
Trollhättans Bok & media
Mellan Gud och Mammon
En grundlig analys av relationen mellan religion och ekonomi, med fokus på historiska perspektiv och kulturella påverkan.
En grundlig analys av relationen mellan religion och ekonomi, med fokus på historiska perspektiv och kulturella påverkan.
REA-pris225 kr

Bokliv
Västfjordsmassakern 1615 : en sann berättelse av Jón Guðmundsson den lärde
Boken utforskar den blodiga massakern på baskiska sjömän i Island 1615 och dess historiska kontext.
Boken utforskar den blodiga massakern på baskiska sjömän i Island 1615 och dess historiska kontext.
REA-pris278 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Familjebåten
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Benelux-länderna med fokus på geografi och kultur.
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Benelux-länderna med fokus på geografi och kultur.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Klagosång över Agnes
En roman på svenska som utforskar teman av sorg och förlust genom en personlig berättelse.
En roman på svenska som utforskar teman av sorg och förlust genom en personlig berättelse.
REA-pris70 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Geschiedenis van de Tranen
Boken utforskar teman kring känslor och kroppsvätskor genom en skönlitterär berättelse.
Boken utforskar teman kring känslor och kroppsvätskor genom en skönlitterär berättelse.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Klagosång över Agnes
En roman som utforskar teman av sorg och förlust, översatt till svenska.
En roman som utforskar teman av sorg och förlust, översatt till svenska.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Klagosång över Agnes
Klagosång över Agnes är en gripande berättelse som utforskar teman av förlust och sorg. Boken är utgiven i häftad form och omfattar 129 sidor av skönlitteratur på svenska.
Klagosång över Agnes är en gripande berättelse som utforskar teman av förlust och sorg. Boken är utgiven i häftad form och omfattar 129 sidor av skönlitteratur på svenska.
REA-pris70 kr

Trollhättans Bok & media
Frid och fredlöshet
Boken utforskar sociala band och utanförskap på Island under äldre medeltid, med fokus på rättssystem och utanförskapets dynamik.
Boken utforskar sociala band och utanförskap på Island under äldre medeltid, med fokus på rättssystem och utanförskapets dynamik.
REA-pris180 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Belgien
En reseskildring från 1927 som utforskar lokalhistoria och geografi i Benelux-länderna.
En reseskildring från 1927 som utforskar lokalhistoria och geografi i Benelux-länderna.
REA-pris148 kr


Antikvariat Bothnia
Vi ses Atlantic Alicia
Boken utforskar hamnarbetarnas liv och arbete i Göteborg och Rotterdam, med fokus på en strejk i Rotterdam 1979. Rikt illustrerad med svartvita fotografier.
Boken utforskar hamnarbetarnas liv och arbete i Göteborg och Rotterdam, med fokus på en strejk i Rotterdam 1979. Rikt illustrerad med svartvita fotografier.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Við ókunnugum fólki til Kirkjubøar. Med dansk sammanfattning. With an English summary
Boken utforskar Färöarnas historia genom fotografier och genealogiska tabeller, med fokus på bönder och kyrkogårdar. Den är illustrerad och ger en inblick i den färöiska kulturen och självständighetsrörelsen. Klammerhäftad i fint skick.
Boken utforskar Färöarnas historia genom fotografier och genealogiska tabeller, med fokus på bönder och kyrkogårdar. Den är illustrerad och ger en inblick i den färöiska kulturen och självständighetsrörelsen. Klammerhäftad i fint skick.
REA-pris150 kr

Bokliv
Dutch and Flemish Paintings I
Boken utforskar holländska och flamländska målningar i Nationalmuseets samling, med verk av kända konstnärer.
Boken utforskar holländska och flamländska målningar i Nationalmuseets samling, med verk av kända konstnärer.
REA-pris168 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Mellan kung och allmoge
Boken utforskar makt och politisk kultur i det tidigmoderna Norden, med fokus på relationer mellan lokala samhällen och central makt.
Boken utforskar makt och politisk kultur i det tidigmoderna Norden, med fokus på relationer mellan lokala samhällen och central makt.
REA-pris90 kr

