Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Amerika
Antikvariat bothnia
Arctis
Arktis
Botanik
Botany
Carl von linné
Fiction
Filosofi
Folksagor
Goethe
Humaniora
Humanism
Hälsingland
Kristen mission
Kristendom
Laestadius
Lapland
Lappland
Linnaeus
Luther
Nordkalotten
Norrbotten
Philosophy
Polar
Polarländerna
Polarområdena
Religion
Samer
Skönlitteratur
Sápmi
The polar regions
Tornedalen
Tyskland
Urfolk
Layout:


Antikvariat Bothnia
Petrus Laestadius
Journal af Petrus Laestadius för första året af hans tjenstgöring såsom missionaire i Lappmarken + Fortsättning af Journalen öfver missions-resor i Lappmarken innefattande åren 1828-1832
Journaler från en missionär i Lappmarken som skildrar samernas liv och kultur under tidigt 1800-tal.
Journaler från en missionär i Lappmarken som skildrar samernas liv och kultur under tidigt 1800-tal.
REA-pris3 000 kr

Antikvariat Bothnia
Eivind Torp
Fra markafinn til same. Etnopolitisk mobilisering i en læstadiansk kontekst
Boken behandlar etnopolitisk mobilisering inom en lästadiansk kontext, med fokus på samiska rättighetsfrågor.
Boken behandlar etnopolitisk mobilisering inom en lästadiansk kontext, med fokus på samiska rättighetsfrågor.
REA-pris250 kr
![Millén, Johannes Antonius (Johan Anton, 1811-1863) [respondent] ; Schröder, Johan Henrik (1791-1857) [preses] : De Christianismi in Lapponia per regum Sveciae consilia profectibus. Dissertatio quam venia ampl. facult. Philos. Upsal. præside mag. Joh. Henr. Schröder...](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-millen-johannes-antonius-johan-anton-1811-1863-respondent-schroder-johan-henrik-1791-1857-preses-de-christianismi-in-lapponia-per-regum-sveciae-consilia-profectibus-dissertatio-qu_ed5c6efe-9068-4b97-86a5-3c6b08a2489d.jpg?v=1780775073&width=337)
Antikvariat Bothnia
Millén, Johannes Antonius (Johan Anton, 1811-1863) [respondent] ; Schröder, Johan Henrik (1791-1857) [preses]
De Christianismi in Lapponia per regum Sveciae consilia profectibus. Dissertatio quam venia ampl. facult. Philos. Upsal. præside mag. Joh. Henr. Schröder...
Akademisk avhandling om kristnande i Lappland. Utgiven 1836, normalt antikvariskt skick, bindning okänd. Innehåller historisk redogörelse och bibliografi.
Akademisk avhandling om kristnande i Lappland. Utgiven 1836, normalt antikvariskt skick, bindning okänd. Innehåller historisk redogörelse och bibliografi.
REA-pris750 kr
![Millén, Johannes Antonius (Johan Anton, 1811-1863) [respondent] ; Schröder, Johan Henrik (1791-1857) [preses] : De Christianismi in Lapponia per regum Sveciae consilia profectibus. Dissertatio quam venia ampl. facult. Philos. Upsal. præside mag. Joh. Henr. Schröder...](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-millen-johannes-antonius-johan-anton-1811-1863-respondent-schroder-johan-henrik-1791-1857-preses-de-christianismi-in-lapponia-per-regum-sveciae-consilia-profectibus-dissertatio-qu_98b0d4f7-47a4-4a0f-a770-9e4ab2fad600.jpg?v=1780800367&width=322)
Antikvariat Bothnia
Millén, Johannes Antonius (Johan Anton, 1811-1863) [respondent] ; Schröder, Johan Henrik (1791-1857) [preses]
De Christianismi in Lapponia per regum Sveciae consilia profectibus. Dissertatio quam venia ampl. facult. Philos. Upsal. præside mag. Joh. Henr. Schröder...
Akademisk avhandling om Lapplands kristnande. Utgiven 1836. Normalt antikvariskt skick. Oskuren. Bindning okänd.
Akademisk avhandling om Lapplands kristnande. Utgiven 1836. Normalt antikvariskt skick. Oskuren. Bindning okänd.
REA-pris750 kr

