Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
1800-talet
1900-talet
1902-1998 halldór laxness
Antiken
Antikvariat bothnia
Antikviteter
Antiques
Architecture
Arctic
Arkitektur
Arkitekturens historia och geografiska aspekter
Arktis
Art
Ateljéfotografi
Bibliographies & books about books
Bokväsen & bibliografier
Borg mesch
Botanik
Botany
Byggnadsrenovering
Carl von linné
Crafts
Fiction
Finland
Finska självständigheten
Fotografi
Fotokonst
Furniture
Futurism (konst)
Gotland
Gunnar brusewitz
Historia över skandinavien och norden
Husbyggnad
Hälsingland
Härjedalen
Interiördesign
Jämtland
Kabinettfotografi
Kiruna
Konst
Konsthantverk
Konsthantverk möbler 8:o
Konsthistoria
Kristendom
Kyrklig konst
Kyrkor
Kyrkorbyggnader
Lappland
Linnaeus
Litteratur på germanska språk
Litteratur på tyska
Music
Musik
Möbelkonst
Nordlandsskildringar
Norrbotten
Nya tiden
Originalfotografi
Photography
Polar
Regional och nationell målarkonst
Religion
Reseskildringar
Rogsta rogsta kyrka
Rogsta kyrka (hudiksvall)
Rogsta. kyrkan
Skönlitteratur
Stockholm
Sverige
Umeå
Vännäs
Västerbotten
Kbretro
Övrig nordisk litteraturhistoria
Layout:
![[Ateljéfotografi ; Kabinettfotografi ; 4 st] : Axel Häggmark (1872-1952) Vännäs (fotograf)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-ateljefotografi-kabinettfotografi-4-st-axel-haggmark-1872-1952-vannas-fotograf-boia47728.jpg?v=1781152702&width=522)
![[Ateljéfotografi ; Kabinettfotografi ; 4 st] : Axel Häggmark (1872-1952) Vännäs (fotograf)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-ateljefotografi-kabinettfotografi-4-st-axel-haggmark-1872-1952-vannas-fotograf-boia47728-2.jpg?v=1781152702&width=1200)
Antikvariat Bothnia
[Ateljéfotografi ; Kabinettfotografi ; 4 st]
Axel Häggmark (1872-1952) Vännäs (fotograf)
Fotografier från 1860-talet fram till 1920, med fokus på ateljé- och kabinettfotografi. Utforska den dokumentära traditionen och konstnärliga aspekter av svensk fotokonst.
Fotografier från 1860-talet fram till 1920, med fokus på ateljé- och kabinettfotografi. Utforska den dokumentära traditionen och konstnärliga aspekter av svensk fotokonst.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Fazal Sheikh
A Sense of Common Ground by Fazal Sheikh
En samling fotografier som belyser flyktingars liv i Kenya, utmanar traditionella bilder och visar dem som människor snarare än offer. Rikt illustrerad och i mycket fint skick.
En samling fotografier som belyser flyktingars liv i Kenya, utmanar traditionella bilder och visar dem som människor snarare än offer. Rikt illustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Ansel Adams
Ansel Adams Calendar 1991
Illustrerad kalender med 14 svartvita fotografier av landskap, perfekt för konst- och fotointresserade. Spiralhäftad och i fint skick.
Illustrerad kalender med 14 svartvita fotografier av landskap, perfekt för konst- och fotointresserade. Spiralhäftad och i fint skick.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Vanhan kirjallisuuden hintaopas. III. (litteraturprisguide)
En illustrerad litteraturprisguide som utforskar antikvariska böcker och bibliografier i Finland. Boken är limhäftad och i fint antikvariskt skick.
En illustrerad litteraturprisguide som utforskar antikvariska böcker och bibliografier i Finland. Boken är limhäftad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Carl von Linné
Carl von Linnés Gotländska resa förrättad 1741
Utforska Carl von Linnés gotländska resa från 1741, en klassiker inom botanik och historia. Boken innehåller illustrationer och en utvecklingsbar karta, vilket ger en djupare inblick i Linnés upptäckter och observationer. En värdefull resurs för den som är intresserad av natur och kultur.
