Antikvariat Bothnia


Antikvariat Bothnia
Antikvariat Bothnia är Umeås och övre Norrlands äldsta aktiva antikvariat grundat hösten 1986. Jag erbjuder ett brett sortiment med särskild tyngdpunkt på facklitteratur med en förkärlek för polartrakterna och norrländsk topografi men köper och säljer böcker inom alla kategorier och genrer. Välkommen att strosa bland böckerna. / Jan Berglund
1876-1917 mata hari
Antikvariat bothnia
Arctis
Arktis
Biografi - genealogi - insignier
Biografi -- sverige
Biografi: naturvetenskap - teknik - medicin
Biografier
Biografiska uppslagsverk
Bostäder
Botanik
Botany
Carl von linné
Encyklopedier
Geografi
Greenland
Grönland
Historia
History
Hälsobrunnar
Jonas andersson rask
Järnväg
Knud rasmussen
Kriminologi
Kristendom
Linnaeus
M. zelle
Medicin
Militaria
Naturgeografi
Naturhistoria
Polar
Polarområdena
Railways
Religion
Sjukvård
Spionage
Spioner
Särskilda personer
The polar regions
Underrättelseverksamhet
Uppslagsböcker
Vetenskapsmän
Västergötland
Biographies
Botanists
Cultural values
Gardens
History
Sweden
Teknik och medicin
Y9511
Layout:


Antikvariat Bothnia
Elis Malmeström
Linnæi väg till vetenskaplig klarhet
Studie av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans bidrag till botanik och religion. Innehåller planscher och tabeller.
Studie av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans bidrag till botanik och religion. Innehåller planscher och tabeller.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
W. O. James
Linnaeus (1707-1778)
Tidskriften utforskar vetenskapens framsteg med fokus på botanik och Carl von Linné. Innehåller artiklar om svampars sporlösning och växters vattenförsörjning. Illustrerad med färgplanscher.
Tidskriften utforskar vetenskapens framsteg med fokus på botanik och Carl von Linné. Innehåller artiklar om svampars sporlösning och växters vattenförsörjning. Illustrerad med färgplanscher.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Bertil Gullander
Linné och Uppsala
Utforska en fascinerande period i Carl von Linnés liv och hans bidrag till botaniken. Boken ger en inblick i hans kamp och framgångar, med vackra illustrationer och kartor. Utgiven i förlagsband och i mycket fint skick.
Utforska en fascinerande period i Carl von Linnés liv och hans bidrag till botaniken. Boken ger en inblick i hans kamp och framgångar, med vackra illustrationer och kartor. Utgiven i förlagsband och i mycket fint skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Gunnar Broberg
Carl von Linné
Utforska livet och verken av en av Sveriges mest inflytelserika botanister. Boken ger en djupgående inblick i Carl von Linnés bidrag till vetenskapen, med vackra illustrationer och intressant fakta. Klammerhäftad i fint skick.
Utforska livet och verken av en av Sveriges mest inflytelserika botanister. Boken ger en djupgående inblick i Carl von Linnés bidrag till vetenskapen, med vackra illustrationer och intressant fakta. Klammerhäftad i fint skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Marita Jonsson
Carl von Linné
Boken utforskar Carl von Linnés liv och arbete med fokus på botanik, presenterad genom rikt fotoillustrerade sidor och tre språk. Innehåller frimärken och unika inslag.
Boken utforskar Carl von Linnés liv och arbete med fokus på botanik, presenterad genom rikt fotoillustrerade sidor och tre språk. Innehåller frimärken och unika inslag.
REA-pris350 kr

Antikvariat Bothnia
Pehr Adolf Edgren
Soldaten Rasks vådliga brunnsvistelse
Boken utforskar historiska biografier och hälsobrunnar i Västergötland, med fokus på medicin och sjukvård. Illustrerad och klammerhäftad.
Boken utforskar historiska biografier och hälsobrunnar i Västergötland, med fokus på medicin och sjukvård. Illustrerad och klammerhäftad.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Alf Henrikson
En uppslagsbok. A till Ö. Del 1-3
En omfattande läsebok som sammanför historiska biografier och uppslagsverk i tre volymer, från A till Ö. Innehåller en personlig och alfabetisk presentation av viktiga historiska figurer och händelser.
En omfattande läsebok som sammanför historiska biografier och uppslagsverk i tre volymer, från A till Ö. Innehåller en personlig och alfabetisk presentation av viktiga historiska figurer och händelser.
REA-pris600 kr

Antikvariat Bothnia
Mihnoss E. G.
Sveriges järnvägsstationer. Fjärde och femte distriktet. Under redaktion av E. G. Mihnoss
Boken utforskar Sveriges järnvägsstationer i fjärde och femte distriktet, med riklig illustration och detaljerad innehållsförteckning.
Boken utforskar Sveriges järnvägsstationer i fjärde och femte distriktet, med riklig illustration och detaljerad innehållsförteckning.
REA-pris450 kr

Antikvariat Bothnia
Isak Fehr
Karl von Linné. En lefnadsteckning. Med 2 planscher och 36 bilder i texten
Biografi om Carl von Linné med illustrationer och bilder. Utgiven i samband med Linnéjubileet 1907.
Biografi om Carl von Linné med illustrationer och bilder. Utgiven i samband med Linnéjubileet 1907.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
John Lindquist
Framställning af Torbern Bergmans fysiska geografi. Del I (allt som utkom)
Akademisk avhandling om Torbern Bergmans bidrag till fysisk geografi. Innehåller insikter inom naturgeografi och vetenskapliga biografier. Häftad, normalt antikvariskt skick.
Akademisk avhandling om Torbern Bergmans bidrag till fysisk geografi. Innehåller insikter inom naturgeografi och vetenskapliga biografier. Häftad, normalt antikvariskt skick.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Sam Waagenaar
Mordet på Mata Hari
En fascinerande biografi om Margaretha Zelle, känd som Mata Hari, med fokus på spionage och underrättelseverksamhet under tidigt 1900-tal.
En fascinerande biografi om Margaretha Zelle, känd som Mata Hari, med fokus på spionage och underrättelseverksamhet under tidigt 1900-tal.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Ellen Forchhammer
Kære Knud
En fascinerande skildring av en dansk-grönländsk polarfarare som utforskade Arktis och dokumenterade inuiternas liv. Boken ger en djup inblick i hans liv och betydelse för polarforskningen. Trådhäftad utgåva.
En fascinerande skildring av en dansk-grönländsk polarfarare som utforskade Arktis och dokumenterade inuiternas liv. Boken ger en djup inblick i hans liv och betydelse för polarforskningen. Trådhäftad utgåva.
REA-pris115 kr
Filter (0)
Böcker du visat intresse för...
