Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Andra världskriget
Andra världskriget 1939–1945
Antikvariat bothnia
Biografi - genealogi - insignier
Br. ekonomi -- enskild
Brittiska öarna
Criminology
England
Finland
First world war
Frankrike
Fängelser
Fångvård
Första världskriget
Geografi
Geografi och resor
Geography
Halland
Historia -- sverige
Historia över europa
Historia över skandinavien och norden
History of war
Juridik
Karl xii
Krig
Kriminalvård
Kriminologi
Kristendom
Kungl. västerbottens regemente i 20
Lantbruk
Litteratur på germanska språk
Litteratur på svenska
Militaria
Military
Military history
Militär historia
Militärhistoria
Nazism
Polisarbete
Poliser
Polisväsen
Religion
Second world war
Skönlitteratur på svenska
Sotahistoria
Speciella ämnen i historia
Spionage
Spioner
Stilles bibliotek
Storbritannien
Svensk regementshistoria
Särskilda personer
Tyskland
Umeå
Underrättelseverksamhet
Världskriget 1939-45 (bilder)
Kung av sverige karl xii
Övriga norden
Layout:

Antikvariat Bothnia
Tuomo Polvinen
Finland i stormaktspolitiken 1941-1944
Analys av Finlands roll under stormaktspolitiken 1941-1944 och dess betydelse för fortsättningskriget. En insiktsfull bok om krigshistoria och militärstrategier.
Analys av Finlands roll under stormaktspolitiken 1941-1944 och dess betydelse för fortsättningskriget. En insiktsfull bok om krigshistoria och militärstrategier.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Lärobok i Sveriges härordning för arméns underbefälsskolor. Fastställd 1903
Boken ger en översikt av Västerbottens regemente, dess historia och betydelse inom den svenska armén, från 1600-talet fram till 2000. Den är utgiven i klotryggband och beskriver regementets ursprung och utveckling.
Boken ger en översikt av Västerbottens regemente, dess historia och betydelse inom den svenska armén, från 1600-talet fram till 2000. Den är utgiven i klotryggband och beskriver regementets ursprung och utveckling.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Hans Dittmer
Vad Tyskland gjort för landsbygdens folk
Propagandaskrift som utforskar tyska lantbruksföreningars insatser under Andra världskriget, rikt illustrerad med tidstypiska fotografier. Klammerhäftad, i fint skick.
Propagandaskrift som utforskar tyska lantbruksföreningars insatser under Andra världskriget, rikt illustrerad med tidstypiska fotografier. Klammerhäftad, i fint skick.
REA-pris350 kr

Antikvariat Bothnia
Lönnebo, Martin (1930-2023) ; Olson, Sven-Olof ; Gustafsson, Gunnar
Freden - Kyrkan - Försvaret. Anföranden på Soldathemmets dag, i St Görans kyrka i Stockholms 1982-10-24 (dedikation)
Tre anföranden om freden, kyrkan och försvaret, med fokus på krigshistoria och militärstrategi. Klammerhäftad publikation från 1982.
Tre anföranden om freden, kyrkan och försvaret, med fokus på krigshistoria och militärstrategi. Klammerhäftad publikation från 1982.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Gustaf A. Aldén
Karl XII i nyare forskningens ljus och i folkminnet
En grundlig undersökning av Karl XII:s roll i krigshistoria och folkminnen, med fokus på militära aspekter och historisk kontext. Boken erbjuder insikter om svenska krig och deras betydelse. Klotband.
En grundlig undersökning av Karl XII:s roll i krigshistoria och folkminnen, med fokus på militära aspekter och historisk kontext. Boken erbjuder insikter om svenska krig och deras betydelse. Klotband.
REA-pris180 kr
![[Västerbottens Regemente ; I 20/Fo 61]. Granberg, Harry : Kungl. Västerbottens regementes officersmäss](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-vasterbottens-regemente-i-2fo-61-granberg-harry-kungl-vasterbottens-regementes-officersmass-boia8783_50334507-d99a-47be-bb12-ad473d243dd6.jpg?v=1781170496&width=590)
Antikvariat Bothnia
[Västerbottens Regemente ; I 20/Fo 61]. Granberg, Harry
Kungl. Västerbottens regementes officersmäss
En grundlig redogörelse för Västerbottens regementes historia, inklusive officersmässens betydelse och liv under lägertiden. Boken innehåller fotografier, skisser och tabeller som illustrerar regementets verksamhet.
En grundlig redogörelse för Västerbottens regementes historia, inklusive officersmässens betydelse och liv under lägertiden. Boken innehåller fotografier, skisser och tabeller som illustrerar regementets verksamhet.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
August Brunius
Engelska bilder i fred och krig 1906-1916
Boken utforskar livet i Storbritannien under första världskriget, med fokus på både fred och krig. Innehållet belyser militärhistoriska aspekter och kulturella perspektiv.
Boken utforskar livet i Storbritannien under första världskriget, med fokus på både fred och krig. Innehållet belyser militärhistoriska aspekter och kulturella perspektiv.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Dick Harrison
Harrisons krigshistoria
En grundlig genomgång av krigshistoria med fokus på kungar och knektar, illustrerad och i mycket fint skick.
En grundlig genomgång av krigshistoria med fokus på kungar och knektar, illustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris140 kr

Antikvariat Bothnia
Walter Wagram
I världskrigets skugga. Svenska spionerihistorier från åren före och under världskriget
Skildringar av svenska spionerihistorier under och före första världskriget, med fokus på kriminalvård och polisarbete.
Skildringar av svenska spionerihistorier under och före första världskriget, med fokus på kriminalvård och polisarbete.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Max Hastings
Seger i Europa. Från invasionen till kapitulationen. Unikt nytt fotomaterial
En visuell dokumentation av Andra världskriget med unika färgfotografier och kartor, som skildrar händelser från invasionen till kapitulationen.
En visuell dokumentation av Andra världskriget med unika färgfotografier och kartor, som skildrar händelser från invasionen till kapitulationen.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Medlemsblad för Kungl. Hallands regementes kamratförening Nr 44, 1991
Historisk redogörelse för Hallands regemente och dess kamratförening, med fokus på regementets historia och militära betydelse.
Historisk redogörelse för Hallands regemente och dess kamratförening, med fokus på regementets historia och militära betydelse.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Busse, Hans Frith, Henry
Grafologiens grunder. En kort redogörelse efter Hans Busse och Henry Frith, med särskildt afseende på Dreyfus-Esterhazy fallet. Med 57 skriftprof
En grundläggande redogörelse för grafologi med fokus på Dreyfus-affären, som utforskar spionage och underrättelseverksamhet i Frankrike. Illustrerad och i trådhäftad form.
En grundläggande redogörelse för grafologi med fokus på Dreyfus-affären, som utforskar spionage och underrättelseverksamhet i Frankrike. Illustrerad och i trådhäftad form.
REA-pris150 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
