Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Antikvariat bothnia
Antropologi
Arctic siberia sibirien
Arctis
Arctis ryssland
Argentina
Arktis
Atmosphere
Bilar
Botanik
Botanik -- monografier
Botany
Carl von linné
Cars
Dissertationer
Däggdjur
Eldslandet
Eskimos
Eskimåer
Evolution
Extinct animals
Fauna
Forestry
Geografi
Geologi
Glacial epoch
Greenland
Grönland
Iceland
Instruktionsböcker
Island
Islandica
Istiden
Järnvägar
Lappland
Lastbilar
Lichens.
Linguistics
Linnaeus
Linnéfest 1907
Mammals
Medicin
Meteorologi
Motorfordon
Naturvetenskap
Nordkalotten
Norrbotten
Norrön
Norröna
Novaja semlja
Novaja zemlja
Paleontologi
Paleozoologi
Patagonien
Periodica
Polar
Polarområdena
Railways
Skog
Skogen
Skogsbruk
Språk
Svenska expeditionen till magellansländerna 1895-1897
Sydamerika
The polar regions
Tornedalen
Transport
Trävaruindustrin
Utdöda djur
Vägar och järnvägar
Vägbeläggning och vägdesign
Zoologi
Zoology
Layout:


Antikvariat Bothnia
F. A. Smitt
Poissons de l'expédition scientifique à la Terre de Feu sous la direction du Docteur O. Nordenskiöld, recueillis par le Docteur A. Ohlin et Mr. H. Åkerman. I. Nototheniae. Avec 3 planches + Poissons de l'expédition scientifique à la Terre de Feu. ... II. Avec 6 planches + Poissons d'eau douce de la Patagonie recueillis par E. Nordenskiöld 1898-99. Décrits. Avec 4 planches
Vetenskaplig redogörelse för fiskarter från en expedition till Eldslandet och Patagonien, med fokus på zoologi och geologi. Illustrerad med flera ljustryckplanscher.
Vetenskaplig redogörelse för fiskarter från en expedition till Eldslandet och Patagonien, med fokus på zoologi och geologi. Illustrerad med flera ljustryckplanscher.
REA-pris500 kr


Antikvariat Bothnia
Preliminary repair operation sheets for Thames Trader Vehicles (Ford Motor Company Ltd)
Klammerhäftad guide för återförsäljare av Thames Trader-lastbilar, tryckt 1957. Innehåller instruktioner och tekniska specifikationer.
Klammerhäftad guide för återförsäljare av Thames Trader-lastbilar, tryckt 1957. Innehåller instruktioner och tekniska specifikationer.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Richter, Klaus ; Schunke, Ekkehard
Runoff and Water Budget of the Blanda and Vatnsdalsá Periglacial River Basins, Central Iceland
Studera avrinning och vattenbudget i periglaciala flodbassänger på Island. Illustrerad rapport i fint skick. Klammerhäftad.
Studera avrinning och vattenbudget i periglaciala flodbassänger på Island. Illustrerad rapport i fint skick. Klammerhäftad.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Björn Kurtén
Istidens djurvärld
Upptäck Europas istida däggdjur och deras evolutionära historia. En grundlig genomgång av paleozoologi och fauna under istiden. Illustrerad och informativ.
Upptäck Europas istida däggdjur och deras evolutionära historia. En grundlig genomgång av paleozoologi och fauna under istiden. Illustrerad och informativ.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
S. N. Venho
A Study of Meteorological Phenomena Connected with the Outflow of Polar Air Masses Over Western Europe
En akademisk avhandling som utforskar meteorologiska fenomen relaterade till polära luftmassor över västra Europa. Illustrerad och i fint skick. Bunden i limhäftad form.
En akademisk avhandling som utforskar meteorologiska fenomen relaterade till polära luftmassor över västra Europa. Illustrerad och i fint skick. Bunden i limhäftad form.
REA-pris180 kr
![Liljefors, Roland ; Gustavson, Herbert [utarb.] : Register till Tidskriften Svenska Landsmål 1939-1952](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-liljefors-roland-gustavson-herbert-utarb-register-till-tidskriften-svenska-landsmal-1939-1952-boia46565_3d85b963-7f4e-436a-9523-b2dfceb01df2.jpg?v=1781146017&width=566)
Antikvariat Bothnia
Liljefors, Roland ; Gustavson, Herbert [utarb.]
Register till Tidskriften Svenska Landsmål 1939-1952
Ett användbart register för en tidskrift med fokus på språk och linguistik. Innehåller sak-, ort- och personregister. Trådhäftad i mycket fint skick.
Ett användbart register för en tidskrift med fokus på språk och linguistik. Innehåller sak-, ort- och personregister. Trådhäftad i mycket fint skick.
REA-pris100 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Linnéfesten 1907 ; 9 tryck : Kantat vid doktors-promotionerna i Uppsala domkyrka vid Linnefesten d. 24 maj 1907. Hymnus ad sollennem doctorum creationum ... Cantate éxécuté à la promotion des docteurs ...](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-linnefesten-197-9-tryck-kantat-vid-doktors-promotionerna-i-uppsala-domkyrka-vid-linnefesten-d-24-maj-197-hymnus-ad-sollennem-doctorum-creationum-cantate-ex_e319474d-8675-4193-916f-4e6eea1339c3.jpg?v=1781148996&width=750)
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Linnéfesten 1907 ; 9 tryck : Kantat vid doktors-promotionerna i Uppsala domkyrka vid Linnefesten d. 24 maj 1907. Hymnus ad sollennem doctorum creationum ... Cantate éxécuté à la promotion des docteurs ...](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-linnefesten-197-9-tryck-kantat-vid-doktors-promotionerna-i-uppsala-domkyrka-vid-linnefesten-d-24-maj-197-hymnus-ad-sollennem-doctorum-creationum-cantate-ex.jpg?v=1781148998&width=574)
Antikvariat Bothnia
[Linné, Carl von (1707-1778)]. Linnéfesten 1907 ; 9 tryck
Kantat vid doktors-promotionerna i Uppsala domkyrka vid Linnefesten d. 24 maj 1907. Hymnus ad sollennem doctorum creationum ... Cantate éxécuté à la promotion des docteurs ...
Kantat och program från Linnéfesten 1907 i Uppsala, med inslag av botanik och hyllningar till Carl von Linné. Illustrerad och klammerhäftad, i normalt antikvariskt skick.
Kantat och program från Linnéfesten 1907 i Uppsala, med inslag av botanik och hyllningar till Carl von Linné. Illustrerad och klammerhäftad, i normalt antikvariskt skick.
REA-pris950 kr

