
Bokliv
En region i kläm: Berättelsen om Öresundsregionen
Boken utforskar Öresundsregionens utveckling, utmaningar och relation till det europeiska projektet genom intervjuer med ledande politiker.
Boken utforskar Öresundsregionens utveckling, utmaningar och relation till det europeiska projektet genom intervjuer med ledande politiker.
REA-pris245 kr

Bokliv
Mitt Mariehamn
En guide med tips för turister om vad man kan se och göra i Mariehamn.
En guide med tips för turister om vad man kan se och göra i Mariehamn.
REA-pris247 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Nordkalottboken
En guidebok med berättelser om upplevelser i Nordkalotten, som utforskar resor, lokalhistoria och geografi.
En guidebok med berättelser om upplevelser i Nordkalotten, som utforskar resor, lokalhistoria och geografi.
REA-pris248 kr
Pangloss antikvariat & text
Vårt Åland 1993
Rikligt illustrerad bok om Ålands fastigheter. Utgiven 1993 av Botnia-Foto. Gulddekorerat konstläderband, normalt antikvariskt skick, saknar skyddsomslag.
Rikligt illustrerad bok om Ålands fastigheter. Utgiven 1993 av Botnia-Foto. Gulddekorerat konstläderband, normalt antikvariskt skick, saknar skyddsomslag.
REA-pris475 kr

Bokliv
Dejliga Danmark
Boken ger en översikt över Danmarks moderna historia och kulturella särdrag, med fokus på likheter och skillnader mot Sverige.
Boken ger en översikt över Danmarks moderna historia och kulturella särdrag, med fokus på likheter och skillnader mot Sverige.
REA-pris238 kr

Trollhättans Bok & Media
Klinteminnen
Klintehamn: Geografiska och topografiska anteckningar. Första upplagan, 1968. Hårdband. Normalt antikvariskt skick med skyddsomslag, bruksslitage.
Klintehamn: Geografiska och topografiska anteckningar. Första upplagan, 1968. Hårdband. Normalt antikvariskt skick med skyddsomslag, bruksslitage.
REA-pris275 kr
Mingus bok- och skivbutik
Väderbitet sagoland
Skildringar från Lofoten och Ishavs-Finland som utforskar geografi och resor i Norden.
Skildringar från Lofoten och Ishavs-Finland som utforskar geografi och resor i Norden.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
Vår hembygd Kronoby, Larsmo, Pedersöre, Öja 1994
Regional geografi med fokus på Kronoby, Larsmo och Pedersöre. Gulddekorerat konstläderband, fint skick, illustrerad, tryckt i 2200 exemplar.
Regional geografi med fokus på Kronoby, Larsmo och Pedersöre. Gulddekorerat konstläderband, fint skick, illustrerad, tryckt i 2200 exemplar.
REA-pris750 kr

Knorrens antikvariat
I vikingars kölvatten
Boken utforskar vikingarnas sjöfararkultur med illustrationer och text på svenska och engelska.
Boken utforskar vikingarnas sjöfararkultur med illustrationer och text på svenska och engelska.
REA-pris150 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Suomi Finland
Boken utforskar resor, lokalhistoria och geografi med parallelltext på finska, svenska och engelska.
Boken utforskar resor, lokalhistoria och geografi med parallelltext på finska, svenska och engelska.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Öar i väster
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Norden, med fokus på öar i väster.
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Norden, med fokus på öar i väster.
REA-pris148 kr
Pangloss antikvariat & text
Finlandsresa
Illustrerad bok om Finland. Utgiven av Lts förlag 1971. Trådhäftad, ryggen något solbränd, mycket gott skick. 143 sidor.
Illustrerad bok om Finland. Utgiven av Lts förlag 1971. Trådhäftad, ryggen något solbränd, mycket gott skick. 143 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Kriser och ödesår
Regional geografi i Övriga Norden. Inbunden, förlagets dekorerade pappband, något sämre antikvariskt skick, tydliga bruksspår, 169 sidor.
Regional geografi i Övriga Norden. Inbunden, förlagets dekorerade pappband, något sämre antikvariskt skick, tydliga bruksspår, 169 sidor.
REA-pris65 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Northern highlights
Denna guidebok erbjuder insikter och praktiska tips för att utforska den skandinaviska Arktis, med fokus på kultur och natur.
Denna guidebok erbjuder insikter och praktiska tips för att utforska den skandinaviska Arktis, med fokus på kultur och natur.
REA-pris178 kr

Antikvariat Bothnia
'För Österbotten'. Svensk-Österbottniska Samfundet 1920-1994
Boken innehåller en förteckning över skrifter från Svensk-Österbottniska Samfundet och behandlar ämnen relaterade till Österbotten.
Boken innehåller en förteckning över skrifter från Svensk-Österbottniska Samfundet och behandlar ämnen relaterade till Österbotten.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text
Se Åland
Illustrerad reseguide om Åland. Utgiven av Carlssons 1995 i dekorerat pappband. Normalt antikvariskt skick, 166 sidor. ISBN 91-7798-960-0.
Illustrerad reseguide om Åland. Utgiven av Carlssons 1995 i dekorerat pappband. Normalt antikvariskt skick, 166 sidor. ISBN 91-7798-960-0.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Suuri rantatie
Helsingfors: Illustrerad paperback från 1993. Välhållet exemplar med lätta bruksspår och tummade hörn. Parallell finsk och svensk text. 388 sidor.
Helsingfors: Illustrerad paperback från 1993. Välhållet exemplar med lätta bruksspår och tummade hörn. Parallell finsk och svensk text. 388 sidor.
REA-pris155 kr

Trollhättans Bok & Media
Nord i Vaerene
En norsk text från 1960 med fokus på bruksslitage och gulnad inlaga.
En norsk text från 1960 med fokus på bruksslitage och gulnad inlaga.
REA-pris200 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Vind för våg
En antikvarisk bok från 1977 som behandlar ämnen inom natur, vetenskap och teknik.
En antikvarisk bok från 1977 som behandlar ämnen inom natur, vetenskap och teknik.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Vår hembygd Nykarleby
Boken utforskar lokalhistoria och geografi i Nykarleby, med riklig fotoillustration.
Boken utforskar lokalhistoria och geografi i Nykarleby, med riklig fotoillustration.
REA-pris148 kr

Trollhättans Bok & media
Solstänk över Sibbobygd
Boken presenterar historisk information om Sibbobygd på svenska, finska och engelska.
Boken presenterar historisk information om Sibbobygd på svenska, finska och engelska.
REA-pris180 kr

Bokliv
Drömmar om färdvägar vida
Boken utforskar motorcykelresor i Norden med fokus på äventyr och naturupplevelser, samt drömmar om resor.
Boken utforskar motorcykelresor i Norden med fokus på äventyr och naturupplevelser, samt drömmar om resor.
REA-pris238 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Helsinki / Helsingfors
En illustrerad reseskildring som utforskar lokalhistoria och geografi i Helsingfors med parallelltext på svenska, finska och engelska.
En illustrerad reseskildring som utforskar lokalhistoria och geografi i Helsingfors med parallelltext på svenska, finska och engelska.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Lapland
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Sverige, med rika svartvita fotografier.
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Sverige, med rika svartvita fotografier.
REA-pris248 kr
