
Mingus bok- och skivbutik
Deluxe
Marcus Ivarssons tredje seriebok bjuder på en humoristisk och underhållande läsupplevelse. Boken är bunden i dekorerat pappband och omfattar 134 sidor av tecknade serier.
Marcus Ivarssons tredje seriebok bjuder på en humoristisk och underhållande läsupplevelse. Boken är bunden i dekorerat pappband och omfattar 134 sidor av tecknade serier.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Karavan 3 2013. Tema
Utforska nutida kinesisk litteratur genom en illustrerad tidskrift som bjuder på insikter om författare och deras verk, inklusive science fiction och bloggande. Häftad, 104 sidor.
Utforska nutida kinesisk litteratur genom en illustrerad tidskrift som bjuder på insikter om författare och deras verk, inklusive science fiction och bloggande. Häftad, 104 sidor.
REA-pris69 kr

Mingus bok- och skivbutik
Tankelinjer i Europas filosofi
En översikt av europeisk filosofi som utforskar dess utveckling och betydelse genom historien.
En översikt av europeisk filosofi som utforskar dess utveckling och betydelse genom historien.
REA-pris130 kr

Mingus bok- och skivbutik
Le Barrage. Roman
Romanen utforskar arbetarklassens kamp och strävan efter frihet, med en stark skildring av livsvillkoren i ett samhälle präglat av motstånd och förändring. Boken är utgiven i danskt band och omfattar 337 sidor.
Romanen utforskar arbetarklassens kamp och strävan efter frihet, med en stark skildring av livsvillkoren i ett samhälle präglat av motstånd och förändring. Boken är utgiven i danskt band och omfattar 337 sidor.
REA-pris140 kr

Mingus bok- och skivbutik
Karavan nr 3-4 2022
En samling av poetiska och litterära verk som utforskar teman av eufori och melankoli. Innehåller bidrag från framstående författare och poeter, perfekt för den som är intresserad av litteraturvetenskap och litteraturhistoria.
En samling av poetiska och litterära verk som utforskar teman av eufori och melankoli. Innehåller bidrag från framstående författare och poeter, perfekt för den som är intresserad av litteraturvetenskap och litteraturhistoria.
REA-pris99 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté 4 2013. Tema
Fokus på miljöfrågor och sociala frågor i en antologi med aktuella perspektiv. Innehåller analyser och krönikor om klimat och samhälle. Häftad utgåva.
Fokus på miljöfrågor och sociala frågor i en antologi med aktuella perspektiv. Innehåller analyser och krönikor om klimat och samhälle. Häftad utgåva.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Karavan 2 2013.Tema
Mångsidig antologi med reportage, noveller och intervjuer om aktuella frågor i Sudan och Kongo. Illustrerad och i mycket fint skick.
Mångsidig antologi med reportage, noveller och intervjuer om aktuella frågor i Sudan och Kongo. Illustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Västerbotten 4/94. Sevärd natur
Upptäck den västerbottniska naturens skönhet genom en samling av färgrika och svartvita illustrationer. En visuell resa med 76 sidor av sevärdheter.
Upptäck den västerbottniska naturens skönhet genom en samling av färgrika och svartvita illustrationer. En visuell resa med 76 sidor av sevärdheter.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Galago. Antologi för vuxenserier och illustrerade noveller. Volym 89
Antologin samlar vuxenserier och illustrerade noveller med fokus på humor och tecknade serier. Innehåller verk av flera framstående skapare.
Antologin samlar vuxenserier och illustrerade noveller med fokus på humor och tecknade serier. Innehåller verk av flera framstående skapare.
REA-pris76 kr

Mingus bok- och skivbutik
Karavan 3 2013. Tema
Utforska nutida kinesisk litteratur genom en samling av artiklar och dikter, inklusive verk av kända författare och bloggare. Rikt illustrerad och i mycket fint antikvariskt skick.
Utforska nutida kinesisk litteratur genom en samling av artiklar och dikter, inklusive verk av kända författare och bloggare. Rikt illustrerad och i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris69 kr

Mingus bok- och skivbutik
Galago 2/2007, volym 90
Antologi med vuxenserier och illustrerade noveller av flera medverkande. Innehåller 200 sidor av varierande berättelser.
Antologi med vuxenserier och illustrerade noveller av flera medverkande. Innehåller 200 sidor av varierande berättelser.
REA-pris100 kr

Mingus bok- och skivbutik
Västerbotten 4/79. Några västerbottensförfattare
Utforska västerbottnisk litteratur genom kända författare som Sara Lidman och Per Olov Enquist. Tidskriften bjuder på insikter och analyser av deras verk. Limhäftad utgåva med 219 sidor i fint antikvariskt skick.
Utforska västerbottnisk litteratur genom kända författare som Sara Lidman och Per Olov Enquist. Tidskriften bjuder på insikter och analyser av deras verk. Limhäftad utgåva med 219 sidor i fint antikvariskt skick.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
(mAiz) Andra numret
Ett fanzine med serier och texter från flera medarbetare, 42 sidor. Tecknade serier och seriefanzines.
Ett fanzine med serier och texter från flera medarbetare, 42 sidor. Tecknade serier och seriefanzines.
REA-pris30 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Romarinnor och romare
Boken utforskar livet under den romerska antiken genom personliga berättelser om både män och kvinnor, baserat på romerska skrifter.
Boken utforskar livet under den romerska antiken genom personliga berättelser om både män och kvinnor, baserat på romerska skrifter.
REA-pris150 kr

