Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Antikvariat bothnia
Arctic
Arkitektur
Arktis
Botanik
Botany
Carl von linné
Dedikation
Fauna
Fjällskog
Fotokonst
Frosta härad
Fäbodväsen
Geografi -- sverige
Geografi över europa
Geografi över island
Geografi över sverige
Gränna
Götaland
Göteborg
Hälsingland
Härjedalen
Iceland
Island
Islandica
Italien
Jämtland
Jönköpingss- och kalmar län
Lappland
Lengertz
Linnaeus
Lärda sällskap -- sverige
Nationalparker
Nordkalotten
Norge
Norrbotten
Norrbotten och norrbottens län
Norrön
Nätra fjällskog
Nätra ån
Polar
Regional geografi över centraleuropa
Regional geografi över europas öar
Regional geografi över norden
Reindeer
Renar
Rennäring
Reseskildringar
Resor -- nordiska
Sala
Samer
Signerad
Skog galgbacken samer fäbodar fiske kuströsen kartor arkeologi
Skuleskogen
Skuleskogens nationalpark
Skåne
Småland
Småland med kronobergs- - jönköpingss- - kalmar län
Stadssociologi
Stockholmiana
Sveriges geografi
Södertälje
Tornedalen
Trollhättan
Tromsø museum
Visingsö
Västergötland
Västernorrland
Västerås
Ängar
Ångermanland
Örnsköldsvik
Övriga norden
Böcker om Geografi över europa
Layout:

Antikvariat Bothnia
Ólafur Hansson
Fakta om Island
Upptäck fascinerande fakta om Island genom en rikt fotoillustrerad bok som utforskar landets kultur och natur. Innehåller karta och djupgående insikter om den arktiska regionen. Limhäftad och i fint skick.
Upptäck fascinerande fakta om Island genom en rikt fotoillustrerad bok som utforskar landets kultur och natur. Innehåller karta och djupgående insikter om den arktiska regionen. Limhäftad och i fint skick.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Carl August Ehrensvärd
Resa till Italien, 1780, 1781, 1782. Skrifven 1782 i Stralsund. Facsimileutgåva med 30 tidigare ej publicerade avbildningar av Ehrensvärds akvareller från resan
En faksimilupplaga som skildrar en konstnärs resor i Italien och erbjuder insikter i 1700-talets konst och kultur.
En faksimilupplaga som skildrar en konstnärs resor i Italien och erbjuder insikter i 1700-talets konst och kultur.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Ragnar Sahlström
Svenska Tornedalen. Sveriges finskspråkliga gränsbygd. Natur, bebyggelse och näringsliv
Boken utforskar Norrbottens finskspråkliga gränsbygd med fokus på natur, bebyggelse och näringsliv.
Boken utforskar Norrbottens finskspråkliga gränsbygd med fokus på natur, bebyggelse och näringsliv.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Thure Gustaf Rudbeck
Strödda anteckningar under en resa i Sverige år 1831 af T. G. R.
En reseskildring från 1831 som utforskar Västergötland och andra platser i Sverige.
En reseskildring från 1831 som utforskar Västergötland och andra platser i Sverige.
REA-pris800 kr


Antikvariat Bothnia
Hilding Mickelsson
Såg du det landet... Hilding Mickelsson ser på Hälsingland
En illustrerad bok som utforskar Hälsinglands skönhet genom fotografi, med dedikation och signerad av författaren.
En illustrerad bok som utforskar Hälsinglands skönhet genom fotografi, med dedikation och signerad av författaren.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Gunnar Carlquist
Sockenbeskrivningar från Frosta härad författade av häradets präster åren 1746-1747. Utgifna av Gunnar Carlquist
Beskrivning av Skåne och dess bygder från 1747, med anmärkningar och register. Trådhäftad utgåva i fint skick.
Beskrivning av Skåne och dess bygder från 1747, med anmärkningar och register. Trådhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
John Frödin
Med Linné på östsvenska strandängar
Utforska svensk geografi och botanik genom en fotoillustrerad studie som inkluderar kartor och tabeller. Boken ger insikter om Carl von Linné och hans verk.
Utforska svensk geografi och botanik genom en fotoillustrerad studie som inkluderar kartor och tabeller. Boken ger insikter om Carl von Linné och hans verk.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Ottar
En rikt illustrerad publikation från Tromsø Museum som utforskar ämnen relaterade till Norge.
En rikt illustrerad publikation från Tromsø Museum som utforskar ämnen relaterade till Norge.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Eric Festin
Jämten
Jämtlands och Härjedalens historia och kultur. Häftad utgåva från 1919, normalt antikvariskt skick, illustrerad med fotografier.
Jämtlands och Härjedalens historia och kultur. Häftad utgåva från 1919, normalt antikvariskt skick, illustrerad med fotografier.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Christer Westerdahl
Kulturhistoria kring Skuleskogen och Nätra fjällskog
Utforska kulturhistorien kring Skuleskogen och Nätra fjällskog. Denna fotoillustrerade skrift bjuder på insikter om Örnsköldsvik och dess omgivningar. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
Utforska kulturhistorien kring Skuleskogen och Nätra fjällskog. Denna fotoillustrerade skrift bjuder på insikter om Örnsköldsvik och dess omgivningar. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
Ottar
Boken utforskar rennäring och Svalbardreinen genom rikt illustrerade sidor från Tromsø Museum.
Boken utforskar rennäring och Svalbardreinen genom rikt illustrerade sidor från Tromsø Museum.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Lars Nilsson
I kvastarnas stad
Studier av Kalmarområdets historia under 1900-talet med fokus på stads- och kommunutveckling. Illustrerad med kartor och tabeller. Limhäftad utgåva i mycket fint skick.
Studier av Kalmarområdets historia under 1900-talet med fokus på stads- och kommunutveckling. Illustrerad med kartor och tabeller. Limhäftad utgåva i mycket fint skick.
REA-pris150 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
