
Antikvariat Bothnia
I vargens gap
Dokumentation av den sovjetiska förstörelsen i Herat, en 2700 år gammal stad i Afghanistan, med fotoillustrationer och en karta.
Dokumentation av den sovjetiska förstörelsen i Herat, en 2700 år gammal stad i Afghanistan, med fotoillustrationer och en karta.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Öfver land till Indien
Två volymer om Asien och Persien. Albert Bonniers 1910. Dekorerat helklotband. Gott skick, liten fläck på ryggen och obetydligt slitage.
Två volymer om Asien och Persien. Albert Bonniers 1910. Dekorerat helklotband. Gott skick, liten fläck på ryggen och obetydligt slitage.
REA-pris600 kr


Antikvariat Bothnia
Asien
Utforska en fascinerande resa genom Centralasien och Tibet med en av de mest framstående upptäcktsresande. Boken innehåller 165 illustrationer och detaljerade kartor, vilket ger en djup inblick i regionens geografi och kultur. Bunden i ljusgrönt klotband med förgylld ryggdekor.
Utforska en fascinerande resa genom Centralasien och Tibet med en av de mest framstående upptäcktsresande. Boken innehåller 165 illustrationer och detaljerade kartor, vilket ger en djup inblick i regionens geografi och kultur. Bunden i ljusgrönt klotband med förgylld ryggdekor.
REA-pris500 kr

Bokliv
Bangkok : 10 vandringar och utflykter
En guide till att utforska Bangkok genom tio vandringar, med fokus på kultur och historia bortom turiststråken.
En guide till att utforska Bangkok genom tio vandringar, med fokus på kultur och historia bortom turiststråken.
REA-pris198 kr

Knorrens antikvariat
Thailands öar & stränder
En reseguide som utforskar Thailands öar och stränder, rikt illustrerad och med praktisk information.
En reseguide som utforskar Thailands öar och stränder, rikt illustrerad och med praktisk information.
REA-pris90 kr

Knorrens antikvariat
Indien
Upptäck Indien, Nepal och Bhutan genom en rikt illustrerad resevägledning. Boken erbjuder insikter om kultur, geografi och resmål i Asien.
Upptäck Indien, Nepal och Bhutan genom en rikt illustrerad resevägledning. Boken erbjuder insikter om kultur, geografi och resmål i Asien.
REA-pris115 kr
Bokliv
OpLivsQ- / operation quality of life no 1. : a long toadtrip
En personlig reseberättelse som utforskar natur, kultur och livskvalitet under en lång resa genom flera länder.
En personlig reseberättelse som utforskar natur, kultur och livskvalitet under en lång resa genom flera länder.
REA-pris441 kr

Bokliv
Thailand : den hoppande myran
Boken är en inre och yttre reseskildring som utforskar livet och äventyret i Thailand.
Boken är en inre och yttre reseskildring som utforskar livet och äventyret i Thailand.
REA-pris259 kr


Antikvariat Bothnia
Tibetanska äfventyr. Med närmare 150 illustrationer och en stor karta i färgtryck
Boken skildrar äventyr i Tibet med rika illustrationer och dokumentära fotografier.
Boken skildrar äventyr i Tibet med rika illustrationer och dokumentära fotografier.
REA-pris250 kr

Knorrens antikvariat
Indien ur fem perspektiv
Utforska Indien genom fem olika perspektiv i denna rikt illustrerade bok. En fascinerande resa som bjuder på insikter om kultur och geografi. Bunden i förlagsband.
Utforska Indien genom fem olika perspektiv i denna rikt illustrerade bok. En fascinerande resa som bjuder på insikter om kultur och geografi. Bunden i förlagsband.
REA-pris160 kr