Mingus bok- och skivbutik
Samebyn. Bilder från Sörkaitum
Livet i en sameby skildras genom fotografier och samernas egna ord under ett år. En dokumentation av kultur och traditioner.
Livet i en sameby skildras genom fotografier och samernas egna ord under ett år. En dokumentation av kultur och traditioner.
REA-pris150 kr

Mingus bok- och skivbutik
Karl Marx et Engels Le Manifeste communisme
Utforska ideologier och samhällsvetenskap genom en djupgående analys av kommunismens manifest. Boken ger insikter i de grundläggande tankarna bakom rörelsen. Innehåller 88 sidor i ett lagernött omslag.
Utforska ideologier och samhällsvetenskap genom en djupgående analys av kommunismens manifest. Boken ger insikter i de grundläggande tankarna bakom rörelsen. Innehåller 88 sidor i ett lagernött omslag.
REA-pris250 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté Nr. 1/2022
Tidskriften utforskar aktuella teman som Afghanistan, Ukraina och proxystrejker i en informativ och insiktsfull samling.
Tidskriften utforskar aktuella teman som Afghanistan, Ukraina och proxystrejker i en informativ och insiktsfull samling.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Clarté Nr. 1/2022
Tidskriften utforskar aktuella teman som Afghanistan och Ukraina, samt analyserar proxystrejker. Innehållet är informativt och relevant för samhällsvetenskap och internationell politik. Häftad utgåva med 66 sidor.
Tidskriften utforskar aktuella teman som Afghanistan och Ukraina, samt analyserar proxystrejker. Innehållet är informativt och relevant för samhällsvetenskap och internationell politik. Häftad utgåva med 66 sidor.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Västerbotten 3/08. Trettiotal
Boken utforskar ideologiernas 1930-tal med fokus på nazismen i Umeå, socialdemokratins genombrott och frivilliga i Spanien. Innehåller samtal med en känd författare. Häftad, 72 sidor.
Boken utforskar ideologiernas 1930-tal med fokus på nazismen i Umeå, socialdemokratins genombrott och frivilliga i Spanien. Innehåller samtal med en känd författare. Häftad, 72 sidor.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Orkester Journalen årgång 1966
En inbunden årgång av en ledande jazztidskrift med artiklar och skivrecensioner. Exemplaret är i normalt antikvariskt skick och saknar skyddsomslag.
En inbunden årgång av en ledande jazztidskrift med artiklar och skivrecensioner. Exemplaret är i normalt antikvariskt skick och saknar skyddsomslag.
REA-pris150 kr

Mingus bok- och skivbutik
Var dags porträtt
Varje sida bjuder på ett färgstarkt porträtt med tillhörande text, som utforskar känslor och minnen. Verket presenterar en unik sammansmältning av konst och litteratur, med texter publicerade i Västerbottens Kuriren. Spiralblocksbunden och i mycket fint skick.
Varje sida bjuder på ett färgstarkt porträtt med tillhörande text, som utforskar känslor och minnen. Verket presenterar en unik sammansmältning av konst och litteratur, med texter publicerade i Västerbottens Kuriren. Spiralblocksbunden och i mycket fint skick.
REA-pris160 kr

Mingus bok- och skivbutik
Operation A-Barn. Volym 3
I denna serieroman fortsätter det storslagna superhjälteeposet med nya äventyr och utmaningar. Berättelsen bjuder på spännande inslag och djupgående karaktärsutveckling, allt i en fängslande grafisk stil.
I denna serieroman fortsätter det storslagna superhjälteeposet med nya äventyr och utmaningar. Berättelsen bjuder på spännande inslag och djupgående karaktärsutveckling, allt i en fängslande grafisk stil.
REA-pris160 kr
Mingus bok- och skivbutik
Västerbotten 1 2018
Upptäck gamla fångstmetoder genom beskrivningar och fotografier från 1920-talet. En illustrerad presentation av jakt och jägare. Häftad, 84 sidor.
Upptäck gamla fångstmetoder genom beskrivningar och fotografier från 1920-talet. En illustrerad presentation av jakt och jägare. Häftad, 84 sidor.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Det fräscha alternativet. Serier och satirer i urval
Utsorterat biblioteksex i mycket gott skick. Seriealbum med 128 sidor, inplastat och med stämplar.
Utsorterat biblioteksex i mycket gott skick. Seriealbum med 128 sidor, inplastat och med stämplar.
REA-pris90 kr
