
Knorrens antikvariat
Livet efter döden
Boken utforskar frågor kring livets mysterier och vad som händer efter döden, med insikter från filosofi och vetenskap.
Boken utforskar frågor kring livets mysterier och vad som händer efter döden, med insikter från filosofi och vetenskap.
REA-pris65 kr

Bokliv
Afterlives of the Rich and Famous
Boken utforskar kända personligheters liv och insikter efter deras död, med fokus på deras reflektioner om livet.
Boken utforskar kända personligheters liv och insikter efter deras död, med fokus på deras reflektioner om livet.
REA-pris158 kr

Bokliv
Case for reincarnation - unraveling the mysteries of the soul
Boken utforskar reinkarnation och själens mysterier genom en analytisk och historisk lins.
Boken utforskar reinkarnation och själens mysterier genom en analytisk och historisk lins.
REA-pris474 kr

Bokliv
Reincarnation
Boken utforskar mysterier kring reinkarnation genom berättelser och insikter om tidigare liv och dess påverkan på nuet.
Boken utforskar mysterier kring reinkarnation genom berättelser och insikter om tidigare liv och dess påverkan på nuet.
REA-pris158 kr

Bokliv
The Top Ten Things Dead People Want to Tell YOU
Bok om livet efter detta och reinkarnation. Häftad utgåva från Hay House UK Ltd, 240 sidor.
Bok om livet efter detta och reinkarnation. Häftad utgåva från Hay House UK Ltd, 240 sidor.
REA-pris178 kr
Bokliv
Å minnes de døde
Boken utforskar hur den lutherska reformasjonen förändrade minnet om de döda i Norge, med fokus på likprekener och epitafier.
Boken utforskar hur den lutherska reformasjonen förändrade minnet om de döda i Norge, med fokus på likprekener och epitafier.
REA-pris640 kr

Bokliv
Life After Death
Boken utforskar efterlivet genom en kombination av vetenskapliga upptäckter och traditionell visdom.
Boken utforskar efterlivet genom en kombination av vetenskapliga upptäckter och traditionell visdom.
REA-pris158 kr


Antikvariat Bothnia
Gotländsk bibliografi 1914-1927 jämte tillägg till Wilh. Molér, Bidrag till en gotländsk bibliografi och årsbibliografierna för tiden 1928-1939 i Gotländskt Arkiv
En bibliografi över gotländska verk från 1914 till 1927, med tillägg till tidigare källor.
En bibliografi över gotländska verk från 1914 till 1927, med tillägg till tidigare källor.
REA-pris250 kr
Bokliv
Så började bomberna falla
Boken utforskar händelserna kring krig och dess konsekvenser, med fokus på bombernas påverkan.
Boken utforskar händelserna kring krig och dess konsekvenser, med fokus på bombernas påverkan.
REA-pris198 kr

Bokliv
50 fullträffar : riktigt bra deckare från alla tider
Samling av utvalda deckare från olika tider. Häftad utgåva av BTJ Förlag, 172 sidor, på svenska.
Samling av utvalda deckare från olika tider. Häftad utgåva av BTJ Förlag, 172 sidor, på svenska.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Försäljningskatalog över sällsynta böcker utgivna av Kungl. Svenska Vetenskapsakademien 1739-1967
En försäljningskatalog som utforskar sällsynta verk inom svensk vetenskapshistoria, med fokus på naturvetenskap och historiska skrifter.
En försäljningskatalog som utforskar sällsynta verk inom svensk vetenskapshistoria, med fokus på naturvetenskap och historiska skrifter.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Internationale Bibliographie zur Geschichte der deutschen Literatur von den Anfängen bis zur Gegenwart.....................
En bibliografi som utforskar den tyska litteraturens historia från sina början till nutid.
En bibliografi som utforskar den tyska litteraturens historia från sina början till nutid.
REA-pris2 468 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Från Martin Luther till Sven Lidman
Boken utforskar kyrkohistoria och biografiska uppgifter i Sverige, med fokus på viktiga personligheter och deras bidrag.
Boken utforskar kyrkohistoria och biografiska uppgifter i Sverige, med fokus på viktiga personligheter och deras bidrag.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1994/3
Utforska teknikens påverkan på kultur genom artiklar om skottkärrans ursprung, amerikanska produktionssystem och luftkonditioneringens historia. En insiktsfull tidskrift för den teknikintresserade.
Utforska teknikens påverkan på kultur genom artiklar om skottkärrans ursprung, amerikanska produktionssystem och luftkonditioneringens historia. En insiktsfull tidskrift för den teknikintresserade.
REA-pris150 kr

