
Knorrens antikvariat
Folktrons ABC
Boken utforskar svensk folktro och dess kulturella betydelse genom en djupgående analys av traditioner och mytologi.
Boken utforskar svensk folktro och dess kulturella betydelse genom en djupgående analys av traditioner och mytologi.
REA-pris575 kr

Trollhättans Bok & media
Folktro om ödet och lyckan
Boken utforskar svensk folktro med fokus på ödet och lyckan, vilket ger en djupare förståelse för kulturella traditioner.
Boken utforskar svensk folktro med fokus på ödet och lyckan, vilket ger en djupare förståelse för kulturella traditioner.
REA-pris130 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Livets högtider
Boken ger en kulturhistorisk översikt över svenska högtider och ritualer, inklusive dop, bröllop och begravningar.
Boken ger en kulturhistorisk översikt över svenska högtider och ritualer, inklusive dop, bröllop och begravningar.
REA-pris148 kr

Pangloss antikvariat & text
Svensk jul
Rikligt illustrerad bok om jultraditioner. Utgiven 1986 av Wahlström & Widstrand. Pappband i fint antikvariskt skick, med mindre tryckfel.
Rikligt illustrerad bok om jultraditioner. Utgiven 1986 av Wahlström & Widstrand. Pappband i fint antikvariskt skick, med mindre tryckfel.
REA-pris50 kr

Bokliv
Spöken i Östergötland
Boken utforskar spökhistorier och legender från Östergötland, med fokus på lokala myter och berättelser.
Boken utforskar spökhistorier och legender från Östergötland, med fokus på lokala myter och berättelser.
REA-pris238 kr

Bokliv
Groddjur och kräldjur i svensk folklig traditon
Boken utforskar den folkliga kunskapen om groddjur och kräldjur i förindustriellt Sverige, med fokus på människans komplexa relationer till dessa djur.
Boken utforskar den folkliga kunskapen om groddjur och kräldjur i förindustriellt Sverige, med fokus på människans komplexa relationer till dessa djur.
REA-pris238 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Glada juledagar
En bok från 1965 som utforskar folktro och sedvänjor kopplade till julen.
En bok från 1965 som utforskar folktro och sedvänjor kopplade till julen.
REA-pris248 kr
Trollhättans Bok & media
Årspraktika natur, seder och bruk månad för månad
Utforska kulturella traditioner och sedvänjor genom året med en djupgående månad-för-månad-guide. Boken erbjuder insikter i folktro och hemmet.
Utforska kulturella traditioner och sedvänjor genom året med en djupgående månad-för-månad-guide. Boken erbjuder insikter i folktro och hemmet.
REA-pris120 kr

Mingus bok- och skivbutik
Glada juledagar. 1800-talets jul i stad och på land - om Staffanssjungning och annandagsdans, om idrotts- och sällskapslekar, om baler och julgransplundringar
Boken skildrar jultraditioner under 1800-talet med fokus på festligheter och kulturella sedvänjor. Illustrerad med färg- och svartvita bilder, ger den en inblick i tidens julfirande och sociala aktiviteter.
Boken skildrar jultraditioner under 1800-talet med fokus på festligheter och kulturella sedvänjor. Illustrerad med färg- och svartvita bilder, ger den en inblick i tidens julfirande och sociala aktiviteter.
REA-pris140 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Att dö i Norden
Utforska föreställningar om livets slut i Norden under 1500-talet. Boken ger en insikt i kulturhistoriska perspektiv och livsafslutningens betydelse i det förflutna.
Utforska föreställningar om livets slut i Norden under 1500-talet. Boken ger en insikt i kulturhistoriska perspektiv och livsafslutningens betydelse i det förflutna.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Balladen och folket
Utforska folklivsforskning genom en översättning av en dansk folklorists verk. Boken behandlar folksagor, folkdiktning och folktro, med inslag av musik och seder. Klammerhäftad, i fint skick.
Utforska folklivsforskning genom en översättning av en dansk folklorists verk. Boken behandlar folksagor, folkdiktning och folktro, med inslag av musik och seder. Klammerhäftad, i fint skick.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Den svenska Tomten
Kulturstudier om folktro och sedvänjor. Förlagets laminerade pappband, fint antikvariskt skick, illustrerad i färg. Utgiven av Svenska turistföreningen 1979.
Kulturstudier om folktro och sedvänjor. Förlagets laminerade pappband, fint antikvariskt skick, illustrerad i färg. Utgiven av Svenska turistföreningen 1979.
REA-pris50 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Att dö i Norden
Boken utforskar det dagliga livet i Norden under 1500-talet med fokus på kulturhistoriska aspekter.
Boken utforskar det dagliga livet i Norden under 1500-talet med fokus på kulturhistoriska aspekter.
REA-pris248 kr

