
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Nordjyllands Kunstmuseum
En rikligt fotoillustrerad publikation som utforskar historia och arkeologi i Nordjylland, utgiven 1972.
En rikligt fotoillustrerad publikation som utforskar historia och arkeologi i Nordjylland, utgiven 1972.
REA-pris148 kr
Pangloss antikvariat & text
Ung svensk konst
Konsthistoria och konstvetenskap. Katalog från 1946, trådhäftad, fint antikvariskt skick, illustrerad med 39 sidor och 12 planscher.
Konsthistoria och konstvetenskap. Katalog från 1946, trådhäftad, fint antikvariskt skick, illustrerad med 39 sidor och 12 planscher.
REA-pris120 kr

Mingus bok- och skivbutik
Tekstilkunst i Danmark
Boken presenterar danska textilkonstnärer med fokus på vävning och innehåller utförliga biografier och högkvalitativa illustrationer.
Boken presenterar danska textilkonstnärer med fokus på vävning och innehåller utförliga biografier och högkvalitativa illustrationer.
REA-pris175 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Moderna möbler
Boken från 1963 utforskar nordisk design och konsthantverk inom moderna möbler.
Boken från 1963 utforskar nordisk design och konsthantverk inom moderna möbler.
REA-pris258 kr
Mingus bok- och skivbutik
Blå tågets sångbok 1969-1999. 98 sånger samt Resan till Danmark
En samling av 98 sånger med ackord och illustrationer, avsedd för musikälskare och konstintresserade.
En samling av 98 sånger med ackord och illustrationer, avsedd för musikälskare och konstintresserade.
REA-pris150 kr

Pangloss antikvariat & text
Den skandinaviska stilen
Rikligt illustrerad bok om skandinavisk design. Förlagets helklotband i nära nyskick med skyddsomslag i mycket gott skick. 29x24 cm, 223 s.
Rikligt illustrerad bok om skandinavisk design. Förlagets helklotband i nära nyskick med skyddsomslag i mycket gott skick. 29x24 cm, 223 s.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Gränslös grafik från Danmark, Estland, Finland, Grönland, Island, Lettland, Litauen, Norge, Polen, Ryssland, Sverige och Tyskland
Utställningskatalog om grafik från 12 länder. Klammerhäftad, 51 sidor, rikligt illustrerad. Mycket gott skick, men två mindre skador.
Utställningskatalog om grafik från 12 länder. Klammerhäftad, 51 sidor, rikligt illustrerad. Mycket gott skick, men två mindre skador.
REA-pris65 kr

Bokliv
Illustrerad katalog över äldre måleri från Danmark, Finland och Norge
En katalog som presenterar äldre måleri från Danmark, Finland och Norge med fokus på konstverk och konsthistorik.
En katalog som presenterar äldre måleri från Danmark, Finland och Norge med fokus på konstverk och konsthistorik.
REA-pris128 kr

Mingus bok- och skivbutik
Da Århus var Hollywood
Rikt illustrerad med svartvita fotografier, denna bok utforskar stumfilmens historia i Århus. Den är i mycket fint antikvariskt skick och ger en unik inblick i filmens och arkitekturens värld.
Rikt illustrerad med svartvita fotografier, denna bok utforskar stumfilmens historia i Århus. Den är i mycket fint antikvariskt skick och ger en unik inblick i filmens och arkitekturens värld.
REA-pris160 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Landskap
Boken utforskar landskap med fokus på skönlitterära inslag och är utgiven 1977.
Boken utforskar landskap med fokus på skönlitterära inslag och är utgiven 1977.
REA-pris248 kr
![Mathieu, Chris ; Strandgaard Pedersen, Jesper [red.] : Dansk film i krydsfeltet mellem samarbejde og konkurrence](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-mathieu-chris-strandgaard-pedersen-jesper-red-dansk-film-i-krydsfeltet-mellem-samarbejde-og-konkurrence-9789197798600_c8281b3d-ef6c-4b85-8a49-10ff318d5b84.jpg?v=1779979855&width=200)
Bokliv
Dansk film i krydsfeltet mellem samarbejde og konkurrence
Boken analyserar den danska filmbranschens utveckling och de komplexa faktorer som påverkar produktionen.
Boken analyserar den danska filmbranschens utveckling och de komplexa faktorer som påverkar produktionen.
REA-pris218 kr

Trollhättans Bok & media
Global Danish architecture #3 Sustainability
Boken utforskar hållbarhet inom dansk arkitektur genom olika perspektiv och exempel.
Boken utforskar hållbarhet inom dansk arkitektur genom olika perspektiv och exempel.
REA-pris245 kr


