Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
6025
Antarctic
Antarktis
Antikvariat bothnia
Arctis
Arktis
Asia
Aves
Bangladesh
Bin
Biodling
Birds of prey
Crustacea
Decorations of honor
Däggdjur
Entomologi
Entomology
Eskimos
Eskimåer
Evertebrater
Fauna
Fisher
Fishes
Fiskar
Fiske
Fåglar
Fåglars beteende och migration
Greenland
Grönland
Hunting
Indien
Insecta
Insects
Insekter
Invertebrates
Ivar segelbergs boksamling
Jakt
Kräftdjur
Kräftor
Leddjur
Malacostraca
Malacostraca -- greenland
Mammals
Myskoxar
Nepal
Ordensväsen
Oriental region
Ornithology
Ornitologi
Pakistan
Pisces
Polar
Polarområdena
Raptors
Rovfåglar
Rundmunnar
Ryssland
Sri lanka
The polar regions
Utrotningshotade djur
Zoologi
Zoology
Animal feeding
Behaviour
Ecology
Endangered species
Geographical distribution
Identification
India
Indicator animals
Monitoring
Nature conservation
Predation
Predatory birds
Selection
Species
Taxonomy
Xxxlas
Böcker om Zoologi
Layout:

Antikvariat Bothnia
Brutus Östling
Bevingat
Följ med på en visuell resa genom fågelvärlden med fantastiska fotografier och insikter om fåglars livsmiljöer och hoten de står inför.
Följ med på en visuell resa genom fågelvärlden med fantastiska fotografier och insikter om fåglars livsmiljöer och hoten de står inför.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
W. K. Yessipov
Brief Review of the Ichthyofauna of the Kara sea
En informativ recension av fiskfaunan i Karahavet, med fokus på biologiska aspekter och regionala förhållanden. Klammerhäftad utgåva från 1933, i gott skick.
En informativ recension av fiskfaunan i Karahavet, med fokus på biologiska aspekter och regionala förhållanden. Klammerhäftad utgåva från 1933, i gott skick.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Conwentz
Zur Verbreitung des Moschusochsen und anderer. Tiere in Nordost-Grönland
Myskoxens livsmiljö och framtid i Grönland utforskas, med fokus på dess spridning och jakt. Illustrerad med karta. Häftad.
Myskoxens livsmiljö och framtid i Grönland utforskas, med fokus på dess spridning och jakt. Illustrerad med karta. Häftad.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Arne Blomgren
Norrbottens Natur. (Om fågelfaunan i Norrbottens län)
Utforska fågelfaunan i Norrbottens län genom en grundlig redogörelse som inkluderar inledning, litteratur- och artförteckningar. Klammerhäftad skrift i normalt antikvariskt skick.
Utforska fågelfaunan i Norrbottens län genom en grundlig redogörelse som inkluderar inledning, litteratur- och artförteckningar. Klammerhäftad skrift i normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
N. Knipowitsch
Eine zoologische Excursion im nordwestlichen Theile des Weissen Meeres im Sommer 1895
Zoologisk utflykt i Vita havet, med fokus på fauna och fiskar. Innehåller observationer och resultat från 1895. Trådhäftad med originalomslag.
Zoologisk utflykt i Vita havet, med fokus på fauna och fiskar. Innehåller observationer och resultat från 1895. Trådhäftad med originalomslag.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Olov Lundblad
Insekternas förvandlingar och därmed sammanhängande frågor. Populärt framställda av O. Lundblad
Boken utforskar insekternas förvandlingar och deras biologiska betydelse. Med 31 figurer förklaras entomologi och zoologi på ett lättförståeligt sätt. Trådhäftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
Boken utforskar insekternas förvandlingar och deras biologiska betydelse. Med 31 figurer förklaras entomologi och zoologi på ett lättförståeligt sätt. Trådhäftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Kungl. Maj:ts förordning angående åtgärder mot smittsamma sjukdomar hos bin;
Förordning om åtgärder mot smittsamma sjukdomar hos bin, med fokus på entomologi och binas ekologi. Normalt antikvariskt skick.
Förordning om åtgärder mot smittsamma sjukdomar hos bin, med fokus på entomologi och binas ekologi. Normalt antikvariskt skick.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Gustaf Rudebeck
The choice of prey and modes of hunting of predatory birds with special reference to their selective effect
Studera fåglars jaktbeteende och deras påverkan på ekosystemet. En grundlig analys av rovdjursval och jaktmetoder. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
Studera fåglars jaktbeteende och deras påverkan på ekosystemet. En grundlig analys av rovdjursval och jaktmetoder. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
H. J. Hansen
Malacostraca marina Groenlandiæ occidentalis
Utforska storkräftor och deras livsmiljöer i västra Grönland. Denna bok ger en djupgående översikt över fauna och ekologiska förhållanden i polarområdena.
Utforska storkräftor och deras livsmiljöer i västra Grönland. Denna bok ger en djupgående översikt över fauna och ekologiska förhållanden i polarområdena.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Martin Woodcock
Collins birds of the Indian Sub-Continent. Including India, Pakistan, Bangladesh, Sri Lanka, and Nepal. Written and illustrated by Martin W. Woodcock
En illustrerad guide till fåglar i den indiska subkontinenten, med fokus på ornitologi och fauna. Innehåller detaljerad information om fågelarter i Indien, Pakistan, Bangladesh, Sri Lanka och Nepal.
En illustrerad guide till fåglar i den indiska subkontinenten, med fokus på ornitologi och fauna. Innehåller detaljerad information om fågelarter i Indien, Pakistan, Bangladesh, Sri Lanka och Nepal.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Bertil Öhrn
Fågelsjöar i mosaiknatur
En djupgående studie av fågelträsken i mellansvenska låglandet, med fokus på Tåkern. Boken analyserar ekosystemens förändringar och fåglarnas livsmiljöer, vilket ger insikter om framtiden för dessa viktiga naturmiljöer.
En djupgående studie av fågelträsken i mellansvenska låglandet, med fokus på Tåkern. Boken analyserar ekosystemens förändringar och fåglarnas livsmiljöer, vilket ger insikter om framtiden för dessa viktiga naturmiljöer.
REA-pris100 kr
![Gärdenfors, Ulf ; Aagaard, Kaare ; Biström, Olof [red.] : Hundraelva nordiska evertebrater](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-gardenfors-ulf-aagaard-kaare-bistrom-olof-red-hundraelva-nordiska-evertebrater-boia41642.jpg?v=1781134838&width=906)
Antikvariat Bothnia
Gärdenfors, Ulf ; Aagaard, Kaare ; Biström, Olof [red.]
Hundraelva nordiska evertebrater
Boken presenterar 111 nordiska ryggradslösa djur med detaljerad information om deras utseende, utbredning och hot. Rikt illustrerad med färgbilder och utbredningskartor.
Boken presenterar 111 nordiska ryggradslösa djur med detaljerad information om deras utseende, utbredning och hot. Rikt illustrerad med färgbilder och utbredningskartor.
REA-pris200 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
