Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
Amerika
Antikvariat bothnia
Antikviteter
Antiques
Archaeology
Arctis
Arkeologi
Arktis
Art
Baggård
Bibliotek
Bibliotek och informationstjänster
Bohuslän
Bondekultur
Bronsåldern
Bönder
Crafts
Dekorativ konst och design
Designbiblioteket
Designers
Emigration
Emigration and immigration
Eskimåer
Folk art
Folkkonst
Folksagor
Fornisländska
Fotografi
Fotokonst
Förenta staterna
Förenta staterna
Genealogi
Genealogy
Glas
Greenland
Grönland
Gustavsberg
Hantverk och konsthantverk
Historia
Historia och arkeologi
Historia över usa
History
Hällristningar
Iceland
Immigration
Indianer
Indoeuropeiska språk: allmänt
Inuiter
Island
Islandica
Isländska
Keramik
Konst
Konstens historia
Konsthantverk
Konsthistoria
Konstnärer
Landsbygd
Lantbruk
Linguistics
Lingvistisk
Livsstil
Manuskriptbibliografier
Migration
Nordamerika
Nordkalotten
Nordkap
Nordmaling kn
Nordpolsområdet
Norge
Norrön
Norröna
Nyisländska
Petroglyphs
Photography
Plast
Polar
Polarländerna
Polarområdena
Porslin
Reseskildringar
Rock-carvings
Runes
Runinskrifter
Runologi
Runor
Runstenar
Släktforskning
Småbruk
Sociala grupper
Språk
Stig lindberg
Sune jonsson
Sverige
Sveriges historia
Sweden
Textil
Textilier
The polar regions
Tyska språk
United states
Uppsala universitetsbibliotek
Utvandring
Västerbotten
Kbretro
Layout:

Antikvariat Bothnia
Gunilla Lindberg
Det började vid Delaware
Boken utforskar svensk invandring och kulturarv i Nordamerika, med fokus på historiska minnen och traditioner.
Boken utforskar svensk invandring och kulturarv i Nordamerika, med fokus på historiska minnen och traditioner.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Ruben G:son Berg
Skolpojks- ock studentslang
Språkvetenskaplig samling om skolpojks- och studentslang från tidigt 1900-tal. Innehåller insikter om svenska landsmål och folkliv. Häftad utgåva med dedikation.
Språkvetenskaplig samling om skolpojks- och studentslang från tidigt 1900-tal. Innehåller insikter om svenska landsmål och folkliv. Häftad utgåva med dedikation.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Sven B. F. Jansson
Runor och runinskrifter
Utforska fascinerande föredrag om runor och runinskrifter från ett symposium 1985. Denna illustrerade volym belyser ämnen som runologi och arkeologi, med insikter från framstående forskare. Boken är limhäftad och i bra skick.
Utforska fascinerande föredrag om runor och runinskrifter från ett symposium 1985. Denna illustrerade volym belyser ämnen som runologi och arkeologi, med insikter från framstående forskare. Boken är limhäftad och i bra skick.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Rolf Du Rietz
Acerbis 'Travels'. Preliminär beskrivning av London-editionerna 1802 (dedikation)
Bibliografisk analys av reseskildringar till Nordkap med fokus på Acerbis verk. Klammerhäftad utgåva i fint antikvariskt skick.
Bibliografisk analys av reseskildringar till Nordkap med fokus på Acerbis verk. Klammerhäftad utgåva i fint antikvariskt skick.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Celsius, Olof, d.y.
Uppsala universitetsbiblioteks historia
Boken utforskar Uppsala universitetsbiblioteks historia med latinsk och svensk parallelltext. Den innehåller även kommentarer och är utgiven i samband med bibliotekets 350-årsjubileum.
Boken utforskar Uppsala universitetsbiblioteks historia med latinsk och svensk parallelltext. Den innehåller även kommentarer och är utgiven i samband med bibliotekets 350-årsjubileum.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Elmer L. Smith
Arts and Crafts of the Shenandoah Valley
Konst och hantverk från Shenandoah Valley i östra USA, med fokus på folkkonst och antikviteter. Rikt illustrerad och i fint skick.
Konst och hantverk från Shenandoah Valley i östra USA, med fokus på folkkonst och antikviteter. Rikt illustrerad och i fint skick.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Åke Fredsjö
Hällristningar. Kville härad i Bohuslän. Svenneby socken (Rock-carvings Svenneby parish) + Bottna socken (Rock-carvings Bottna parish) + Kville socken del 1 och 2 (Rock-carvings, Kville parish part 1 och 2)
Utforska hällristningar i Bohuslän genom en grundlig studie av tre socknar. Boken erbjuder insikter i bronsålderns arkeologi med rika illustrationer och detaljerade ritningar.
Utforska hällristningar i Bohuslän genom en grundlig studie av tre socknar. Boken erbjuder insikter i bronsålderns arkeologi med rika illustrationer och detaljerade ritningar.
REA-pris900 kr


Antikvariat Bothnia
Richard Wehner
Svenska runor vittnar
Upptäck Sveriges äldsta missionshistoria genom runstenar och runinskrifter. En djupgående analys av arkeologiska fynd och deras betydelse för landets kulturarv.
Upptäck Sveriges äldsta missionshistoria genom runstenar och runinskrifter. En djupgående analys av arkeologiska fynd och deras betydelse för landets kulturarv.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Gisela Eronn
Tusenkonstnären Stig Lindberg
En utförlig presentation av Stig Lindberg, hans konstverk och betydelse för svensk design, med fokus på hans tid vid Gustavsberg. Boken innehåller även en lista över servisdekorer och värderingar av hans verk.
En utförlig presentation av Stig Lindberg, hans konstverk och betydelse för svensk design, med fokus på hans tid vid Gustavsberg. Boken innehåller även en lista över servisdekorer och värderingar av hans verk.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Sune Jonsson
Tiden viskar
En dokumentär skildring av en västerbottnisk småbrukarfamilj över tre decennier, med insiktsfulla fotografier som fångar deras liv och omgivning.
En dokumentär skildring av en västerbottnisk småbrukarfamilj över tre decennier, med insiktsfulla fotografier som fångar deras liv och omgivning.
REA-pris750 kr

Antikvariat Bothnia
Helge Larsen
Eskimokulturen
Utforska eskimokulturen och dess rika traditioner i polarområdena. Boken erbjuder insikter i livet och hantverket i Grönland och Arktis. Häftad utgåva i fint skick.
Utforska eskimokulturen och dess rika traditioner i polarområdena. Boken erbjuder insikter i livet och hantverket i Grönland och Arktis. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Árbók Háskóla Íslands. Háskolaárid 1951-1952
Utforska språkvetenskap och isländsk kultur i denna årsrapport från Islands universitet, som belyser norröna språk och folksagor.
Utforska språkvetenskap och isländsk kultur i denna årsrapport från Islands universitet, som belyser norröna språk och folksagor.
REA-pris125 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