Antikvariat Bothnia
Johan Thorsen (1843-1886) Christiania (fotograf)
Ateljéfotografi från 1860-talet, med fokus på dokumentär tradition och gestaltande konst. Utforska fotokonst och originalfotografi från Danmark.
Ateljéfotografi från 1860-talet, med fokus på dokumentär tradition och gestaltande konst. Utforska fotokonst och originalfotografi från Danmark.
REA-pris100 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Guide til dansk arkitektur. 1, År 1000-1960
En omfattande guide som skildrar dansk arkitektur från år 1000 till 1960 med över 700 illustrationer.
En omfattande guide som skildrar dansk arkitektur från år 1000 till 1960 med över 700 illustrationer.
REA-pris678 kr

Bokliv
Nordic treasures for piano
En samling av arrangemang på folkmusik och kända stycken från Norden, främst för piano.
En samling av arrangemang på folkmusik och kända stycken från Norden, främst för piano.
REA-pris290 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Att fånga det karaktäristiska i stadens bebyggelse
Boken utforskar det karaktäristiska i stadens bebyggelse och dess arkitektoniska uttryck.
Boken utforskar det karaktäristiska i stadens bebyggelse och dess arkitektoniska uttryck.
REA-pris180 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Drottning Margrethe II
Boken utforskar konsthistoriska aspekter kopplade till Drottning Margrethe II och innehåller färgglada illustrationer.
Boken utforskar konsthistoriska aspekter kopplade till Drottning Margrethe II och innehåller färgglada illustrationer.
REA-pris148 kr
Mingus bok- och skivbutik
Människor i arbete. 100 arbetsbilder från forntid till nutid
Konstbok med 100 arbetsbilder från olika tider och platser, illustrerad i färg och svartvitt. Bunden i dekorativt pappband.
Konstbok med 100 arbetsbilder från olika tider och platser, illustrerad i färg och svartvitt. Bunden i dekorativt pappband.
REA-pris130 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Guide til dansk arkitektur
En guide som utforskar dansk arkitektur med illustrationer och en karta.
En guide som utforskar dansk arkitektur med illustrationer och en karta.
REA-pris538 kr

Bokliv
Welfare architecture for all
Boken utforskar hur arkitektur kan främja välfärd och hållbarhet genom C.F. Møller Architects senaste projekt.
Boken utforskar hur arkitektur kan främja välfärd och hållbarhet genom C.F. Møller Architects senaste projekt.
REA-pris391 kr


Antikvariat Bothnia
Danskere før og nu
En unik samling fotografier som dokumenterar förändringar i danskarnas liv under det senaste hundra åren. 274 parvisa bilder visar kontraster mellan då och nu.
En unik samling fotografier som dokumenterar förändringar i danskarnas liv under det senaste hundra åren. 274 parvisa bilder visar kontraster mellan då och nu.
REA-pris180 kr
![Cirelli, Julie ; Whang, Esther [red.] : Contemporary Danish Illustration](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-cirelli-julie-whang-esther-red-contemporary-danish-illustration-9789187543128_ae1955e3-3811-45f1-8b8d-92ee890b8b91.jpg?v=1778535961&width=953)
Bokliv
Contemporary Danish Illustration
Boken ger en dokumentär översikt över samtida dansk illustration och presenterar 32 framstående illustratörer och deras verk.
Boken ger en dokumentär översikt över samtida dansk illustration och presenterar 32 framstående illustratörer och deras verk.
REA-pris331 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Lexikon över modern skandinavisk konst
Lexikonet ger en historisk översikt av modern skandinavisk konst, med fokus på konsthistoria och konstvetenskap. Boken innehåller insikter om arkitektur och konstverk, skrivna på svenska, norska och danska.
Lexikonet ger en historisk översikt av modern skandinavisk konst, med fokus på konsthistoria och konstvetenskap. Boken innehåller insikter om arkitektur och konstverk, skrivna på svenska, norska och danska.
REA-pris178 kr

Mingus bok- och skivbutik
Skagenmålarna i nordiskt ljus
Rikt illustrerad årsbok med fokus på nordisk konst och konsthistoria. Innehåller 96 sidor med insikter om Skagenmålarna. Bunden i häftad form.
Rikt illustrerad årsbok med fokus på nordisk konst och konsthistoria. Innehåller 96 sidor med insikter om Skagenmålarna. Bunden i häftad form.
REA-pris90 kr