Antikvariat Bothnia
Island
En ungdomsbok som utforskar Islands rika historia och mytologi, illustrerad med bilder och en karta. Boken erbjuder en fördjupning i polarområdena och norrön kultur.
En ungdomsbok som utforskar Islands rika historia och mytologi, illustrerad med bilder och en karta. Boken erbjuder en fördjupning i polarområdena och norrön kultur.
REA-pris115 kr

Mingus bok- och skivbutik
Island mellan supermakterna
Boken analyserar Islands konflikt om fiskegränser, en av de mest intensiva striderna i modern nordisk historia. En djupgående studie av historiska och politiska aspekter.
Boken analyserar Islands konflikt om fiskegränser, en av de mest intensiva striderna i modern nordisk historia. En djupgående studie av historiska och politiska aspekter.
REA-pris60 kr


Antikvariat Bothnia
Det okända Holland
En konstnärlig resa genom Holland och Afrika, med fokus på konst och kultur. Illustrerad med teckningar och färgplanscher, erbjuder boken en unik inblick i okända platser. Utgiven i fint skick.
En konstnärlig resa genom Holland och Afrika, med fokus på konst och kultur. Illustrerad med teckningar och färgplanscher, erbjuder boken en unik inblick i okända platser. Utgiven i fint skick.
REA-pris500 kr
Pangloss antikvariat & text
Ryssland
Rikligt illustrerad bok om Ryssland. Utgiven av Bonnier Tidskrifter 2009, dekorerat pappband, fint antikvariskt skick, 124 sidor.
Rikligt illustrerad bok om Ryssland. Utgiven av Bonnier Tidskrifter 2009, dekorerat pappband, fint antikvariskt skick, 124 sidor.
REA-pris100 kr

Bokliv
Om jag vore en hund : en berättelse om dödshjälp
Boken utforskar dödshjälp och dess etiska dilemman genom personliga berättelser och intervjuer, med fokus på familjehistoria och internationella perspektiv.
Boken utforskar dödshjälp och dess etiska dilemman genom personliga berättelser och intervjuer, med fokus på familjehistoria och internationella perspektiv.
REA-pris249 kr

Mingus bok- och skivbutik
Stenar mot en hornuggla
En fängslande roman som utforskar komplexa relationer och mänskliga känslor. Boken erbjuder insikter om livet och dess utmaningar genom en gripande berättelse. Inbunden med skyddsomslag.
En fängslande roman som utforskar komplexa relationer och mänskliga känslor. Boken erbjuder insikter om livet och dess utmaningar genom en gripande berättelse. Inbunden med skyddsomslag.
REA-pris70 kr

Bokliv
Amsterdam : Topp 10
Denna praktiska guide till Amsterdam innehåller topp 10-listor över stadens höjdpunkter, områden och aktiviteter för en effektiv resa.
Denna praktiska guide till Amsterdam innehåller topp 10-listor över stadens höjdpunkter, områden och aktiviteter för en effektiv resa.
REA-pris158 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Nature and policy in Iceland 1400-1800
Boken analyserar det isländska samhället mellan 1400 och 1800, med fokus på naturens påverkan på kultur och politik.
Boken analyserar det isländska samhället mellan 1400 och 1800, med fokus på naturens påverkan på kultur och politik.
REA-pris1 998 kr

Knorrens antikvariat
False flat
Boken utforskar samtida design och arkitektur genom rikt illustrerade exempel och insikter.
Boken utforskar samtida design och arkitektur genom rikt illustrerade exempel och insikter.
REA-pris175 kr

Knorrens antikvariat
Vi ses Atlantic Alicia
En rikt illustrerad bok från 1980 med fokus på en specifik plats och dess betydelse.
En rikt illustrerad bok från 1980 med fokus på en specifik plats och dess betydelse.
REA-pris75 kr

