h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Færøerne rundt
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Färöarna, med riklig illustration och dansk text.
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Färöarna, med riklig illustration och dansk text.
REA-pris178 kr

Antikvariat Bothnia
Tillsammans på Färöarna
En fotoillustrerad guide som utforskar Färöarnas skönhet och kultur, med fokus på Arktis och dess unika miljö. Perfekt för den som vill upptäcka Övriga Norden.
En fotoillustrerad guide som utforskar Färöarnas skönhet och kultur, med fokus på Arktis och dess unika miljö. Perfekt för den som vill upptäcka Övriga Norden.
REA-pris115 kr
Antikvariat Bothnia
Nordiska taflor. Pittoreska utsigter från Sverige, Norge och Danmark. I träsnitt med text. Band I-V [av VI]
Hårdband i normalt antikvariskt skick. Tre volymer med 72 planscher och dekorativa inslag. Innehåller vackra utsikter från Sverige, Norge och Danmark.
Hårdband i normalt antikvariskt skick. Tre volymer med 72 planscher och dekorativa inslag. Innehåller vackra utsikter från Sverige, Norge och Danmark.
REA-pris800 kr

Antikvariat Bothnia
Supplementary List to K. Hansen
Tilläggsförteckning över kärlväxter på Färöarna med fokus på deras fördelning i olika miljöer.
Tilläggsförteckning över kärlväxter på Färöarna med fokus på deras fördelning i olika miljöer.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Føroyar í dag. Færøerne i dag
Boken ger en inblick i Färöarnas samhälle och kultur under 1960-talet, med illustrationer och tabeller.
Boken ger en inblick i Färöarnas samhälle och kultur under 1960-talet, med illustrationer och tabeller.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Studies on the plant-geography of the North-Atlantic heath formation. I (av II). The heaths of the Faroes
Studier av växtgeografi i den nordatlantiska hedformationen med fokus på Färöarna. Innehåller fotografier och illustrationer.
Studier av växtgeografi i den nordatlantiska hedformationen med fokus på Färöarna. Innehåller fotografier och illustrationer.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Färöbilder
Rikt fotoillustrerad bok om Färöarna med register och detaljerad kartläggning av regionen. Utgiven i fint skick.
Rikt fotoillustrerad bok om Färöarna med register och detaljerad kartläggning av regionen. Utgiven i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Ön
Rikt illustrerad bok om fåglar och ornitologi med vackra akvareller, som utforskar faunan och konsten. Boken är i mycket fint skick.
Rikt illustrerad bok om fåglar och ornitologi med vackra akvareller, som utforskar faunan och konsten. Boken är i mycket fint skick.
REA-pris150 kr

Bokliv
Your Island
En barnbok som utforskar teman kring trygghet och fantasi med en enkel berättelse om en ö och dess element.
En barnbok som utforskar teman kring trygghet och fantasi med en enkel berättelse om en ö och dess element.
REA-pris148 kr
Pangloss antikvariat & text
Skärgårdens djurliv
Rikligt illustrerad bok om djurlivet i skärgården. Utgiven av Wahlström & Widstrand 2000. Inbunden med dekorerat pappband. Mycket gott skick.
Rikligt illustrerad bok om djurlivet i skärgården. Utgiven av Wahlström & Widstrand 2000. Inbunden med dekorerat pappband. Mycket gott skick.
REA-pris90 kr
Antikvariat Bothnia
Ishavsodyssé. Minnen och upplevelser från Golfströmsexpeditionen 1936
Berättelsen skildrar äventyren från en expedition till Grönland och Jan Mayen, med fokus på resan genom Arktis och dess unika miljö.
Berättelsen skildrar äventyren från en expedition till Grönland och Jan Mayen, med fokus på resan genom Arktis och dess unika miljö.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Nordisk kärlväxtflora omfattande Sveriges, Norges, Danmarks, Östfennoskandias, Islands och Färöarnas kärlkryptogamer och fanerogamer. Del I-II
En omfattande flora som utforskar kärlväxter i Norden, inklusive Sverige, Norge, Danmark, Island och Färöarna. Innehåller detaljerad information om både fröväxter och kärlkryptogamer.
En omfattande flora som utforskar kärlväxter i Norden, inklusive Sverige, Norge, Danmark, Island och Färöarna. Innehåller detaljerad information om både fröväxter och kärlkryptogamer.
REA-pris400 kr

