Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Antikvariat bothnia
Arctis
Arktis
Bjørnøya
Botanik- botany
Fossil mollusks
Geografi - resor i australasien - öar i stilla havet - öar i atlanten - öar i arktis - öar i antarktis
Paleontology
Polar
Polarområdena
Radicalism in art
Radicalization
Radikalisering
Radikalism
Radikalism i konsten
Rennäringen
Spetsbergen
Spitsbergen
Spitzbergen
Svalbard
The polar regions
Böcker om Arctis
Layout:

Antikvariat Bothnia
Hans Frebold
Verbeitung und Ausbildung des Mesozoikums in Spitzbergen. Nebst einer Revisjon der Stratigraphie des jura und der Unterkreide in Nowaja Semlja und einem Entwurf der mesozoischen Entwicklungsgeschichte des Barentsseeschelfes. Mit 8 Textfiguren und 33 Taflen
Geologisk undersökning av Mesozoikum i Spitzbergen med fokus på stratigrafi och utvecklingshistoria. Illustrerad med kartor och föremålsbilder.
Geologisk undersökning av Mesozoikum i Spitzbergen med fokus på stratigrafi och utvecklingshistoria. Illustrerad med kartor och föremålsbilder.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Kirsten Omdal
Drivisen ved Svalbard 1924-1939
Utforska polarområdenas historia och geografi med en illustrerad studie av Svalbard, som fokuserar på klimat och isförhållanden mellan 1924 och 1939.
Utforska polarområdenas historia och geografi med en illustrerad studie av Svalbard, som fokuserar på klimat och isförhållanden mellan 1924 och 1939.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Hans Frebold
Untersuchungen über die Fauna, die Stratigraphie und Paläogeographie der Trias Spitzbergens. Auf Grund der von den norwegischen Expeditionen gesammelten Materialen
Utforska faunan, stratigrafi och paleogeografi i Spetsbergens trias genom insikter från norska expeditioners samlade material. En grundlig studie av den arktiska regionen.
Utforska faunan, stratigrafi och paleogeografi i Spetsbergens trias genom insikter från norska expeditioners samlade material. En grundlig studie av den arktiska regionen.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Rolf Kjær
Farvannsbeskrivelse over kysten av Bjørnøya
En detaljerad beskrivning av kusten vid Bjørnøya, med fokus på polarområden och arktisk geografi. Illustrerad med fotografier och kartor, ger den en unik insikt i regionens natur och miljö.
En detaljerad beskrivning av kusten vid Bjørnøya, med fokus på polarområden och arktisk geografi. Illustrerad med fotografier och kartor, ger den en unik insikt i regionens natur och miljö.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Rolf W Feyling-Hanssen
De gamle trankokerier på Vestspitsbergens nordvesthjørne og den formodede senkning av landet i ny tid
Boken utforskar de gamla trankokerierna på Vestspitsbergens nordvästra hörn och diskuterar den möjliga sänkningen av landet. Innehåller fotografier och kartor. Klammerhäftad.
Boken utforskar de gamla trankokerierna på Vestspitsbergens nordvästra hörn och diskuterar den möjliga sänkningen av landet. Innehåller fotografier och kartor. Klammerhäftad.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Anatol Heintz
Om rein og isbjørn på Svalbard
Boken utforskar Svalbards unika djurliv med fokus på renar och isbjörnar, och ger insikter om den arktiska faunan. Illustrerad med fotografier och karta. Klammerhäftad.
Boken utforskar Svalbards unika djurliv med fokus på renar och isbjörnar, och ger insikter om den arktiska faunan. Illustrerad med fotografier och karta. Klammerhäftad.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Magnar Norderhaug
Svalbard-reinen i 1960-årene. (The Svalbard reindeer in the 1960's)
Studera Svalbard-reinens ekologi och livsmiljö under 1960-talet. Boken belyser viktiga aspekter av arktiska djur och deras anpassningar i polarområdena.
Studera Svalbard-reinens ekologi och livsmiljö under 1960-talet. Boken belyser viktiga aspekter av arktiska djur och deras anpassningar i polarområdena.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Reidar Lyngaas
Oppføringen av Isfjord Radio, automatiske radiofyr og fyrbelysning på Svalbard 1946
Dokumentation av Isfjord Radios uppförande och automatiska radiofyrar i Svalbard 1946. Illustrerad med fotografier och kartor.
Dokumentation av Isfjord Radios uppförande och automatiska radiofyrar i Svalbard 1946. Illustrerad med fotografier och kartor.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Lid, Johannes (1886-1971) ; Isachsen, Fridtjov (1906-1979)
Mariskardet på Svalbard + Tidligere utforskning av området mellem Isfjorden og Wijdebay på Svalbard
Utforska Svalbards polarområden genom två vetenskapliga verk som belyser botaniska och geografiska aspekter. Illustrerad med fotografier och kartor. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
Utforska Svalbards polarområden genom två vetenskapliga verk som belyser botaniska och geografiska aspekter. Illustrerad med fotografier och kartor. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Aufermann, Jürgen ; Freising, Dorothea ; Körber, Gero ; Reindke, Gisela ; Thiele, Dagmar
Spitzbergen. Material- und Arbeitsheft zur Schulfernsehreihe des SFB 'Spitzbergen'
Illustrerat material om Spetsbergen, inklusive fotografier och diagram. En arbetsbok för skol-tv-serien med fokus på polarområdena. Limhäftad utgåva i fint skick.
Illustrerat material om Spetsbergen, inklusive fotografier och diagram. En arbetsbok för skol-tv-serien med fokus på polarområdena. Limhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Hoel, Adolf (1879-1964) ; Blüthgen, Joachim
Die Verwendung von Luftfahrzeugen bei der Erforschung der Polargebiete. Von Adolf Hoel + Beiträge zur Pflanzen geographie von Nordlappland. Von Joachim Blüthgen
Utforska polarområdenas geografi och växtliv genom insikter om flygplans användning i forskning och detaljerade studier av Nordlappland.
Utforska polarområdenas geografi och växtliv genom insikter om flygplans användning i forskning och detaljerade studier av Nordlappland.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Karl H Salzmann
Der Kampf um den Nordpol von den Anfängen bis zum Jahr 1882
Utforska kampen om Nordpolen från tidiga expeditioner fram till 1882. Boken erbjuder en djupgående insikt i polarområdenas historia och betydelse. Illustrerad med foton och kartor.
Utforska kampen om Nordpolen från tidiga expeditioner fram till 1882. Boken erbjuder en djupgående insikt i polarområdenas historia och betydelse. Illustrerad med foton och kartor.
REA-pris100 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
