
Bokliv
Jag höll mitt löfte : fragment ur mitt liv i Östafrika
Memoaren skildrar en personlig resa genom Östafrika, präglad av politiska och humanitära utmaningar samt kulturella förändringar.
Memoaren skildrar en personlig resa genom Östafrika, präglad av politiska och humanitära utmaningar samt kulturella förändringar.
REA-pris261 kr

Bokliv
Ridåhalaren
En berättelse om en ridåhalare och en ung pojke i ett förfallet operahus i 1880-talets Stockholm, präglad av dramatik och hemligheter.
En berättelse om en ridåhalare och en ung pojke i ett förfallet operahus i 1880-talets Stockholm, präglad av dramatik och hemligheter.
REA-pris218 kr
Pangloss antikvariat & text
Den hotade humanismen
Studier om Jean Jaurès och Roger Martin du Gard. Förlagets dekorerade pappband i mycket gott skick. Illustrerad. 256 sidor.
Studier om Jean Jaurès och Roger Martin du Gard. Förlagets dekorerade pappband i mycket gott skick. Illustrerad. 256 sidor.
REA-pris65 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den hotade humanismen
En djupgående analys av Jean Jaurès och Roger Martin du Gard, som utforskar konflikten mellan tro och vetande samt kampen mellan radikala och konservativa idéer. Boken belyser hur deras tankar fortfarande är relevanta i dagens politiska diskussioner.
En djupgående analys av Jean Jaurès och Roger Martin du Gard, som utforskar konflikten mellan tro och vetande samt kampen mellan radikala och konservativa idéer. Boken belyser hur deras tankar fortfarande är relevanta i dagens politiska diskussioner.
REA-pris118 kr
Pangloss antikvariat & text
Den hotade humanismen
Bok om Jean Jaurès och Roger Martin du Gard. Förlagets dekorerade pappband. 256 sidor. Recensionsexemplar-stämpel på bakpärmens insida.
Bok om Jean Jaurès och Roger Martin du Gard. Förlagets dekorerade pappband. 256 sidor. Recensionsexemplar-stämpel på bakpärmens insida.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Den hotade humanismen
Studie av socialismens historia och dess påverkan på dagens politiska system, genom Jaurès och du Gards verk.
Studie av socialismens historia och dess påverkan på dagens politiska system, genom Jaurès och du Gards verk.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Den hotade humanismen
Studie av socialism och humanism genom Jean Jaurès och Roger Martin du Gard, med fokus på deras relevans idag.
Studie av socialism och humanism genom Jean Jaurès och Roger Martin du Gard, med fokus på deras relevans idag.
REA-pris150 kr

Trollhättans Bok & media
Husmöten
Boken utforskar teman kring husmöten och deras betydelse i samhället.
Boken utforskar teman kring husmöten och deras betydelse i samhället.
REA-pris145 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den hotade humanismen
Boken utforskar konflikten mellan tro och vetande genom att belysa två historiska figurer och deras relevans för dagens politiska system.
Boken utforskar konflikten mellan tro och vetande genom att belysa två historiska figurer och deras relevans för dagens politiska system.
REA-pris378 kr

Bokliv
The second journey
Boken undersöker samtida resor inspirerade av tidigare resenärers upplevelser, med fokus på autenticitet och intertextualitet.
Boken undersöker samtida resor inspirerade av tidigare resenärers upplevelser, med fokus på autenticitet och intertextualitet.
REA-pris267 kr

Bokliv
Carmensyndromet
En spännande thriller där en operachef mördas parallellt med en scen i operan Carmen, vilket leder till en utredning med hot mot kulturlivet.
En spännande thriller där en operachef mördas parallellt med en scen i operan Carmen, vilket leder till en utredning med hot mot kulturlivet.
REA-pris218 kr

Bokliv
Toisenmoinen : hovitoimittaja Roger Lundgrenin kohtalonhetket
En personlig berättelse om identitet och förändring som utforskar styrkan i att vara annorlunda.
En personlig berättelse om identitet och förändring som utforskar styrkan i att vara annorlunda.
REA-pris218 kr

Bokliv
Outsider : the chronicles of a royal correspondent
En personlig berättelse om identitet och att omfamna olikhet, som utforskar resan mot självacceptans och tillväxt.
En personlig berättelse om identitet och att omfamna olikhet, som utforskar resan mot självacceptans och tillväxt.
REA-pris273 kr

Bokliv
Mästaren : En biografi om Roger Federer
Boken utforskar Roger Federers liv och karriär, från hans tidiga dagar till att bli en tenniskunglighet.
Boken utforskar Roger Federers liv och karriär, från hans tidiga dagar till att bli en tenniskunglighet.
REA-pris238 kr

Bokliv
Hota med lap dance
En humoristisk deckare där en fruktad privatdetektiv löser mysterier i en värld av skurkar och tårtor. Bunden i häftad format.
En humoristisk deckare där en fruktad privatdetektiv löser mysterier i en värld av skurkar och tårtor. Bunden i häftad format.
REA-pris158 kr

Bokliv
Var så god och skölj !
Boken skildrar möten och erfarenheter som tandläkare mellan 1970 och 2018, med fokus på tandvårdens utveckling.
Boken skildrar möten och erfarenheter som tandläkare mellan 1970 och 2018, med fokus på tandvårdens utveckling.
REA-pris228 kr

Trollhättans Bok & media
Federer
En insiktsfull och informativ bok om en av sportens största legender, med fokus på tennisens utveckling och spelstrategier.
En insiktsfull och informativ bok om en av sportens största legender, med fokus på tennisens utveckling och spelstrategier.
REA-pris145 kr

Bokliv
Federer : tidernas tenniskung
En biografi som utforskar livet och karriären hos en av tidernas mest framstående tennisspelare.
En biografi som utforskar livet och karriären hos en av tidernas mest framstående tennisspelare.
REA-pris178 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Att rosta bröd
En personlig skildring av sorg och familjedynamik efter en förlust, med fokus på vardagen i en småbarnsfamilj.
En personlig skildring av sorg och familjedynamik efter en förlust, med fokus på vardagen i en småbarnsfamilj.
REA-pris118 kr

Bokliv
Svart lördag : historien om Australiens mest förödande skogsbrand
Boken skildrar en katastrofal skogsbrand i Australien 2009 genom ögonvittnesskildringar av poliser och brandmän.
Boken skildrar en katastrofal skogsbrand i Australien 2009 genom ögonvittnesskildringar av poliser och brandmän.
REA-pris88 kr
Pangloss antikvariat & text
Att rosta bröd
Familjeliv och sorg. Norstedts, 2011. Inbunden (förlagsband) med skyddsomslag. Mycket gott skick. 126 s. ISBN 978-91-1-303183-5.
Familjeliv och sorg. Norstedts, 2011. Inbunden (förlagsband) med skyddsomslag. Mycket gott skick. 126 s. ISBN 978-91-1-303183-5.
REA-pris80 kr

Bokliv
Låna världen en röst : brevroman
En fiktiv brevroman som utforskar tvivel och känslor i ett äktenskap präglat av sorg och ansvar.
En fiktiv brevroman som utforskar tvivel och känslor i ett äktenskap präglat av sorg och ansvar.
REA-pris158 kr

Bokliv
Rymdmonstren anfaller
En humoristisk berättelse om en knasig familj som driver ett hotell och möter mystiska händelser på landsbygden.
En humoristisk berättelse om en knasig familj som driver ett hotell och möter mystiska händelser på landsbygden.
REA-pris198 kr

