Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Antikvariat bothnia
Belgien
Benelux-länderna
Botanik
Botany
Ecology
Ekologi och ekosystem
England amerika honolulu japan kina singapore ceylon egypten palestina syrien asien turkiet grekland italien frankrike
Finland
Flottning
Geografi och resor
Geografi över europa
Geografi över irland
Hedges
Holland
Hotell och turistväsen
Irland
Kraftverk
Nautika
Nederländerna
Norge
Regional geografi över europas öar
Reseskildringar
Seafaring
Skog
Skogsbruk
Skogsföretag
Skogsvetenskap
Skogsvård
Sågverk
Turistbroschyr
Vattenkraft
Hedge ecosystems
Ångermanland
Layout:


Antikvariat Bothnia
Sandy Shepherd
Illustrated guide to Ireland
Rikt illustrerad guide som utforskar Irlands kultur och landskap genom reseskildringar.
Rikt illustrerad guide som utforskar Irlands kultur och landskap genom reseskildringar.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Linda Lundmark
Restructuring and employment change in sparsely populated areas
Analys av skogsbrukets påverkan på sysselsättning i glesbefolkade områden. Illustrerad akademisk avhandling med fokus på Finland och Sverige. Bunden i limhäftad form.
Analys av skogsbrukets påverkan på sysselsättning i glesbefolkade områden. Illustrerad akademisk avhandling med fokus på Finland och Sverige. Bunden i limhäftad form.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
A. Blom
Min resa jorden rundt
En fascinerande resa genom flera kontinenter, där läsaren får uppleva kultur och natur i länder som England, Japan och Italien. Boken bjuder på fotoillustrationer och kartor som fördjupar upplevelsen av dessa reseskildringar.
En fascinerande resa genom flera kontinenter, där läsaren får uppleva kultur och natur i länder som England, Japan och Italien. Boken bjuder på fotoillustrationer och kartor som fördjupar upplevelsen av dessa reseskildringar.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Karl Bædeker
Belgique et Hollande.
Reseguide med detaljerade kartor och stadskartor över Belgien och Nederländerna. Innehåller information om järnvägar och viktiga resmål.
Reseguide med detaljerade kartor och stadskartor över Belgien och Nederländerna. Innehåller information om järnvägar och viktiga resmål.
REA-pris300 kr


Antikvariat Bothnia
Janson, Sverker (1908-2005) ; Janson, Bengt
Nämforsen, Näsåker (turistbroschyr - Edition Francaise/fransk upplaga)
En turistbroschyr om Nämforsen i Ångermanland, med färgfotografier och en detaljerad områdeskarta, presenterar natursköna vyer och kulturella inslag. Klammerhäftad och utgiven på franska.
En turistbroschyr om Nämforsen i Ångermanland, med färgfotografier och en detaljerad områdeskarta, presenterar natursköna vyer och kulturella inslag. Klammerhäftad och utgiven på franska.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Janson, Sverker (1908-2005) ; Janson, Bengt
Nämforsen, Näsåker (turistbroschyr - Suomalainen painos/finsk upplaga)
Turistbroschyr med färgfotografier och karta över Nämforsen i Ångermanland. Innehåller information om området och dess natur. Klammerhäftad, fint skick.
Turistbroschyr med färgfotografier och karta över Nämforsen i Ångermanland. Innehåller information om området och dess natur. Klammerhäftad, fint skick.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Suomen Hopealinja ; Finska Silverlinjen ; The Finnish Silverline ; Finnische Silberlinie
Tändsticksplån med tändstickor
En unik tändsticksplån med tändstickor, illustrerad med färgbild, som utforskar nautiska teman och sjöfart i Finland.
En unik tändsticksplån med tändstickor, illustrerad med färgbild, som utforskar nautiska teman och sjöfart i Finland.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
K.N.A. Hotellet Oslo (Kongelig Norsk Automobilklub - Turistbroschyr)
Turistbroschyr om K.N.A. hotellet i Oslo, med detaljer om byggnadens historia och funktionalistisk arkitektur. Innehåller fotografier och karta.
Turistbroschyr om K.N.A. hotellet i Oslo, med detaljer om byggnadens historia och funktionalistisk arkitektur. Innehåller fotografier och karta.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Karabuda, Barbro (1935-2017) ; Karabuda, Güne (1933-2018)
Turkiet, mitt andra hemland
Reseskildringar från Turkiet och Europa med rik fotoillustration. Boken utforskar kulturella och geografiska aspekter av regionen.
Reseskildringar från Turkiet och Europa med rik fotoillustration. Boken utforskar kulturella och geografiska aspekter av regionen.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Brox, Arthur ; Munch, Gerd Stamsø
Ottar
Kortfattad redogörelse om populära skrifter från Tromsø Museum, med fokus på historia och arkeologi i Norge. Klammerhäftad publikation i fint skick.
Kortfattad redogörelse om populära skrifter från Tromsø Museum, med fokus på historia och arkeologi i Norge. Klammerhäftad publikation i fint skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Pollard, Ernest ; Hooper, Maxwell Doriena ; Moore, Norman Winfrid
Hedges. With 20 Plates, 56 Text figures and 20 Tables
Rikt illustrerad bok om häckar i brittisk natur, med fokus på botanik och ekologiska aspekter. Innehåller textfigurer och tabeller.
Rikt illustrerad bok om häckar i brittisk natur, med fokus på botanik och ekologiska aspekter. Innehåller textfigurer och tabeller.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Land och haf, eller galleri af alla tiders och nationers berömdaste verldsomseglare och upptäcksresande från Marco Polo ända till våra dagar. Sammandraget ur engelska, franska och tyska originalverk. I-III (komplett)
Utforska en samling av reseskildringar från berömda världsomseglare och upptäcktsresande, som sträcker sig från Marco Polo till modern tid. Detta verk ger en fascinerande inblick i deras äventyr över Europa och oceanerna.
Utforska en samling av reseskildringar från berömda världsomseglare och upptäcktsresande, som sträcker sig från Marco Polo till modern tid. Detta verk ger en fascinerande inblick i deras äventyr över Europa och oceanerna.
REA-pris450 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
