Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
1808-09 års krig
1808-1809 russo-swedish war
1918 civil war
Andra världskriget
Antikvariat bothnia
Br. krigsvetenskap
Finland
Finlands historia
Finlandsfrivilliga i finska inbördeskriget 1918
Finska inbördeskriget 1918
Finska kriget 1808-09
Finska kriget 1808-1809
Finska självständigheten
Fortifikation
Frankrike
Försvarspolitik
Gustav iv adolf
Halland
Historia 1792-1809
Historia över europa
Historia över skandinavien och norden
Historia över tyskland och centraleuropa
History of war
Ingenjörsväsen
Kiruna
Lantkrigsväsen
Lappland
Lapplands jägarregemente
Mellaneuropa
Militaria
Military
Military art and science
Military engineering
Militärteknik
Militärvetenskap
Napoleon
Nazism
Norrbotten
Norrland
Organisation och ledning
Ryssland
Second world war
Stilles bibliotek
Strategy
Svensk regementshistoria
Sverige
Sveriges historia
Sweden
Tactics
Tredje riket
Tysklands historia
Övriga norden
Layout:

Antikvariat Bothnia
Kurt Stechert
Hur kunde det hända? Tredje rikets uppkomst i historisk och sociologisk belysning
Boken utforskar Tredje rikets uppkomst ur historiska och sociologiska perspektiv, med fokus på Andra världskriget och dess konsekvenser.
Boken utforskar Tredje rikets uppkomst ur historiska och sociologiska perspektiv, med fokus på Andra världskriget och dess konsekvenser.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Clausewitz
Principles of War
En grundläggande analys av krigets principer, med fokus på militär strategi och taktik under Napoleontiden. Boken utforskar historiska aspekter av krigföring och dess påverkan på militärvetenskapen.
En grundläggande analys av krigets principer, med fokus på militär strategi och taktik under Napoleontiden. Boken utforskar historiska aspekter av krigföring och dess påverkan på militärvetenskapen.
REA-pris125 kr
![[Västerbottens Regemente ; I 20/Fo 61] : Mäss U. Underhållning för Kungl. Västerbottens Regementes Officersmäss. Upprättad 1966 (vishäfte)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-vasterbottens-regemente-i-2fo-61-mass-u-underhallning-for-kungl-vasterbottens-regementes-officersmass-upprattad-1966-vishafte-boia49021.jpg?v=1781163121&width=627)
Antikvariat Bothnia
[Västerbottens Regemente ; I 20/Fo 61]
Mäss U. Underhållning för Kungl. Västerbottens Regementes Officersmäss. Upprättad 1966 (vishäfte)
Underhållning för Officersmäss med historiska texter från Västerbottens regemente, utforskande av svensk militärhistoria och krigshistoria. Klammerhäftad med plastade omslag.
Underhållning för Officersmäss med historiska texter från Västerbottens regemente, utforskande av svensk militärhistoria och krigshistoria. Klammerhäftad med plastade omslag.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Jan Linder
Riket sprängs 1809
Boken utforskar Finska kriget 1808-09 och dess påverkan på Sverige och Finland under Napoleonkrigen. Innehåller illustrerad information och en detaljerad innehållsförteckning.
Boken utforskar Finska kriget 1808-09 och dess påverkan på Sverige och Finland under Napoleonkrigen. Innehåller illustrerad information och en detaljerad innehållsförteckning.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Alfred Theodor Napoleon Sjöberg
Öfre Norrlands fasta försvar af S.
Boken utforskar Norrlands fasta försvar och dess betydelse inom krigshistoria och fortifikation.
Boken utforskar Norrlands fasta försvar och dess betydelse inom krigshistoria och fortifikation.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Werner Haupt
Fallschirmjäger 1939-1945. Weg und Schicksal einer Truppe
Utforska fallskärmsjägarnas öde under andra världskriget genom en fotoillustrerad bok som ger en detaljerad inblick i deras väg och upplevelser. Limhäftad utgåva i fint skick.
Utforska fallskärmsjägarnas öde under andra världskriget genom en fotoillustrerad bok som ger en detaljerad inblick i deras väg och upplevelser. Limhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
John Campbell
Experience of World War II
Boken utforskar Andra världskrigets händelser och konsekvenser, med fokus på militärhistoria och krigets påverkan. Illustrerad med färgbilder, ger den en djupgående insikt i ämnet.
Boken utforskar Andra världskrigets händelser och konsekvenser, med fokus på militärhistoria och krigets påverkan. Illustrerad med färgbilder, ger den en djupgående insikt i ämnet.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Lapplands jägare. Årsskrift för Kamratföreningen Lapplands Jägarre och Lapplandsjägargruppen 2003
En fotoillustrerad årsskrift som utforskar regementshistorien för Lapplands jägarregemente, med fokus på Kiruna och Norrbotten.
En fotoillustrerad årsskrift som utforskar regementshistorien för Lapplands jägarregemente, med fokus på Kiruna och Norrbotten.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Carl Otto Nordensvan
Utkast till organisation af svenska armén jämte beräkningar + Den svenska folkhären av Keith
Två verk i ett, med fokus på svensk militärhistoria och krigets historia. Innehåller beräkningar och organisation av svenska armén. Bunden i blått klotband med förgylld ryggdekor.
Två verk i ett, med fokus på svensk militärhistoria och krigets historia. Innehåller beräkningar och organisation av svenska armén. Bunden i blått klotband med förgylld ryggdekor.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Carl Johan Holm
Anteckningar öfver fälttågen emot Ryssland åren 1808 och 1809
Detaljerad redogörelse för fälttågen mot Ryssland under 1808 och 1809, med fokus på Finska kriget. Innehåller en utvecklad karta och historiska insikter. Boken är i fint antikvariskt skick.
Detaljerad redogörelse för fälttågen mot Ryssland under 1808 och 1809, med fokus på Finska kriget. Innehåller en utvecklad karta och historiska insikter. Boken är i fint antikvariskt skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Medlemsblad för Kungl. Hallands regementes kamratförening Nr 47, 1994
Utforska Hallands regemente och dess historia genom ett medlemsblad från 1994. En illustrerad skrift om ett infanteriförband som verkade i Sverige mellan 1902 och 2000. Klammerhäftad och i fint skick.
Utforska Hallands regemente och dess historia genom ett medlemsblad från 1994. En illustrerad skrift om ett infanteriförband som verkade i Sverige mellan 1902 och 2000. Klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Henning Söderhjelm
Det röda upproret i Finland år 1918
Boken utforskar det finska inbördeskriget 1918 med fokus på officiella dokument och historiska händelser. Den ger en djupgående analys av krigets karaktär och konsekvenser.
Boken utforskar det finska inbördeskriget 1918 med fokus på officiella dokument och historiska händelser. Den ger en djupgående analys av krigets karaktär och konsekvenser.
REA-pris250 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
