
Mingus bok- och skivbutik
Guldfeber
Stort seriealbum med 445 sidor i normalt antikvariskt skick. Tecknade serier som underhåller och fascinerar.
Stort seriealbum med 445 sidor i normalt antikvariskt skick. Tecknade serier som underhåller och fascinerar.
REA-pris170 kr

Trollhättans Bok & media
Guldfeber
En berättelse om karnevalens glädje och utmaningar, med inslag av historiska teman.
En berättelse om karnevalens glädje och utmaningar, med inslag av historiska teman.
REA-pris115 kr

Mingus bok- och skivbutik
Guldfeber
Samtidskommentarer genom tecknade serier som fångar och sprider känslor och tankar.
Samtidskommentarer genom tecknade serier som fångar och sprider känslor och tankar.
REA-pris130 kr

Mingus bok- och skivbutik
Språklådan
Illustrerad bok om språkvetenskap och kommunikation, med fokus på lingvistik. Trådbunden kartonnage, 58 sidor.
Illustrerad bok om språkvetenskap och kommunikation, med fokus på lingvistik. Trådbunden kartonnage, 58 sidor.
REA-pris70 kr

Knorrens antikvariat
Tar ni kreditkort?
Boken ger en tecknad och rikt illustrerad inblick i kreditkort och dess användning.
Boken ger en tecknad och rikt illustrerad inblick i kreditkort och dess användning.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Tar ni kreditkort?
Klassisk politisk satir i tecknad serieform. Tidigare biblioteksexemplar med stämplar och lånekortsficka.
Klassisk politisk satir i tecknad serieform. Tidigare biblioteksexemplar med stämplar och lånekortsficka.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Yngvar & Co
Illustrerade berättelser i stort format med tecknade serier. Häftad utgåva, 47 sidor.
Illustrerade berättelser i stort format med tecknade serier. Häftad utgåva, 47 sidor.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Man är väl flexibel
Satiriska samtidsberättelser som belyser aktuella fenomen. Förlagets dekorerade och laminerade pappband, gott skick, illustrerad i färg.
Satiriska samtidsberättelser som belyser aktuella fenomen. Förlagets dekorerade och laminerade pappband, gott skick, illustrerad i färg.
REA-pris85 kr

Knorrens antikvariat
Ordbok
En illustrerad ordbok som utforskar socialpolitik, arbete och arbetsmarknad. Mycket fint antikvariskt skick.
En illustrerad ordbok som utforskar socialpolitik, arbete och arbetsmarknad. Mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Språklådan
En lekfull och lärorik bok för både barn och vuxna, med en kreativ användning av ord och bilder. Kartonnage, 58 sidor.
En lekfull och lärorik bok för både barn och vuxna, med en kreativ användning av ord och bilder. Kartonnage, 58 sidor.
REA-pris75 kr

Knorrens antikvariat
Man är väl flexibel
Boken innehåller satiriska berättelser om samtida fenomen som pensionssparande och nedskärningar.
Boken innehåller satiriska berättelser om samtida fenomen som pensionssparande och nedskärningar.
REA-pris50 kr

Bokliv
Alla måste jobba jättefortare!
En bilderbok om Betong-Olsson som skapar skratt och tankar i en fabrik där arbete prioriteras över nöje.
En bilderbok om Betong-Olsson som skapar skratt och tankar i en fabrik där arbete prioriteras över nöje.
REA-pris158 kr

Bokliv
Det är mycket nu
En samling satiriska teckningar som erbjuder skarp samhällskritik och humor, baserad på de senaste årens produktion.
En samling satiriska teckningar som erbjuder skarp samhällskritik och humor, baserad på de senaste årens produktion.
REA-pris218 kr
Pangloss antikvariat & text
Andra bullar, sa Foxtrot
Illustrerad skönlitteratur för barn och ungdom. Förlagets dekorerade pappband, normalt antikvariskt skick, litet nagg i ryggfoten.
Illustrerad skönlitteratur för barn och ungdom. Förlagets dekorerade pappband, normalt antikvariskt skick, litet nagg i ryggfoten.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Knep, list och konster
Idrott, lek och spel. Utgiven av Alfabeta Bokförlag 2001. Häftad, 124 sidor, i gott skick. ISBN: 91-501-0042-4.
Idrott, lek och spel. Utgiven av Alfabeta Bokförlag 2001. Häftad, 124 sidor, i gott skick. ISBN: 91-501-0042-4.
REA-pris65 kr

Bokliv
Som ett brev på posten : teckningar och serier 2013-2019
Boken innehåller ett urval av en skämttecknares teckningar och serier som speglar svensk samtid.
Boken innehåller ett urval av en skämttecknares teckningar och serier som speglar svensk samtid.
REA-pris198 kr