Antikvariat Bothnia
Heinrich Weißbecker
Geschichte des Franziskanerklosters und seiner Kirche in Rothenburg o. Tbr. aus vorhandenen Urkunden geschöpft und bearbeitet
Boken behandlar historien om franciskanerklostret och dess kyrka i Rothenburg, med fokus på dokumenterade källor.
Boken behandlar historien om franciskanerklostret och dess kyrka i Rothenburg, med fokus på dokumenterade källor.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Hans Edfeldt
Hvilken verldsförklaring uppfyller fordringarna för möjligheten af menniskans praktiska lif? Akademisk Afhandling, som med Vidtberömda Filosofiska Fakultetens i Uppsala samtycke för Filosofiska Gradens erhållande kommer att offentligen försvaras af, Hans Edfeldt, Filos. Kand. af Norrlands Landskap Helmfelts stipendiat, å Större Gustavianska Lärosalen Onsdagen den 2 December 1868 p. v. t. f. m.
En akademisk avhandling som utforskar filosofiska frågor kring människans praktiska liv och dess möjligheter. Texten är tryckt 1868 och bunden i trådhäftad form.
En akademisk avhandling som utforskar filosofiska frågor kring människans praktiska liv och dess möjligheter. Texten är tryckt 1868 och bunden i trådhäftad form.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Mårten Luther
Om kyrkans reformation (Upprop till Tysklands adel 1520) (+ 4 titlar)
Boken innehåller översättningar av verk som behandlar skönlitteratur och kristendom, med fokus på reformationens betydelse.
Boken innehåller översättningar av verk som behandlar skönlitteratur och kristendom, med fokus på reformationens betydelse.
REA-pris500 kr
![Millén, Johannes Antonius (Johan Anton, 1811-1863) [respondent] ; Schröder, Johan Henrik (1791-1857) [preses] : De Christianismi in Lapponia per regum Sveciae consilia profectibus. Dissertatio quam venia ampl. facult. Philos. Upsal. præside mag. Joh. Henr. Schröder...](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-millen-johannes-antonius-johan-anton-1811-1863-respondent-schroder-johan-henrik-1791-1857-preses-de-christianismi-in-lapponia-per-regum-sveciae-consilia-profectibus-dissertatio-qu.jpg?v=1780526360&width=339)
Antikvariat Bothnia
Millén, Johannes Antonius (Johan Anton, 1811-1863) [respondent] ; Schröder, Johan Henrik (1791-1857) [preses]
De Christianismi in Lapponia per regum Sveciae consilia profectibus. Dissertatio quam venia ampl. facult. Philos. Upsal. præside mag. Joh. Henr. Schröder...
Akademisk avhandling om Lapplands kristnande. Utgiven 1836, i normalt antikvariskt skick. Oskuren och ouppskuren. Bindning okänd.
Akademisk avhandling om Lapplands kristnande. Utgiven 1836, i normalt antikvariskt skick. Oskuren och ouppskuren. Bindning okänd.
REA-pris750 kr

Antikvariat Bothnia
Åke Hultkrantz
Die Religion der amerikanischen Arktis (dedikation)
Utforska religionerna i den amerikanska Arktis genom en djupgående analys av traditioner och folksagor. En värdefull resurs för studier av polarområden och deras kulturella arv.
Utforska religionerna i den amerikanska Arktis genom en djupgående analys av traditioner och folksagor. En värdefull resurs för studier av polarområden och deras kulturella arv.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Erik Otto Grape
Om det logiska beviset.
En grundlig utforskning av logiska bevis inom filosofi och humaniora, med fokus på mänskligt tänkande och dess grunder. Boken erbjuder insikter i filosofiska resonemang och deras tillämpningar. Trådhäftad, i normalt antikvariskt skick.
En grundlig utforskning av logiska bevis inom filosofi och humaniora, med fokus på mänskligt tänkande och dess grunder. Boken erbjuder insikter i filosofiska resonemang och deras tillämpningar. Trådhäftad, i normalt antikvariskt skick.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
D. Gust. Stillmark
Minnesord wid Prosten och Kyrkoherden i Delsbo herr Dan G. Stillmarks graf, den 20 Junii 1841
Minnesord över en kyrkoherde i Delsbo, med fokus på hans liv och gärningar. Innehåller tacksägelse från Delsbo kyrka. Boken är i gott skick och häftad.
Minnesord över en kyrkoherde i Delsbo, med fokus på hans liv och gärningar. Innehåller tacksägelse från Delsbo kyrka. Boken är i gott skick och häftad.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Tage Almer
Linné om Skaparen
Utforska Carl von Linnés tankar om skapelsen och religionens roll inom botaniken. Boken erbjuder en djupgående insikt i hans verk och filosofiska perspektiv. Trådhäftad utgåva i fint skick.
Utforska Carl von Linnés tankar om skapelsen och religionens roll inom botaniken. Boken erbjuder en djupgående insikt i hans verk och filosofiska perspektiv. Trådhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris125 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
