Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Agriculture
Agriculture and state
Alfred petersson
Antikvariat bothnia
Arctis
Arktis
Bibliografier
Biografi - genealogi - insignier
Biografier
Biologi
Botanik
Botany
Br. biografi -- sverige
Bönder
Canada
Carl von linné
Charles darwin
Darwinism
Eskimos
Eskimåer
Evolution
Farmers
Fauna
Fiske
Frankrike
Gardening
Genealogi
Genealogy
Genetics
Genetik
Jakt
Jordbruk
Kanada
Lantbruk
Lanthushållning
Linnaeus
Litteraturhistoria
Mikrobiologi
Naturvetenskap
Norrbotten
Phytogeography
Polar
Politicians
Politiker
Ryggradsdjur
Släktforskning
Småland
Särskilda personer
Trädgård
Utvecklingslära
Vertebrater
Vilhjalmur stefansson
Vänersborg
Västergötland
Växtgeografi
Zoologi
Zoology
Layout:


Antikvariat Bothnia
Johannes Brovallius
Den första biografien öfver Linné. Curriculum vitae Caroli Linnaei. För första gången utgifven på svenska språket af Johan Bergman (1864-1951)
Biografi om Carl von Linné, en framstående botaniker och naturforskare. Innehåller insikter om hans liv och verk. Bunden i trådhäftad form.
Biografi om Carl von Linné, en framstående botaniker och naturforskare. Innehåller insikter om hans liv och verk. Bunden i trådhäftad form.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Theodor Magnus Fries
Linnéminnen i Upsala botaniska trädgård. Antikritik
Utforska en insiktsfull kritisk granskning av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans arv inom botaniken. Boken erbjuder en djupdykning i historiska perspektiv och vetenskapliga biografier. Bunden i trådhäftad form, perfekt för den botaniskt intresserade.
Utforska en insiktsfull kritisk granskning av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans arv inom botaniken. Boken erbjuder en djupdykning i historiska perspektiv och vetenskapliga biografier. Bunden i trådhäftad form, perfekt för den botaniskt intresserade.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Fredrik Nycander
Skolpojken
Samling av minnen från en skolpojkes liv i Västergötland, med insikter om skolan och lokala traditioner. Trådhäftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
Samling av minnen från en skolpojkes liv i Västergötland, med insikter om skolan och lokala traditioner. Trådhäftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Alphonse de Lamartine
Jean-Jacques Rousseau
En djupgående biografi som utforskar Jean-Jacques Rousseaus liv och påverkan på litteratur och politik i Frankrike.
En djupgående biografi som utforskar Jean-Jacques Rousseaus liv och påverkan på litteratur och politik i Frankrike.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Birger Strandell
Vägen till Linné
Utforska en grundlig beskrivning av en enastående Linnésamling, dess uppkomst och utveckling inom botaniken. Boken är illustrerad och utgiven i mycket fint skick.
Utforska en grundlig beskrivning av en enastående Linnésamling, dess uppkomst och utveckling inom botaniken. Boken är illustrerad och utgiven i mycket fint skick.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Torsten Gislén
Einar Naumann
Biografi över en svensk limnolog och botaniker, med fokus på deras bidrag till vetenskapen. Illustrerad med fotografier och utgiven i fint skick.
Biografi över en svensk limnolog och botaniker, med fokus på deras bidrag till vetenskapen. Illustrerad med fotografier och utgiven i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Sten Lindroth
Charles Darwin
Utforska Darwinismens grundläggande principer och evolutionens mysterier i denna nyutgåva av en vetenskaplig biografi. En insiktsfull sammanställning av Darwin och hans bidrag till biologin.
Utforska Darwinismens grundläggande principer och evolutionens mysterier i denna nyutgåva av en vetenskaplig biografi. En insiktsfull sammanställning av Darwin och hans bidrag till biologin.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Robert Mattila
A Chronological Bibliography of the Published Works of Vilhjalmur Stefansson (1879-1962)
En bibliografi som sammanställer verk av en framstående polarforskare och etnolog, med fokus på hans liv och expeditioner i Arktis. Innehåller en alfabetisk index och belyser ämnen som inuitkultur och jakt. Bunden i limhäftad utförande.
En bibliografi som sammanställer verk av en framstående polarforskare och etnolog, med fokus på hans liv och expeditioner i Arktis. Innehåller en alfabetisk index och belyser ämnen som inuitkultur och jakt. Bunden i limhäftad utförande.
REA-pris250 kr
![[Kråka släkten ; Manuskript (genealogi)]. Nordberg, Albert (Johan Albert, 1871-1954) : 5 maskinskrivna blad](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-kraka-slakten-manuskript-genealogi-nordberg-albert-johan-albert-1871-1954-5-maskinskrivna-blad-boia47283.jpg?v=1781149330&width=745)
Antikvariat Bothnia
[Kråka släkten ; Manuskript (genealogi)]. Nordberg, Albert (Johan Albert, 1871-1954)
5 maskinskrivna blad
En utforskning av birkarlssläkten Kråka i Sunderbyn och deras historiska betydelse genom tiderna. Innehåller avskrifter och dokumentation av släktens ursprung och inflytande i Norrbotten.
En utforskning av birkarlssläkten Kråka i Sunderbyn och deras historiska betydelse genom tiderna. Innehåller avskrifter och dokumentation av släktens ursprung och inflytande i Norrbotten.
REA-pris750 kr
Antikvariat Bothnia
Christina Ollén
Jonas ark
En inspirerande berättelse om en pojke och hans djur. Boken utforskar zoologi och fauna med vackra färgfotografier.
En inspirerande berättelse om en pojke och hans djur. Boken utforskar zoologi och fauna med vackra färgfotografier.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Knut Petersson
En bondedemokrat
En insiktsfull biografi om en svensk liberal bondepolitiker som präglade jordbrukspolitiken under tidigt 1900-tal. Boken utforskar hans liv, politiska gärningar och betydelse för Småland.
En insiktsfull biografi om en svensk liberal bondepolitiker som präglade jordbrukspolitiken under tidigt 1900-tal. Boken utforskar hans liv, politiska gärningar och betydelse för Småland.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
G. Einar Du Rietz
Linnaeus as a Phytogeographer
Utforska Carl von Linnés betydelse inom växtgeografi genom en illustrerad vetenskaplig biografi. Boken erbjuder insikter i botanik och Linnés liv, i ett normalt antikvariskt skick.
Utforska Carl von Linnés betydelse inom växtgeografi genom en illustrerad vetenskaplig biografi. Boken erbjuder insikter i botanik och Linnés liv, i ett normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