Bokliv
Tomas Tranströmer : en bibliografi. Del 4
Denna bibliografi omfattar Tomas Tranströmers verk från 2014 till våren 2017 och innehåller även recensioner och intervjuer.
Denna bibliografi omfattar Tomas Tranströmers verk från 2014 till våren 2017 och innehåller även recensioner och intervjuer.
REA-pris301 kr

Bokliv
Tomas Tranströmer : en bibliografi. Del 3
Denna bibliografi sammanställer verk och material om en framstående svensk författare, inklusive recensioner och intervjuer.
Denna bibliografi sammanställer verk och material om en framstående svensk författare, inklusive recensioner och intervjuer.
REA-pris353 kr
Pangloss antikvariat & text
Gotländsk bibliografi 1973-1974
Bibliografi om bok- och biblioteksväsen. Häftad utgåva från Barry Press, 1977. 56 sidor. ISBN: 91-7400-079-9.
Bibliografi om bok- och biblioteksväsen. Häftad utgåva från Barry Press, 1977. 56 sidor. ISBN: 91-7400-079-9.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Gotländsk bibliografi 1968-1970
Bibliografi över bokväsen och biblioteksväsen. Klammerhäftad utgåva från 1972, mycket gott skick, 40 sidor.
Bibliografi över bokväsen och biblioteksväsen. Klammerhäftad utgåva från 1972, mycket gott skick, 40 sidor.
REA-pris75 kr

Bokliv
The Hidden Power of Your Past Lives
Karmisk energi och reinkarnation utforskas i denna häftade utgåva från Hay House UK Ltd. 224 sidor i gott skick.
Karmisk energi och reinkarnation utforskas i denna häftade utgåva från Hay House UK Ltd. 224 sidor i gott skick.
REA-pris188 kr

Bokliv
Många bevis : livet fortsätter efter den fysiska döden
Boken utforskar existentiella frågor kring liv och död samt forskning om medvetandets överlevnad efter fysisk död.
Boken utforskar existentiella frågor kring liv och död samt forskning om medvetandets överlevnad efter fysisk död.
REA-pris218 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Norsk botanisk bibliografi 1814-1964
Norsk botanisk bibliografi från 1814 till 1964 utforskar viktiga verk inom bok- och biblioteksväsen. Innehållet ger en översikt över bibliografiska resurser och deras betydelse för humaniora.
Norsk botanisk bibliografi från 1814 till 1964 utforskar viktiga verk inom bok- och biblioteksväsen. Innehållet ger en översikt över bibliografiska resurser och deras betydelse för humaniora.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Säg det i toner
Boken utforskar en musikaliskt nostalgisk resa och hur tidigare melodier fortsätter att påverka dagens ungdom.
Boken utforskar en musikaliskt nostalgisk resa och hur tidigare melodier fortsätter att påverka dagens ungdom.
REA-pris138 kr

Antikvariat Bothnia
Register till Norrbottens läns hembygdsförenings årsbok 1919-1959
Bibliografi över Norrbottens läns hembygdsförenings årsbok, med fokus på regionens kulturella och bibliografiska resurser.
Bibliografi över Norrbottens läns hembygdsförenings årsbok, med fokus på regionens kulturella och bibliografiska resurser.
REA-pris200 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Riktlinjer för missionsstudium i ungdomskretsar
Boken innehåller riktlinjer för missionsstudium anpassade för ungdomskretsar inom Svenska kyrkan.
Boken innehåller riktlinjer för missionsstudium anpassade för ungdomskretsar inom Svenska kyrkan.
REA-pris70 kr
