Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Antikvariat bothnia
Antropologi
Avverkning
Barrskogar
Botanik
Botany
Bruk
Civilrätt
Criminology
Familjerätt
Forestry
Fruktodling och trädgårdsodling
Fängelser
Fångvård
Förvaltning
Gardening
Historia
Juridik
Järnbruk
Kriminalvård
Kriminologi
Krukmakaregatan
Kvinnomisshandel
Lagar & förordningar
Landskapsarkitektur
Legal science
Lövskogar
Mariana
Metallbearbetning och metallindustri
Polisarbete
Poliser
Polisväsen
Politik
Produktion och tjänster
Prydnadsväxtodling
Riala sn vira bruk up
Rasbiologi
Rashygien
Roslags-kulla socken
Rättsfall
Rättsvetenskap
Rättsväsen
Samhällsplanering och utveckling
Skellefteå
Skellefteå (centralorten)
Skellefteå kn
Skog
Skogar
Skogen
Skogsbruk
Skogsvård
Stockholmiana
Straffrätt
Sverige
förbjudna böcker
Teorier om brottslighet
Trädgård
Trädgårdshistoria
Urbanisering och stadsplanering
Vapen
Vapensmide
Vapentillverkning
Västerbotten
Västergötland
Weapons
Wetterman
Kbretro
Layout:


Antikvariat Bothnia
J. Kenneth Ferrier
Crooks & Crime. Describing the Methods of Criminals From the Area Sneak to the Professional Cardsharper, Forger, Or Murderer & the Various Ways in Which They Are Circumvented & Captured
En grundlig genomgång av kriminella metoder och hur dessa bemöts av rättsväsendet. Boken utforskar allt från småbrott till mer sofistikerade brottsliga handlingar, med fokus på fångvård och polisarbete. Illustrerad och utgiven i klotband.
En grundlig genomgång av kriminella metoder och hur dessa bemöts av rättsväsendet. Boken utforskar allt från småbrott till mer sofistikerade brottsliga handlingar, med fokus på fångvård och polisarbete. Illustrerad och utgiven i klotband.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Berndt Hasselrot
Några erinringar i anledning af Eschelssons arbete 'Om skuldebref enligt svensk rätt' m.m.
En analys av svensk rätt och juridiska frågor med fokus på skuldebref. Boken utforskar rättsvetenskap och lagar, utgiven i ett begränsat antal exemplar.
En analys av svensk rätt och juridiska frågor med fokus på skuldebref. Boken utforskar rättsvetenskap och lagar, utgiven i ett begränsat antal exemplar.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
J. Gust. Richert
Detektiven i romanen och i verkligheten
Utforska detektivens roll i både litteraturen och verkligheten. Boken tar upp kriminalpolisen i Stockholm, Scotland Yard i London och andra internationella polismyndigheter. En djupdykning i kriminologi och polisarbete.
Utforska detektivens roll i både litteraturen och verkligheten. Boken tar upp kriminalpolisen i Stockholm, Scotland Yard i London och andra internationella polismyndigheter. En djupdykning i kriminologi och polisarbete.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Skog i Västerbottens län
En översikt av skogsbruk och skogsekonomi i Västerbotten, med program och illustrerade tabeller. Boken är i normalt antikvariskt skick.
En översikt av skogsbruk och skogsekonomi i Västerbotten, med program och illustrerade tabeller. Boken är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris140 kr
Antikvariat Bothnia
Magistratens, stads-fiscalens och stads-betjenternes i Sköfde underdåniga bönfallan om beskydd emot öfwerwåld af hustru Mariana Wetterman. Med efterskrift av Jörgen Elgström (1919-1980)
Faksimilutgåva från 1768 med fokus på rättsväsende och juridik i Västergötland. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
Faksimilutgåva från 1768 med fokus på rättsväsende och juridik i Västergötland. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
REA-pris60 kr


Antikvariat Bothnia
Alf Nordström
Vira klingsmedja och liebruk
Boken utforskar Vira bruk och dess historia, med fokus på smideshantverk och vapenproduktion. Den innehåller dokumentära bilder och tabeller, vilket ger en djupare förståelse för verksamheten i Stockholmiana och Roslags-Kulla socken.
Boken utforskar Vira bruk och dess historia, med fokus på smideshantverk och vapenproduktion. Den innehåller dokumentära bilder och tabeller, vilket ger en djupare förståelse för verksamheten i Stockholmiana och Roslags-Kulla socken.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Bertil Lundman
Erinringar mot vissa utlåtanden av professorerna G. Dahlman, D. Holmdahl och S. Wahlund rörande min produktion
Diskussion om antropologi och rasbiologi med fokus på kritik av tidigare utlåtanden. Klammerhäftad publikation i fint skick, utgiven av Almqvist & Wiksell.
Diskussion om antropologi och rasbiologi med fokus på kritik av tidigare utlåtanden. Klammerhäftad publikation i fint skick, utgiven av Almqvist & Wiksell.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Berndt Hasselrot
Något om kollektivavtal mellan arbetare och arbetsgivare m. m.
En grundlig genomgång av kollektivavtalets betydelse mellan arbetare och arbetsgivare, med fokus på juridiska aspekter och rättsvetenskap.
En grundlig genomgång av kollektivavtalets betydelse mellan arbetare och arbetsgivare, med fokus på juridiska aspekter och rättsvetenskap.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Bertil Lundman
Om ett par aktuella antropologiska problem
Antropologiska problem i ett samhällsperspektiv utforskas ingående. Boken ger insikter om rasbiologi och rashygien, viktiga ämnen för förståelse av politik och samhälle. Klammerhäftad utgåva med originalomslag.
Antropologiska problem i ett samhällsperspektiv utforskas ingående. Boken ger insikter om rasbiologi och rashygien, viktiga ämnen för förståelse av politik och samhälle. Klammerhäftad utgåva med originalomslag.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Lars Cullman
Skellefteå stads trädgårdshistoria 1859-1987
Utforska Skellefteås trädgårdshistoria från 1859 till 1987 med en rikligt fotoillustrerad bok. Upptäck kommunal planering och botaniska insikter i Västerbotten. Boken är i mycket fint skick och bunden i förlagsband med skyddsomslag.
Utforska Skellefteås trädgårdshistoria från 1859 till 1987 med en rikligt fotoillustrerad bok. Upptäck kommunal planering och botaniska insikter i Västerbotten. Boken är i mycket fint skick och bunden i förlagsband med skyddsomslag.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Kort handledning i skogshushållning
Boken erbjuder en grundläggande vägledning i skogsvård och skogshushållning, illustrerad med fotografier och kartor. Den är utgiven i ett dekorativt klotband och innehåller viktiga insikter för skogsbrukare.
Boken erbjuder en grundläggande vägledning i skogsvård och skogshushållning, illustrerad med fotografier och kartor. Den är utgiven i ett dekorativt klotband och innehåller viktiga insikter för skogsbrukare.
REA-pris165 kr

Antikvariat Bothnia
Vilhelm Moberg
Fallet Krukmakaregatan
En djupgående analys av en av 1950-talets mest uppmärksammade rättsröteaffärer, där medborgarkommissionens arbete och mediedrev belyser komplexiteten i rättssystemet.
En djupgående analys av en av 1950-talets mest uppmärksammade rättsröteaffärer, där medborgarkommissionens arbete och mediedrev belyser komplexiteten i rättssystemet.
REA-pris125 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
