
Bokliv
Samband mellan myter, musik och runor
Boken presenterar teorier om den äldre runradens ursprung och dess kopplingar till myter och musik.
Boken presenterar teorier om den äldre runradens ursprung och dess kopplingar till myter och musik.
REA-pris258 kr

Bokliv
Femte delen. Runraden ur alfabetet
Femte delen av en serie som kompletterar tidigare verk om runraden ur alfabetet.
Femte delen av en serie som kompletterar tidigare verk om runraden ur alfabetet.
REA-pris98 kr

Bokliv
Runstenar i Sverige
Upptäck Sveriges runstenar genom en samling av 200 utvalda exempel med fakta, bilder och tolkningar. En informativ bok för den som vill fördjupa sig i runologi.
Upptäck Sveriges runstenar genom en samling av 200 utvalda exempel med fakta, bilder och tolkningar. En informativ bok för den som vill fördjupa sig i runologi.
REA-pris198 kr

Antikvariat Bothnia
Runor och runinskrifter
Utforska fascinerande föredrag om runor och runinskrifter från ett symposium 1985. Denna illustrerade volym belyser ämnen som runologi och arkeologi, med insikter från framstående forskare. Boken är limhäftad och i bra skick.
Utforska fascinerande föredrag om runor och runinskrifter från ett symposium 1985. Denna illustrerade volym belyser ämnen som runologi och arkeologi, med insikter från framstående forskare. Boken är limhäftad och i bra skick.
REA-pris180 kr

Bokliv
Runstenar i Sverige
Boken utforskar över 200 svenska runstenar med fakta, bilder och tolkningar av deras betydelse.
Boken utforskar över 200 svenska runstenar med fakta, bilder och tolkningar av deras betydelse.
REA-pris364 kr

Bokliv
Origins of the runes : from calendar to runes - the divine staff on a labyrinthine path
Boken utforskar ursprunget till runor och deras kopplingar till antikens Egypten och romersk mytologi genom geometriska tecken.
Boken utforskar ursprunget till runor och deras kopplingar till antikens Egypten och romersk mytologi genom geometriska tecken.
REA-pris249 kr

Antikvariat Bothnia
Runologica
Utforska runologi och språkvetenskap genom en samling av utvalda avhandlingar. Boken erbjuder insikter i runstenar och deras betydelse i fornnordisk kultur. Limhäftad, 155 sidor.
Utforska runologi och språkvetenskap genom en samling av utvalda avhandlingar. Boken erbjuder insikter i runstenar och deras betydelse i fornnordisk kultur. Limhäftad, 155 sidor.
REA-pris150 kr

Bokliv
Relations and Runes : The Baltic Islands and Their Interactions During the Late Iron Age and Early Middle Ages
Studier av öarnas roll i interaktion och identitet under järnåldern och medeltiden i Östersjöregionen.
Studier av öarnas roll i interaktion och identitet under järnåldern och medeltiden i Östersjöregionen.
REA-pris228 kr

Knorrens antikvariat
Från renjägare till runristare
Boken utforskar övergången från renjägare till runristare i ett historiskt perspektiv.
Boken utforskar övergången från renjägare till runristare i ett historiskt perspektiv.
REA-pris165 kr

Antikvariat Bothnia
Två runstenar i Hälsingland
Utforska de fascinerande runstenarna Malsta och Sunnå i Hälsingland, med insikter inom arkeologi och runologi. Boken innehåller svartvita fotografier och är trådhäftad i fint skick.
Utforska de fascinerande runstenarna Malsta och Sunnå i Hälsingland, med insikter inom arkeologi och runologi. Boken innehåller svartvita fotografier och är trådhäftad i fint skick.
REA-pris100 kr

Bokliv
Shamansk runmagi : kort introduktion
Boken utforskar nordisk shamansk kunskap genom runor som verktyg för att förstå kosmiska och jordiska kretslopp.
Boken utforskar nordisk shamansk kunskap genom runor som verktyg för att förstå kosmiska och jordiska kretslopp.
REA-pris188 kr

Bokliv
Runraden ur alfabetet
Boken ger en översikt av runvetenskapen och baseras på historisk tradition för att stödja vidare studier.
Boken ger en översikt av runvetenskapen och baseras på historisk tradition för att stödja vidare studier.
REA-pris178 kr
Bokliv
Nordisk runläsebok
Boken utforskar nordiska runor och deras betydelse i historien och kulturen.
Boken utforskar nordiska runor och deras betydelse i historien och kulturen.
REA-pris218 kr

Bokliv
Runornas magi : lär dig se in i framtiden
Boken utforskar runmagi och dess användning för att tyda framtiden, komplett med illustrerade runor.
Boken utforskar runmagi och dess användning för att tyda framtiden, komplett med illustrerade runor.
REA-pris297 kr
Pangloss antikvariat & text
Spådomens värld
Filosofi och spiritualism. Inbunden förlagsband i mycket gott skick, med skyddsomslag med liten reva. 228 sidor, utgiven av Richters 2002.
Filosofi och spiritualism. Inbunden förlagsband i mycket gott skick, med skyddsomslag med liten reva. 228 sidor, utgiven av Richters 2002.
REA-pris80 kr

Bokliv
Runkalendern
Boken utforskar svensk fornhistoria genom en personlig och reflekterande berättelse.
Boken utforskar svensk fornhistoria genom en personlig och reflekterande berättelse.
REA-pris477 kr

Pangloss antikvariat & text
Uhrstafen
En svensk textutgåva från 2021 med 304 sidor, i mycket gott skick, utan specificerat ämnesord.
En svensk textutgåva från 2021 med 304 sidor, i mycket gott skick, utan specificerat ämnesord.
REA-pris100 kr

Bokliv
Runor : Att spå som man gjorde förr
Boken utforskar runornas magiska betydelse och deras användning i frågor om kärlek, hälsa och välstånd.
Boken utforskar runornas magiska betydelse och deras användning i frågor om kärlek, hälsa och välstånd.
REA-pris128 kr

Bokliv
Stav : runes, martial art, philosophy
Boken utforskar den dolda strukturen av Younger Futhark och förenar nordisk filosofi med personlig utveckling och disciplin.
Boken utforskar den dolda strukturen av Younger Futhark och förenar nordisk filosofi med personlig utveckling och disciplin.
REA-pris300 kr

Bokliv
Viking-Age Runic Plates
Denna avhandling analyserar och tolkar inskriptioner på 46 runplåtar från vikingatiden, med fokus på deras form och innehåll.
Denna avhandling analyserar och tolkar inskriptioner på 46 runplåtar från vikingatiden, med fokus på deras form och innehåll.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
De stungna runorna
Akademisk avhandling om runor och deras användning i runsvenska steninskrifter. Innehåller sammanfattningar på tyska och engelska.
Akademisk avhandling om runor och deras användning i runsvenska steninskrifter. Innehåller sammanfattningar på tyska och engelska.
REA-pris200 kr