Antikvariat Bothnia
Öfver land till Indien
Boken skildrar resor genom Persien och Belutjistan med fokus på kultur och geografi.
Boken skildrar resor genom Persien och Belutjistan med fokus på kultur och geografi.
REA-pris400 kr
Antikvariat Bothnia
Bilder från folkets lif i Palestina
Illustrerad skildring av livet i Palestina med fotografier och teckningar. En unik samling från tidigt 1900-tal.
Illustrerad skildring av livet i Palestina med fotografier och teckningar. En unik samling från tidigt 1900-tal.
REA-pris200 kr
Pangloss antikvariat & text
Resa i Thailand
Illustrerad guide om Thailand och dess kultur. Utgiven av Ica 2006. Mycket gott skick. Inbunden med dekorerat pappband. 184 sidor.
Illustrerad guide om Thailand och dess kultur. Utgiven av Ica 2006. Mycket gott skick. Inbunden med dekorerat pappband. 184 sidor.
REA-pris95 kr

Pangloss antikvariat & text
På resa
Boken utforskar resande med rikligt illustrerade sidor och ger en visuell inblick i ämnet.
Boken utforskar resande med rikligt illustrerade sidor och ger en visuell inblick i ämnet.
REA-pris120 kr

Knorrens antikvariat
Thailands öar & stränder
En illustrerad reseguide som utforskar Thailands öar och stränder med detaljerad information.
En illustrerad reseguide som utforskar Thailands öar och stränder med detaljerad information.
REA-pris95 kr

Bokliv
Lonely Planet Experience Tokyo
En reseguide som erbjuder insikter och tips för att utforska Tokyos kultur, mat och unika upplevelser.
En reseguide som erbjuder insikter och tips för att utforska Tokyos kultur, mat och unika upplevelser.
REA-pris248 kr


Antikvariat Bothnia
Öfver land till Indien
En detaljerad skildring av resor genom Persien och Beljutjistan, med fokus på kultur och geografi.
En detaljerad skildring av resor genom Persien och Beljutjistan, med fokus på kultur och geografi.
REA-pris300 kr


Antikvariat Bothnia
En färd genom Asien 1893-97. Förra delen - Senare delen
En detaljerad skildring av stora expeditioner i Centralasien, med fokus på områden som Tibet och Pamir.
En detaljerad skildring av stora expeditioner i Centralasien, med fokus på områden som Tibet och Pamir.
REA-pris600 kr

Mingus bok- och skivbutik
Det fagra landet. Strövtåg i Japan
Utforska Japan genom färgfotografier och insikter i en fascinerande resa. Boken erbjuder en unik inblick i landets kultur och geografi.
Utforska Japan genom färgfotografier och insikter i en fascinerande resa. Boken erbjuder en unik inblick i landets kultur och geografi.
REA-pris75 kr

Bokliv
Tokyo : staden : adresserna
En informativ guide om Tokyo som utforskar stadens kultur, mat och sevärdheter, med praktiska tips för besökare.
En informativ guide om Tokyo som utforskar stadens kultur, mat och sevärdheter, med praktiska tips för besökare.
REA-pris248 kr

Pangloss antikvariat & text
Två möten i samurajernas stad
Bilder från Japan. Limhäftad utgåva från 2004, förlaget Vitterlekarna. Fint antikvariskt skick, 251 sidor.
Bilder från Japan. Limhäftad utgåva från 2004, förlaget Vitterlekarna. Fint antikvariskt skick, 251 sidor.
REA-pris200 kr
Pangloss antikvariat & text
Tre samtal om främlingens liv i Japan
Tre samtal om främlingars liv i Japan. Häftad utgåva från Alba, 1978. Omslag med invikningsflikar. 75 sidor, 18,5x10,5 cm.
Tre samtal om främlingars liv i Japan. Häftad utgåva från Alba, 1978. Omslag med invikningsflikar. 75 sidor, 18,5x10,5 cm.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
All världens barn är juveler
Rikligt illustrerad bok om Thailand. Förlagets laminerade förlagsband i fint antikvariskt skick, med skyddsomslag i mycket fint skick. 193 sidor.
Rikligt illustrerad bok om Thailand. Förlagets laminerade förlagsband i fint antikvariskt skick, med skyddsomslag i mycket fint skick. 193 sidor.
REA-pris95 kr
