Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
1500-talet
Antikvariat bothnia
Archaeology
Arctis
Arjeplog
Arkeologi
Arktis
Bergsbruk
Bergshantering
Blå vägen
Botanik
Botany
Bruk
Brusewitz gunnar
Brännerier
Carl von linné
Dalsland
Finland
Fiske
Fjällen
Fjällturer
Fjällvandringar
Fotografi
Fotokonst
Friluftsliv
Förhistoria
Geografi
Geografi över europa
Geografi över island
Geografi över sverige
Geologi
Geology
Gotland
Gotlands län
Gruvor
Historia
Husdjur
Jordbruk
Järnbruk
Kartografi
Kartor
Lantbruk
Lappland
Linnaeus
Medeltiden
Mining
Mountain
Munsala
Nordkalotten
Norge
Norrbotten
Outdoor life
Photography
Polar
Polarområdena
Regional geografi över norden
Resehandböcker
Reseskildringar
Resor
Rotehjon
Skatter
Skogsbruk
Spetsbergen
Sune jonsson
Svalbard
Sveriges geografi
The polar regions
Tromsø museum
Umeå
Vandringsleder
Väderspåmän
Vägar
Västerbotten
Västergötland
Älvsborg
Övriga norden
Böcker om Geografi över europa
Layout:


Antikvariat Bothnia
Kjell Lundholm
Norrbotten tar form
Boken erbjuder en visuell berättelse om Norrbottens historia genom 17 historiska kartor, som sträcker sig från 1539 till 1948. En unik resurs för den som är intresserad av kartografi och Norrbottens kulturarv.
Boken erbjuder en visuell berättelse om Norrbottens historia genom 17 historiska kartor, som sträcker sig från 1539 till 1948. En unik resurs för den som är intresserad av kartografi och Norrbottens kulturarv.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Anders Edestam
Dalsländska järnbruk. IV. Vitlanda - Lisefors - Kristinedal
Utforska Dalslands kulturhistoria genom en fotoillustrerad presentation av järnbruk och gruvor. Denna bok belyser viktiga platser och verksamheter i regionen med fokus på Vitlanda, Lisefors och Kristinedal.
Utforska Dalslands kulturhistoria genom en fotoillustrerad presentation av järnbruk och gruvor. Denna bok belyser viktiga platser och verksamheter i regionen med fokus på Vitlanda, Lisefors och Kristinedal.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Topografiska och statistiska uppgifter om Elfsborgs län
Topografiska och statistiska uppgifter om Elfsborgs län utforskar regionens geografi och befolkning. Boken innehåller värdefulla tabeller och detaljerade data, vilket gör den till en viktig resurs för forskare och historiker. Bunden i trådhäftad stil med originalomslag.
Topografiska och statistiska uppgifter om Elfsborgs län utforskar regionens geografi och befolkning. Boken innehåller värdefulla tabeller och detaljerade data, vilket gör den till en viktig resurs för forskare och historiker. Bunden i trådhäftad stil med originalomslag.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Claes Grundsten
Arjeplogsfjällen. Turbeskrivningar
Upptäck Arjeplogsfjällen med detaljerade turbeskrivningar, kartor och information om vandringsleder i Lappland. Perfekt för friluftsentusiaster och resenärer.
Upptäck Arjeplogsfjällen med detaljerade turbeskrivningar, kartor och information om vandringsleder i Lappland. Perfekt för friluftsentusiaster och resenärer.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Carita Nyström
He ska lengär havas än järas
Utforska Munsalas förvandling genom en fotoillustrerad studie som skildrar lokala traditioner och kultur. Boken erbjuder insikter i regionens historia och samhälle. Limhäftad, 160 sidor.
Utforska Munsalas förvandling genom en fotoillustrerad studie som skildrar lokala traditioner och kultur. Boken erbjuder insikter i regionens historia och samhälle. Limhäftad, 160 sidor.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Ottar
En rikt illustrerad publikation som utforskar polarområdena och deras betydelse, utgiven av Tromsø Museum.
En rikt illustrerad publikation som utforskar polarområdena och deras betydelse, utgiven av Tromsø Museum.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Ottar
Utforska fascinerande ämnen från Tromsø Museum, inklusive historia, arkeologi och nordnorska traditioner. En illustrerad samling av korta skrifter som bjuder på insikter om Norges kulturarv. Klammerhäftad och i fint skick.
Utforska fascinerande ämnen från Tromsø Museum, inklusive historia, arkeologi och nordnorska traditioner. En illustrerad samling av korta skrifter som bjuder på insikter om Norges kulturarv. Klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Sundström, Susanne ; Karlsson, Anders
Spår
Boken utforskar Västerbottens kulturhistoria med fokus på arkeologi och landskapets utveckling genom tiderna.
Boken utforskar Västerbottens kulturhistoria med fokus på arkeologi och landskapets utveckling genom tiderna.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Carl von Linné
Öländska och Gotländska resa på riksens höglovlige ständers befallning förrättad år 1741
Boken utforskar resor och observationer av flora i Öland och Gotland, med fokus på botaniska insikter.
Boken utforskar resor och observationer av flora i Öland och Gotland, med fokus på botaniska insikter.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Ottar
Rikt illustrerad skrift om Tromsø Museum, med fokus på Norges kultur och historia. 48 sidor av intressant innehåll. Klammerhäftad i normalt antikvariskt skick.
Rikt illustrerad skrift om Tromsø Museum, med fokus på Norges kultur och historia. 48 sidor av intressant innehåll. Klammerhäftad i normalt antikvariskt skick.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Lars Bergström
Blå vägen
Upptäck en färgstark resa längs Blå vägen, som sträcker sig från Nesan till Värtsilä. Boken utforskar kulturlandskap, historiska spår och modern förändring med vackra fotografier.
Upptäck en färgstark resa längs Blå vägen, som sträcker sig från Nesan till Värtsilä. Boken utforskar kulturlandskap, historiska spår och modern förändring med vackra fotografier.
REA-pris140 kr


Antikvariat Bothnia
Berndt Egerbladh
I våra kvarter. Umeå på 50-talet
Rikt fotoillustrerad bok om Umeå på 50-talet, med fokus på stadens musikliv och kultur. 62 sidor i mycket fint skick.
Rikt fotoillustrerad bok om Umeå på 50-talet, med fokus på stadens musikliv och kultur. 62 sidor i mycket fint skick.
REA-pris150 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
