerhäftad och i bra skick.
Illustrerad samling av texter och anteckningar från Militärhögskolan Karlberg, med fokus på svensk militärhistoria och krigshistoria. Klammerhäftad och i bra skick.
REA-pris250 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
