Bokliv
Det osannolika stolmakeriet i Nävlinge
En fotobok som utforskar det unika hantverket av en finsnickare i Skåne, med fokus på hans vackra möbler och arbetsmiljö.
En fotobok som utforskar det unika hantverket av en finsnickare i Skåne, med fokus på hans vackra möbler och arbetsmiljö.
REA-pris228 kr

Antikvariat Bothnia
Elitträdens betydelse för våra tallskogars framtida virkesproduktion
En informativ bok som utforskar elitträdens roll i tallskogars virkesproduktion. Innehåller fotoillustrationer, diagram och kartor. Boken är häftad och i fint skick.
En informativ bok som utforskar elitträdens roll i tallskogars virkesproduktion. Innehåller fotoillustrationer, diagram och kartor. Boken är häftad och i fint skick.
REA-pris100 kr

Pangloss antikvariat & text
Våra trädgårdsväxter
Trädgårdsväxter med aktuella svenska och vetenskapliga namn. Häftad, utgiven av Natur och Trädgård Bokförlag 1996. Fint antikvariskt skick.
Trädgårdsväxter med aktuella svenska och vetenskapliga namn. Häftad, utgiven av Natur och Trädgård Bokförlag 1996. Fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Föreningen för växtförädling av skogsträd 1936-1958
Rikt fotoillustrerad bok om växtförädling av skogsträd med fokus på botanik och skogsbruk. Innehåller kartor och information om träd. Limhäftad i mycket fint skick.
Rikt fotoillustrerad bok om växtförädling av skogsträd med fokus på botanik och skogsbruk. Innehåller kartor och information om träd. Limhäftad i mycket fint skick.
REA-pris150 kr

Knorrens antikvariat
Våra trädgårdsväxter
Boken ger en översikt över trädgårdsväxter och deras skötsel, med fokus på natur och trädgård.
Boken ger en översikt över trädgårdsväxter och deras skötsel, med fokus på natur och trädgård.
REA-pris140 kr
Pangloss antikvariat & text
Trädsus och bladbus
Illustrerad bok om natur och miljö för barn. Utgiven av Rabén & Sjögren 1995. Förlagets tryckta pappband i fint antikvariskt skick.
Illustrerad bok om natur och miljö för barn. Utgiven av Rabén & Sjögren 1995. Förlagets tryckta pappband i fint antikvariskt skick.
REA-pris75 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Svenska träd
En publikation som utforskar Sveriges skogar och skogsbruk, med fokus på natur och kultur.
En publikation som utforskar Sveriges skogar och skogsbruk, med fokus på natur och kultur.
REA-pris148 kr

Bokliv
När almen tystnar : om träden vi älskar och dödar
Boken utforskar vår relation till almar och askar, deras sjukdomar och människans roll i deras försvinnande.
Boken utforskar vår relation till almar och askar, deras sjukdomar och människans roll i deras försvinnande.
REA-pris263 kr