Antikvariat Bothnia
Några upplysningar rörande den norrländska skogshushållningen och trävarurötelsen
Utforska skogshushållning och trävaruindustrin i Norrland genom en informativ text från 1868. Få insikter om skogsbrukets betydelse och utmaningar i en tid av förändring.
Utforska skogshushållning och trävaruindustrin i Norrland genom en informativ text från 1868. Få insikter om skogsbrukets betydelse och utmaningar i en tid av förändring.
REA-pris450 kr

Antikvariat Bothnia
Th. Nordström
Kemisk undersökning af Meteorjern från Ovifak på Grönland
Geologisk undersökning av meteoriter från Grönland med fokus på polarområden och deras geologiska och meteorologiska förhållanden.
Geologisk undersökning av meteoriter från Grönland med fokus på polarområden och deras geologiska och meteorologiska förhållanden.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
O. Nordgård
Bryozoa. With 4 Figures
Utforska mossdjurens fascinerande värld genom en detaljerad studie av deras naturliga historia, geologi och paleontologi i Arktis. En omfattande rapport från en norsk expedition till Novaya Zemlya.
Utforska mossdjurens fascinerande värld genom en detaljerad studie av deras naturliga historia, geologi och paleontologi i Arktis. En omfattande rapport från en norsk expedition till Novaya Zemlya.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Erik Acharius
Synopsis methodica lichenum, sistens omnes hujus ordinis naturalis detectas plantas, quas, secundum genera, species et varietates disposuit, characteribus et differentiis emendatis definivit, nec non synonymis et observationibus selectis
En grundläggande översikt av lichenologi, med fokus på systematik och klassifikation av olika arter. Innehåller handskrivna ägarnoteringar och är i normalt antikvariskt skick.
En grundläggande översikt av lichenologi, med fokus på systematik och klassifikation av olika arter. Innehåller handskrivna ägarnoteringar och är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris3 000 kr

Antikvariat Bothnia
Gustav Rosén
Ofotenbanan
En facsimilutgåva av en historisk text som utforskar förhållandena kring Ofotenbanan. Boken belyser järnvägarnas betydelse för regionen Tornedalen och Norrbotten. Illustrerad med fotografier.
En facsimilutgåva av en historisk text som utforskar förhållandena kring Ofotenbanan. Boken belyser järnvägarnas betydelse för regionen Tornedalen och Norrbotten. Illustrerad med fotografier.
REA-pris125 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