Utforska Carl von Linnés gotländska resa från 1741, en klassiker inom botanik och historia. Boken innehåller illustrationer och en utvecklingsbar karta, vilket ger en djupare inblick i Linnés upptäckter och observationer. En värdefull resurs för den som är intresserad av natur och kultur.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Halldór Laxness
Skáldatími
Skildringar av det isländska landskapet och dess litterära traditioner. En fascinerande resa genom nordisk skönlitteratur.
Skildringar av det isländska landskapet och dess litterära traditioner. En fascinerande resa genom nordisk skönlitteratur.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Ingrid Telhammer
Rogsta kyrka
Fotoillustrerad bok om kyrkobyggnader i Hälsingland, med skisser och bilder. Innehåller information om arkitektur och religion. Klammerhäftad i mycket fint skick.
Fotoillustrerad bok om kyrkobyggnader i Hälsingland, med skisser och bilder. Innehåller information om arkitektur och religion. Klammerhäftad i mycket fint skick.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Esbjörn Mesch (1874-?) Malmberget (fotograf)
Ateljéfotografi från 1860-talet med fokus på Norrbotten och Kiruna. Dokumentär tradition och gestaltande fotokonst.
Ateljéfotografi från 1860-talet med fokus på Norrbotten och Kiruna. Dokumentär tradition och gestaltande fotokonst.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Bo Wennberg
Svenskt måleri i Moderna Museet. Utgiven av Moderna museet, Statens konstsamlingar
Boken utforskar svensk måleri med fokus på konsthistoria och konstvetenskap. Den innehåller reproduktioner av verk och insikter från framstående konstnärer. Bunden i röd halvfranska med förgylld ryggdekor.
Boken utforskar svensk måleri med fokus på konsthistoria och konstvetenskap. Den innehåller reproduktioner av verk och insikter från framstående konstnärer. Bunden i röd halvfranska med förgylld ryggdekor.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Olle Vävare
'Jag känner att huset har en själ'. Peterson-Bergergården renoverad med kärlek
En utforskning av Peterson-Bergergården, dess arkitektur och renovering, med fokus på musikens och byggnadens historia i Umeå.
En utforskning av Peterson-Bergergården, dess arkitektur och renovering, med fokus på musikens och byggnadens historia i Umeå.
REA-pris125 kr
![Kleberg, Tönnes (1904-1984) [text] ; Brusewitz, Gunnar (1924-2004) : Romerska antikvariat. Teckningar av Gunnar Brusewitz](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-kleberg-tonnes-194-1984-text-brusewitz-gunnar-1924-24-romerska-antikvariat-teckningar-av-gunnar-brusewitz-boia45294_ac180c86-6d0c-4c4d-bdcd-f4209e6e9c3d.jpg?v=1781138665&width=396)
Antikvariat Bothnia
Kleberg, Tönnes (1904-1984) [text] ; Brusewitz, Gunnar (1924-2004)
Romerska antikvariat. Teckningar av Gunnar Brusewitz
Illustrerad bok som utforskar romersk antikvariatbokhandel med teckningar av Gunnar Brusewitz. Klammerhäftad i fint antikvariskt skick.
Illustrerad bok som utforskar romersk antikvariatbokhandel med teckningar av Gunnar Brusewitz. Klammerhäftad i fint antikvariskt skick.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Gustaf Munthe
Moderna möbler. Med 137 illustrationer
Boken utforskar moderna möbler och konsthantverk, med fokus på antikviteter och inredning. Innehåller 137 illustrationer som visar detaljerade möbelskisser och fotografier. Bunden i halvfranskt band.
Boken utforskar moderna möbler och konsthantverk, med fokus på antikviteter och inredning. Innehåller 137 illustrationer som visar detaljerade möbelskisser och fotografier. Bunden i halvfranskt band.
REA-pris350 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