Trollhättans Bok & media
En liten bok, som kallas Bonde-praktika, eller Wäderbok
En kortfattad handbok om jordbruk och väderförhållanden från 1978 med mindre bruksslitage.
En kortfattad handbok om jordbruk och väderförhållanden från 1978 med mindre bruksslitage.
REA-pris65 kr


Antikvariat Bothnia
Tjuvmjölkande väsen I (av II). Äldre nordisk tradition
Boken utforskar tjuvmjölkande väsen i äldre nordisk tradition och deras plats i folktro och kulturhistoria.
Boken utforskar tjuvmjölkande väsen i äldre nordisk tradition och deras plats i folktro och kulturhistoria.
REA-pris250 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Groddjur och kräldjur i svensk folklig tradition
Utforska den svenska folkliga traditionen kring groddjur och kräldjur. Boken belyser kulturella sedvänjor och övertro kopplade till dessa djur, med insikter inom kulturstudier och etnologi.
Utforska den svenska folkliga traditionen kring groddjur och kräldjur. Boken belyser kulturella sedvänjor och övertro kopplade till dessa djur, med insikter inom kulturstudier och etnologi.
REA-pris248 kr

Bokliv
Vardag och högtid
Boken dokumenterar folktro, seder och bruk från den skogsfinska kulturen i nordvärmland, baserat på intervjuer från 1930-talet.
Boken dokumenterar folktro, seder och bruk från den skogsfinska kulturen i nordvärmland, baserat på intervjuer från 1930-talet.
REA-pris208 kr
Antikvariat Bothnia
Den Svenska Tomten
Utforska den svenska tomtens värld genom rikt illustrerade sidor som förenar kulturhistoria och etnologi. En unik publikation som bjuder på insikter i svensk folklore och traditioner.
Utforska den svenska tomtens värld genom rikt illustrerade sidor som förenar kulturhistoria och etnologi. En unik publikation som bjuder på insikter i svensk folklore och traditioner.
REA-pris125 kr
Pangloss antikvariat & text
Glitterspray
Kulturstudier om folktro och sedvänjor. Förlagsband, gott skick, kraftigt hundöra i inlagan, svag rec.-ex.-stämpel, 319 sidor.
Kulturstudier om folktro och sedvänjor. Förlagsband, gott skick, kraftigt hundöra i inlagan, svag rec.-ex.-stämpel, 319 sidor.
REA-pris75 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Årspraktika
En informativ bok i pappband med skyddsomslag, som utforskar olika aspekter av praktiska ämnen.
En informativ bok i pappband med skyddsomslag, som utforskar olika aspekter av praktiska ämnen.
REA-pris80 kr

Knorrens antikvariat
Våra högtider
Boken utforskar olika traditioner och firanden kopplade till våra högtider, rikt illustrerad och informativ.
Boken utforskar olika traditioner och firanden kopplade till våra högtider, rikt illustrerad och informativ.
REA-pris60 kr

Antikvariat Bothnia
Våra danslekar
En insiktsfull samling om danslekar och folkminnen, med fokus på traditioner och berättelser från folktron. Innehåller även perspektiv på folkmedicin och dess kulturella betydelse. Bunden i trådhäftad stil.
En insiktsfull samling om danslekar och folkminnen, med fokus på traditioner och berättelser från folktron. Innehåller även perspektiv på folkmedicin och dess kulturella betydelse. Bunden i trådhäftad stil.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Bonde-Practica eller Wädher-Book innehållandes någhra sköna reglor huruledes man skal känna och lära heela åhrsens lopp alltijdh warandes åhr ifrå åhr
Utforska en fascinerande samling av folksagor och folkliga traditioner som belyser kulturhistoria och mytologi. Boken erbjuder insikter i socialantropologi och etnologi, perfekt för den som söker djupare förståelse av vår gemensamma kulturarv.
Utforska en fascinerande samling av folksagor och folkliga traditioner som belyser kulturhistoria och mytologi. Boken erbjuder insikter i socialantropologi och etnologi, perfekt för den som söker djupare förståelse av vår gemensamma kulturarv.
REA-pris100 kr

