Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Layout:


Antikvariat Bothnia
Babystickat. Häfte nr 40
Illustrerat häfte om handarbete med fokus på stickning och virkning, innehållande mönsterbeskrivningar och fotografier. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
Illustrerat häfte om handarbete med fokus på stickning och virkning, innehållande mönsterbeskrivningar och fotografier. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Lundberg, Bertha ; Ingers, Gertrud (1904-1991)
Hemmets linneförråd
Korrespondenskurs i handarbete med illustrerade brev och praktiska övningar. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
Korrespondenskurs i handarbete med illustrerade brev och praktiska övningar. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Dockmamma stickar och berättar. Dockköping. Stickhäfte för dockor. Nr 30
Illustrerat häfte med mönsterbeskrivningar och en saga, perfekt för stickentusiaster. Klammerhäftad och i fint antikvariskt skick.
Illustrerat häfte med mönsterbeskrivningar och en saga, perfekt för stickentusiaster. Klammerhäftad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris225 kr


Antikvariat Bothnia
Mamma stickar och virkar barn och tonårsstickat nr 35 + Mamma virkar till sig själv
Illustrerad guide med mönsterbeskrivningar för stickning och virkning. Innehåller projekt för barn och vuxna. Klammerhäftad.
Illustrerad guide med mönsterbeskrivningar för stickning och virkning. Innehåller projekt för barn och vuxna. Klammerhäftad.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Åkerstedt, Sven (1904-1977) ; Ohlmarks, Åke (1911-1984)
Frimärkets bok. Från postens ursprung till vår tids filateli + Frimärkena berättar. Europas historia i frimärksbilder
Frimärkets historia och filatelins värld utforskas i två vackra volymer, som bjuder på rika illustrationer och djupgående insikter om postens utveckling och frimärkens betydelse i Europa.
Frimärkets historia och filatelins värld utforskas i två vackra volymer, som bjuder på rika illustrationer och djupgående insikter om postens utveckling och frimärkens betydelse i Europa.
REA-pris750 kr


Antikvariat Bothnia
Lundberg, Bertha ; Ingers, Gertrud (1904-1991)
Hemmets linneförråd
Lär dig om handarbete och sömnad med fokus på kläder och linneförvaring. Boken innehåller fotografier och teckningar som illustrerar tekniker och metoder.
Lär dig om handarbete och sömnad med fokus på kläder och linneförvaring. Boken innehåller fotografier och teckningar som illustrerar tekniker och metoder.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Kerstin Wenström
Husmoderns handarbetsbok
Praktisk guide för handarbete med fokus på hantverk och textilkonst. Innehåller fotografier och illustrationer som inspirerar till skapande.
Praktisk guide för handarbete med fokus på hantverk och textilkonst. Innehåller fotografier och illustrationer som inspirerar till skapande.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Berättelse över Västerbottens läns Hemslöjdsförenings verksamhet fån 1916 till 1917 års föreningsstämma, avgiven av föreningens styrelse
Utforska Västerbottens läns hemslöjd och handarbete under 1916-1917. En insiktsfull redogörelse för föreningens verksamhet med fokus på konsthantverk och antikviteter.
Utforska Västerbottens läns hemslöjd och handarbete under 1916-1917. En insiktsfull redogörelse för föreningens verksamhet med fokus på konsthantverk och antikviteter.
REA-pris100 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
