Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Abc
Antarctic
Antarktis
Antikvariat bothnia
Archaeology
Arctic
Arctis
Arkeologi
Arktis
Bottenviken
Bottniska viken
Dialektgeografi
Finsk-ugriska och altaiska språk
Fiske
Folksagor
Fornisländska
Fornsvenska
Färöarna
Gotiska och andra germanska språk
Hunting
Häxprocesser
Iceland
Idé- och lärdomshistoria
Indoeuropeiska språk: allmänt
Island
Islandica
Isländska
Jakt
Jotunheimen
Lappland
Lexikologi
Linguistics
Lingvistisk
Läseböcker
Magi
Nordkalotten
Norge
Norrön
Norröna
Nyisländska
Ordförråd
Orientalisk litteratur
Ortnamn
Periodica
Polar
Polarområdena
Predatory animal
Rovdjur
Runes
Runmagi
Runologi
Runstenar
Samiska
Seals
Spetsbergen
Spitsbergen
Spitzbergen
Språk
Språkvetenskap
Svalbard
Symboler
Syrien
Sälar
Säldjur
Sälfångst
Säljakt
Terminologi
The faroe islands
The polar regions
Tyska språk
Zoologi
Östersjön
Övertro
Övriga nordiska språk
Layout:

Antikvariat Bothnia
Halldór Halldórsson
Skírnir
Utforska Islands rika litterära arv genom en tidskrift som belyser språklig och kulturell mångfald. Innehåller insikter om isländska språk och folklore. Bunden i trådhäftad format.
Utforska Islands rika litterära arv genom en tidskrift som belyser språklig och kulturell mångfald. Innehåller insikter om isländska språk och folklore. Bunden i trådhäftad format.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Björn Andersson
Runor, magi, ideologi
Studie av runor och magi, med fokus på idé- och lärdomshistoria samt häxprocesser och symboler.
Studie av runor och magi, med fokus på idé- och lärdomshistoria samt häxprocesser och symboler.
REA-pris500 kr

Antikvariat Bothnia
Lars Ekre
Opplysningar til stadnamn frå Midt-Jotunheimen og tilgrensande bygder. Med 1 kart
Utforska ortnamn och språkvetenskap i Jotunheimen och angränsande områden. Boken erbjuder en djupgående analys av norska ortnamn och deras betydelse, illustrerad med kartor.
Utforska ortnamn och språkvetenskap i Jotunheimen och angränsande områden. Boken erbjuder en djupgående analys av norska ortnamn och deras betydelse, illustrerad med kartor.
REA-pris400 kr
![Liljefors, Roland ; Gustavson, Herbert [utarb.] : Register till Tidskriften Svenska Landsmål 1939-1952](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-liljefors-roland-gustavson-herbert-utarb-register-till-tidskriften-svenska-landsmal-1939-1952-boia46565_3d85b963-7f4e-436a-9523-b2dfceb01df2.jpg?v=1781146017&width=566)
Antikvariat Bothnia
Liljefors, Roland ; Gustavson, Herbert [utarb.]
Register till Tidskriften Svenska Landsmål 1939-1952
Ett användbart register för en tidskrift med fokus på språk och linguistik. Innehåller sak-, ort- och personregister. Trådhäftad i mycket fint skick.
Ett användbart register för en tidskrift med fokus på språk och linguistik. Innehåller sak-, ort- och personregister. Trådhäftad i mycket fint skick.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Vilhjelm Riksheim
Ljodvokstren i Vefsn-målet (Ner-Vefsn)
Utforska nordisk filologi genom en djupgående analys av Vefsn-målet. Boken erbjuder insikter i språkvetenskap och lingvistik, med fokus på norska språk och deras unika egenskaper.
Utforska nordisk filologi genom en djupgående analys av Vefsn-målet. Boken erbjuder insikter i språkvetenskap och lingvistik, med fokus på norska språk och deras unika egenskaper.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Anette Olsson
Sälspjutet. Beteckningar inom det bottniska området och Östersjön
Studie av sälar och deras betydelse i arktisk kultur, med fokus på jakt och zoologi. Illustrerad med fotografier och kartor.
Studie av sälar och deras betydelse i arktisk kultur, med fokus på jakt och zoologi. Illustrerad med fotografier och kartor.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Israel Ruong
Niilas ja su sii'da. Per Erik Niila Ruonga mui'ton lekkus dát gir'ji. Till minnet av Per Erik Niila Ruong
Barnbok som utforskar nordsamiska språket och kulturen i Lappland, med illustrationer och insikter i språkvetenskap.
Barnbok som utforskar nordsamiska språket och kulturen i Lappland, med illustrationer och insikter i språkvetenskap.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
G. J. Stipa
Zum Kulturbereich der syrjänischen Kerbkalender
Utforska det kulturella området kring den syriska Kerbkalendern genom en djupgående studie av finsk-ugrisk språkvetenskap. Detta verk belyser språkens betydelse och historia, med fokus på medelstora finsk-ugrisk språk. Boken är i mycket fint antikvariskt skick och bunden i mjukt pappband.
Utforska det kulturella området kring den syriska Kerbkalendern genom en djupgående studie av finsk-ugrisk språkvetenskap. Detta verk belyser språkens betydelse och historia, med fokus på medelstora finsk-ugrisk språk. Boken är i mycket fint antikvariskt skick och bunden i mjukt pappband.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Carl Dons
Bemerkninger om navnet Svalbard
Utforska namnet Svalbard och dess språkvetenskapliga aspekter. Boken ger insikter om polarområdena och deras betydelse, med fokus på Spetsbergen och Arktis.
Utforska namnet Svalbard och dess språkvetenskapliga aspekter. Boken ger insikter om polarområdena och deras betydelse, med fokus på Spetsbergen och Arktis.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Barnens förste läromästare
En klassisk ABC-bok med 27 illustrationer, avsedd för små barn. Innehåller läsning för övning och nöje. Faksimil av originalutgåvan från 1849, som speglar tidig svensk folkskoleutbildning. Häftad, fint skick.
En klassisk ABC-bok med 27 illustrationer, avsedd för små barn. Innehåller läsning för övning och nöje. Faksimil av originalutgåvan från 1849, som speglar tidig svensk folkskoleutbildning. Häftad, fint skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Björn Hagström
Ändelsevokalerna i färöiskan
Studie av ändelsevokaler i färöiskan med fokus på fonetiska och fonologiska aspekter. Utforskar språkliga särdrag i polarområdena. Bunden i limhäftad form.
Studie av ändelsevokaler i färöiskan med fokus på fonetiska och fonologiska aspekter. Utforskar språkliga särdrag i polarområdena. Bunden i limhäftad form.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Harry Andersen
Runologica
Utforska runologi och språkvetenskap genom en samling av utvalda avhandlingar. Boken erbjuder insikter i runstenar och deras betydelse i fornnordisk kultur. Limhäftad, 155 sidor.
Utforska runologi och språkvetenskap genom en samling av utvalda avhandlingar. Boken erbjuder insikter i runstenar och deras betydelse i fornnordisk kultur. Limhäftad, 155 sidor.
REA-pris150 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
