
Antikvariat Bothnia
Festskrift tillägnad Nils von Hofsten
Utforska zoologins värld genom en festskrift som hyllar en framstående svensk anatom och zoolog. Boken innehåller bidrag från flera kända forskare och erbjuder en djupgående insikt i fauna och zoologi. Illustrerad med fotografier och planscher, är detta en värdefull resurs för den som är intresserad av djurlivets mångfald.
Utforska zoologins värld genom en festskrift som hyllar en framstående svensk anatom och zoolog. Boken innehåller bidrag från flera kända forskare och erbjuder en djupgående insikt i fauna och zoologi. Illustrerad med fotografier och planscher, är detta en värdefull resurs för den som är intresserad av djurlivets mångfald.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Samspelet i naturen
En grundläggande introduktion till ekologi som utforskar samspelet i naturen. Boken belyser viktiga begrepp inom miljöbiologi och zoologi. Utgiven i limhäftad form, i fint skick.
En grundläggande introduktion till ekologi som utforskar samspelet i naturen. Boken belyser viktiga begrepp inom miljöbiologi och zoologi. Utgiven i limhäftad form, i fint skick.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Samspelet i naturen
Boken utforskar samspelet i naturen och grundläggande principer inom ekologi och zoologi.
Boken utforskar samspelet i naturen och grundläggande principer inom ekologi och zoologi.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Djur och natur kring Medelhavet
Boken utforskar Medelhavets rika djurliv och ekosystem, med fokus på däggdjur och deras livsmiljöer. Innehåller färgplanscher och bilder.
Boken utforskar Medelhavets rika djurliv och ekosystem, med fokus på däggdjur och deras livsmiljöer. Innehåller färgplanscher och bilder.
REA-pris80 kr
![Storer, Tracy I. [Irwin] ; Usinger, Robert L. [Leslie] : General Zoology](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-storer-tracy-i-irwin-usinger-robert-l-leslie-general-zoology-boia4654_e6df6efd-fa3c-4343-9848-38afaad42d97.jpg?v=1780559164&width=289)
Antikvariat Bothnia
General Zoology
Rikt illustrerad bok om zoologi med fokus på fauna, innehållande färgglada kartor och noteringar. Boken är i fint skick och utgiven i grönt klotband.
Rikt illustrerad bok om zoologi med fokus på fauna, innehållande färgglada kartor och noteringar. Boken är i fint skick och utgiven i grönt klotband.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Nattens värld
Fascinerande insikter om nattens liv i svensk natur, med fokus på polardjurens nattliga aktiviteter. Illustrerad med träsnitt och i trådhäftad form.
Fascinerande insikter om nattens liv i svensk natur, med fokus på polardjurens nattliga aktiviteter. Illustrerad med träsnitt och i trådhäftad form.
REA-pris180 kr
Antikvariat Bothnia
Ur djurens lif
Djuplodande skildringar av djurens liv med fokus på fauna och zoologi, illustrerat med vackra helsidesplanscher.
Djuplodande skildringar av djurens liv med fokus på fauna och zoologi, illustrerat med vackra helsidesplanscher.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Björnen från Drakhålan
Upptäck fynden av grottbjörnar i Sydtyskland, deras evolution och betydelse inom zoologin. Illustrerad med teckningar, ger denna bok en inblick i en fascinerande förhistorisk fauna.
Upptäck fynden av grottbjörnar i Sydtyskland, deras evolution och betydelse inom zoologin. Illustrerad med teckningar, ger denna bok en inblick i en fascinerande förhistorisk fauna.
REA-pris100 kr
Antikvariat Bothnia
Möte med djur
En fängslande bok om naturfotografi som fångar djurens liv i Västra Sverige. Med rikt illustrerade färgfotografier skildras det tysta, tålmodiga arbetet bakom varje bild.
En fängslande bok om naturfotografi som fångar djurens liv i Västra Sverige. Med rikt illustrerade färgfotografier skildras det tysta, tålmodiga arbetet bakom varje bild.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Däggdjur från hela världen
En omfattande presentation av över 400 däggdjur med rikliga illustrationer, både i svartvitt och färg. Utforska faunan och zoologin genom denna visuellt tilltalande bok.
En omfattande presentation av över 400 däggdjur med rikliga illustrationer, både i svartvitt och färg. Utforska faunan och zoologin genom denna visuellt tilltalande bok.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Älg och rådjur
Boken erbjuder en djupgående insikt i Sveriges fauna med fokus på älg och rådjur. Den är rikt illustrerad och presenterar en grundlig analys av dessa däggdjur.
Boken erbjuder en djupgående insikt i Sveriges fauna med fokus på älg och rådjur. Den är rikt illustrerad och presenterar en grundlig analys av dessa däggdjur.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Bilder ur naturens tre riken
Rikt illustrerad läsebok som utforskar biologins tre riken med fokus på fauna och däggdjur.
