
Mingus bok- och skivbutik
Il Segreto di Luca
En fängslande berättelse som utforskar komplexa teman i italiensk prosa. Romanen bjuder på djupa insikter och en rik karaktärsutveckling.
En fängslande berättelse som utforskar komplexa teman i italiensk prosa. Romanen bjuder på djupa insikter och en rik karaktärsutveckling.
REA-pris125 kr

Mingus bok- och skivbutik
Zenos bekännelser
En psykologisk roman som utforskar livets absurditeter genom Zeno Cosinis ögon. Berättelsen belyser relationer, misslyckanden och framgångar i Trieste. En insiktsfull reflektion över identitet och mänsklig natur.
En psykologisk roman som utforskar livets absurditeter genom Zeno Cosinis ögon. Berättelsen belyser relationer, misslyckanden och framgångar i Trieste. En insiktsfull reflektion över identitet och mänsklig natur.
REA-pris200 kr

Mingus bok- och skivbutik
Italien berättar
En antologi med sexton noveller av framstående italienska författare, som utforskar drömmar och berättande. Boken är utgiven i danskt band och erbjuder en mångfald av perspektiv inom italiensk prosa.
En antologi med sexton noveller av framstående italienska författare, som utforskar drömmar och berättande. Boken är utgiven i danskt band och erbjuder en mångfald av perspektiv inom italiensk prosa.
REA-pris130 kr

Mingus bok- och skivbutik
Sista akten
En gripande berättelse som utforskar livets sista stunder och de känslor som följer med dem. Romanen bjuder på en djupgående insikt i mänskligheten och dess relationer. Bunden i inbunden utgåva med skyddsomslag.
En gripande berättelse som utforskar livets sista stunder och de känslor som följer med dem. Romanen bjuder på en djupgående insikt i mänskligheten och dess relationer. Bunden i inbunden utgåva med skyddsomslag.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Andras krig och nöjen. Nedtecknat av Robert L. Pyle, Esq.
Skildringar av krig och nöjen i en fängslande berättelse som utforskar mänskliga relationer och erfarenheter. Boken är inbunden med skyddsomslag och erbjuder en djupgående inblick i italiensk prosa.
Skildringar av krig och nöjen i en fängslande berättelse som utforskar mänskliga relationer och erfarenheter. Boken är inbunden med skyddsomslag och erbjuder en djupgående inblick i italiensk prosa.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Samtal. Nunnornas liv, De gifta kvinnornas liv. Skökornas liv
Utforska livets olika aspekter genom nunnor, gifta kvinnor och skökor i denna översättning av en italiensk klassiker. En insiktsfull skildring av mänskliga relationer och samhällsnormer. Häftad utgåva.
Utforska livets olika aspekter genom nunnor, gifta kvinnor och skökor i denna översättning av en italiensk klassiker. En insiktsfull skildring av mänskliga relationer och samhällsnormer. Häftad utgåva.
REA-pris125 kr

Mingus bok- och skivbutik
Shanghai tur och retur. En resa i den toscanska barndomen
En berörande berättelse om barndom och minnen, som tar läsaren med på en resa genom det toscanska landskapet. Inbunden med skyddsomslag, 121 sidor.
En berörande berättelse om barndom och minnen, som tar läsaren med på en resa genom det toscanska landskapet. Inbunden med skyddsomslag, 121 sidor.
REA-pris130 kr

Mingus bok- och skivbutik
Il Segreto di Luca
En samhällskritisk roman som utforskar klasskillnader och identitet under fascismens tid. Berättelsen ges liv genom en gripande skildring av exil och motstånd. Boken är utgiven i pocketformat.
En samhällskritisk roman som utforskar klasskillnader och identitet under fascismens tid. Berättelsen ges liv genom en gripande skildring av exil och motstånd. Boken är utgiven i pocketformat.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Ensamma röster
Romaner och noveller inom italiensk skönlitteratur. MånPocket, 1998. Pocket, gott skick. 219 sidor. ISBN: 91-7643-500-8.
Romaner och noveller inom italiensk skönlitteratur. MånPocket, 1998. Pocket, gott skick. 219 sidor. ISBN: 91-7643-500-8.
REA-pris24 kr

Mingus bok- och skivbutik
Shanghai tur och retur
En fängslande berättelse som utforskar en toskansk barndom genom en resa, med inslag av biografiska element. Boken är rikt illustrerad och erbjuder en unik inblick i det förflutna.
En fängslande berättelse som utforskar en toskansk barndom genom en resa, med inslag av biografiska element. Boken är rikt illustrerad och erbjuder en unik inblick i det förflutna.
REA-pris75 kr