Mingus bok- och skivbutik
Ön
Boken utforskar fåglars livsmiljöer genom detaljerade akvareller, med fokus på biologiska och ekologiska aspekter av natur och miljö.
Boken utforskar fåglars livsmiljöer genom detaljerade akvareller, med fokus på biologiska och ekologiska aspekter av natur och miljö.
REA-pris175 kr

Bokliv
Dyk på korallrevet : revets ekologi
Boken utforskar korallrevets ekologi och dess komplexa livsmiljöer genom insikter och fotografier från dykningar.
Boken utforskar korallrevets ekologi och dess komplexa livsmiljöer genom insikter och fotografier från dykningar.
REA-pris188 kr

Antikvariat Bothnia
The Problem Of The Picts
Antologin utforskar pikternas liv i Skottland under sen antiken och tidig medeltid, med fokus på arkeologiska fynd och historiska perspektiv. Boken innehåller fotografier, kartor och illustrationer som fördjupar läsarens förståelse av ämnet.
Antologin utforskar pikternas liv i Skottland under sen antiken och tidig medeltid, med fokus på arkeologiska fynd och historiska perspektiv. Boken innehåller fotografier, kartor och illustrationer som fördjupar läsarens förståelse av ämnet.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ölands fåglar
En utforskning av Ölands fåglar och deras unika livsmiljöer. Boken bjuder på insikter om fågelforskning och skådning, med fokus på öns rika fågelarter och deras betydelse.
En utforskning av Ölands fåglar och deras unika livsmiljöer. Boken bjuder på insikter om fågelforskning och skådning, med fokus på öns rika fågelarter och deras betydelse.
REA-pris718 kr

Antikvariat Bothnia
Við ókunnugum fólki til Kirkjubøar. Med dansk sammanfattning. With an English summary
Boken utforskar Färöarnas historia genom fotografier och genealogiska tabeller, med fokus på bönder och kyrkogårdar. Den är illustrerad och ger en inblick i den färöiska kulturen och självständighetsrörelsen. Klammerhäftad i fint skick.
Boken utforskar Färöarnas historia genom fotografier och genealogiska tabeller, med fokus på bönder och kyrkogårdar. Den är illustrerad och ger en inblick i den färöiska kulturen och självständighetsrörelsen. Klammerhäftad i fint skick.
REA-pris150 kr

Bokliv
Korallernas planet : om de hotade korallreven som format planetens och vår egen historia
En insiktsfull skildring av korallreven och deras avgörande roll för miljön och mänskligheten, samt de hot som de står inför.
En insiktsfull skildring av korallreven och deras avgörande roll för miljön och mänskligheten, samt de hot som de står inför.
REA-pris238 kr

Bokliv
Stora Karlsö : bilder från ett paradis
Boken skildrar Stora Karlsös unika natur och fågelliv, med fokus på dess oroliga skönhet och historiska betydelse.
Boken skildrar Stora Karlsös unika natur och fågelliv, med fokus på dess oroliga skönhet och historiska betydelse.
REA-pris252 kr


Antikvariat Bothnia
Fyra sägner från Färöarna
Fyra fascinerande folksagor från Färöarna, med inslag av mytologi och polarområden. En unik inblick i nordisk kultur och tradition.
Fyra fascinerande folksagor från Färöarna, med inslag av mytologi och polarområden. En unik inblick i nordisk kultur och tradition.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Ett hundra dagar
Marinlitteratur om Falklandskriget. Inbunden med konstläderband. Mycket gott skick, några fläckar på snittet. Illustrerad, 302 sidor.
Marinlitteratur om Falklandskriget. Inbunden med konstläderband. Mycket gott skick, några fläckar på snittet. Illustrerad, 302 sidor.
REA-pris100 kr
Antikvariat Bothnia
Vågorna rullar mot stranden
Samling av noveller och berättelser som utforskar livet på Färöarna och dess unika kultur.
Samling av noveller och berättelser som utforskar livet på Färöarna och dess unika kultur.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Orkney and Schetland 1774
En illustrerad resa genom Orkney och Shetland, med fokus på öarnas historia och kultur från 1774. Innehåller insikter om den fornnordiska språktraditionen.
En illustrerad resa genom Orkney och Shetland, med fokus på öarnas historia och kultur från 1774. Innehåller insikter om den fornnordiska språktraditionen.
REA-pris150 kr