Rikt illustrerad läsebok som utforskar biologins tre riken med fokus på fauna och däggdjur.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
The naturalists
Utforska naturens värld genom en hyllning till naturalister, djurparker och nationalparker. Boken bjuder på insikter om deras betydelse och konstformer inspirerade av naturen. Rikt illustrerad och i mycket fint skick.
Utforska naturens värld genom en hyllning till naturalister, djurparker och nationalparker. Boken bjuder på insikter om deras betydelse och konstformer inspirerade av naturen. Rikt illustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Fantastiska uppfinningar i djurens värld
Upptäck djurens fantastiska uppfinningar i denna fotoillustrerade bok som utforskar zoologi och fauna. Boken är utgiven i förlagsband med skyddsomslag och erbjuder insikter om däggdjur.
Upptäck djurens fantastiska uppfinningar i denna fotoillustrerade bok som utforskar zoologi och fauna. Boken är utgiven i förlagsband med skyddsomslag och erbjuder insikter om däggdjur.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Tiger
Upptäck tigerns värld genom en fascinerande fotoillustrerad bok som utforskar dess livsmiljö och beteende. En värdefull resurs för djurintresserade.
Upptäck tigerns värld genom en fascinerande fotoillustrerad bok som utforskar dess livsmiljö och beteende. En värdefull resurs för djurintresserade.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Zoological results of the Swedish Zoological expeditions to Siam 1911-12 & 1914-1915. V. Mammals II
Zoologiska resultat från svenska expeditioner till Siam med fokus på däggdjur och fauna. Innehåller svartvita fotografier och detaljerad beskrivning av fynd.
Zoologiska resultat från svenska expeditioner till Siam med fokus på däggdjur och fauna. Innehåller svartvita fotografier och detaljerad beskrivning av fynd.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Björn med två ungar
Skolplansch från slutet av 1800-talet med motiv av björn och ungar, i normalt antikvariskt skick. Illustratör: tysk konstnär. Storlek 59x80,5 cm.
Skolplansch från slutet av 1800-talet med motiv av björn och ungar, i normalt antikvariskt skick. Illustratör: tysk konstnär. Storlek 59x80,5 cm.
REA-pris1 500 kr
Antikvariat Bothnia
Kurze Anleitung zum wissenschaftlichen Sammeln und zum Konservieren von Tieren. Mit 268 Abbildungen im Text
En guide till vetenskaplig insamling och bevarande av djur, med fokus på zoologi och djurpreparation.
En guide till vetenskaplig insamling och bevarande av djur, med fokus på zoologi och djurpreparation.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Blodigeln (Hiruda medicinalis L.) i Norden (dedikation)
Boken handlar om blodigeln i Norden och utforskar dess ekologiska och zoologiska aspekter.
Boken handlar om blodigeln i Norden och utforskar dess ekologiska och zoologiska aspekter.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Beiträge zur Kenntnis der nördlichen und arktischen Ostracodenfauna. Mit 1 Tafel und 8 Figuren im texten
Studie av musselkräftor i norr och Arktis, med illustrationer och detaljerad beskrivning av deras livsmiljöer. Boken utforskar fauna och zoologi. Bunden i trådhäftad stil.
Studie av musselkräftor i norr och Arktis, med illustrationer och detaljerad beskrivning av deras livsmiljöer. Boken utforskar fauna och zoologi. Bunden i trådhäftad stil.
REA-pris180 kr
Antikvariat Bothnia
Beiträge zur Kenntnis der nördlichen und arktischen Ostracodenfauna. Mit 1 Tafel und 8 Figuren im texten
Studera musselkräftor i olika vattenmiljöer genom en grundlig zoologisk analys med illustrationer.
Studera musselkräftor i olika vattenmiljöer genom en grundlig zoologisk analys med illustrationer.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Ur djurlifvet i Norden + Ur djurlifvet i främmande länder
Utforska djurens liv i Norden och främmande länder genom två delar som bjuder på fascinerande insikter om fauna och zoologi. Illustrerade med svartvita planscher, ger verket en djupgående blick på djurens beteenden och livsmiljöer.
Utforska djurens liv i Norden och främmande länder genom två delar som bjuder på fascinerande insikter om fauna och zoologi. Illustrerade med svartvita planscher, ger verket en djupgående blick på djurens beteenden och livsmiljöer.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
Beiträge zur Kenntniss unterirdischer Stengelgebilde. Inaugural-Dissertation ... der Universität Jena
Bidrag till förståelsen av underjordiska stamkonstruktioner inom geologi och zoologi. Häftad publikation med fyra textfigurer.
Bidrag till förståelsen av underjordiska stamkonstruktioner inom geologi och zoologi. Häftad publikation med fyra textfigurer.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Iakttagelser öfver matsmältningsorganerna hos några arter af slägtet Mus
Akademisk avhandling om matsmältningsorgan hos råttdjur. Innehåller litograferade planscher och är trådhäftad.
Akademisk avhandling om matsmältningsorgan hos råttdjur. Innehåller litograferade planscher och är trådhäftad.
REA-pris200 kr