Knorrens antikvariat
Vår faster markisinnan
En fängslande historisk roman som utforskar relationer och intriger i en svunnen tid. Boken bjuder på en rik berättelse med djupgående karaktärsporträtt.
En fängslande historisk roman som utforskar relationer och intriger i en svunnen tid. Boken bjuder på en rik berättelse med djupgående karaktärsporträtt.
REA-pris95 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Samtal
Boken utforskar olika aspekter av samtal och kommunikation i en modern kontext.
Boken utforskar olika aspekter av samtal och kommunikation i en modern kontext.
REA-pris138 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Italo Calvino
En introduktion till en central författare vars verk förenar realism, fantasteri och samhällsengagemang.
En introduktion till en central författare vars verk förenar realism, fantasteri och samhällsengagemang.
REA-pris180 kr

Knorrens antikvariat
Jag är Gud
En fängslande roman med inslag av thriller, som utforskar djupet av mänsklig psykologi och moral. Berättelsen väcker frågor om makt och ansvar i en komplex värld.
En fängslande roman med inslag av thriller, som utforskar djupet av mänsklig psykologi och moral. Berättelsen väcker frågor om makt och ansvar i en komplex värld.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Montedidio
En gripande berättelse som utforskar livets komplexitet genom en ung pojkes ögon i Neapel. Romanen bjuder på insikter om vänskap, kärlek och identitet. Bunden i danskt band, 114 sidor.
En gripande berättelse som utforskar livets komplexitet genom en ung pojkes ögon i Neapel. Romanen bjuder på insikter om vänskap, kärlek och identitet. Bunden i danskt band, 114 sidor.
REA-pris130 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Rosens namn
En komplex berättelse som väver samman medeltida mysterier, idédebatter och historisk research.
En komplex berättelse som väver samman medeltida mysterier, idédebatter och historisk research.
REA-pris120 kr

Mingus bok- och skivbutik
Elefantens sinne
En roman som utforskar familjens värderingar och trohet, med fokus på dödshjälp. Berättelsen följer en före detta präst som blir portvakt i Milano och upptäcker de hemligheter som de boende bär på.
En roman som utforskar familjens värderingar och trohet, med fokus på dödshjälp. Berättelsen följer en före detta präst som blir portvakt i Milano och upptäcker de hemligheter som de boende bär på.
REA-pris110 kr
Pangloss antikvariat & text
I moderns hus
Romaner och noveller inom italiensk skönlitteratur. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick, 128 sidor, Carlssons, 2006.
Romaner och noveller inom italiensk skönlitteratur. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick, 128 sidor, Carlssons, 2006.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Drottning Loanas mystiska eld
En man kämpar för att återfå sitt minne efter en stroke. Han minns endast böcker och citat, men inte sin egen fru. Genom promenader och musik söker han sin identitet och konfronterar sin melankoli.
En man kämpar för att återfå sitt minne efter en stroke. Han minns endast böcker och citat, men inte sin egen fru. Genom promenader och musik söker han sin identitet och konfronterar sin melankoli.
REA-pris75 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Romeo och Julia
En lättläst version av den klassiska kärlekshistorien om Romeo och Julia, skriven på 1500-talet, med fokus på deras förbjudna kärlek i Verona.
En lättläst version av den klassiska kärlekshistorien om Romeo och Julia, skriven på 1500-talet, med fokus på deras förbjudna kärlek i Verona.
REA-pris298 kr
Trollhättans Bok & media
Hjälten från Troja
Boken utforskar myten om hjälten från Troja och dess betydelse i den antika litteraturen.
Boken utforskar myten om hjälten från Troja och dess betydelse i den antika litteraturen.
REA-pris30 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Påstår Pereira
En roman som utforskar identitet och personligt ansvar i en tid av politiskt förtryck i Lissabon.
En roman som utforskar identitet och personligt ansvar i en tid av politiskt förtryck i Lissabon.
REA-pris248 kr

Knorrens antikvariat
Terrakottahunden
En berättelse från 2001 som utforskar teman relaterade till en terrakottahund.
En berättelse från 2001 som utforskar teman relaterade till en terrakottahund.
REA-pris95 kr

Bokliv
Eurydike hade en hund
Denna samling utforskar mänsklighetens ändlighet genom korta fabler med ett språk som växlar mellan nyord och arkaiska uttryck.
Denna samling utforskar mänsklighetens ändlighet genom korta fabler med ett språk som växlar mellan nyord och arkaiska uttryck.
REA-pris148 kr
