
Trollhättans Bok & media
Vattenbarn
Boken utforskar teman kring vatten och dess betydelse genom en akademisk lins.
Boken utforskar teman kring vatten och dess betydelse genom en akademisk lins.
REA-pris205 kr
Pangloss antikvariat & text
Sagans läkande kraft
Psykiatri och barn- och ungdomspsykologi. Wahlström & Widstrand, 1988. Dekorerat och laminerat pappband, gott skick. 202 s. + 8 färgplanscher.
Psykiatri och barn- och ungdomspsykologi. Wahlström & Widstrand, 1988. Dekorerat och laminerat pappband, gott skick. 202 s. + 8 färgplanscher.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text
Barn, död och sorg
Barn och sorg i familjer. Norstedts, 1990. Pappband, fint antikvariskt skick. 201 sidor med illustrationer av Maivor Persson. ISBN 91-1-893472-2.
Barn och sorg i familjer. Norstedts, 1990. Pappband, fint antikvariskt skick. 201 sidor med illustrationer av Maivor Persson. ISBN 91-1-893472-2.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Ett fönster mot himlen
Filosofi och psykologi om barn i dödens närhet. Utgiven 1993 av Bokförlaget Libris, dekorerat pappband, normalt antikvariskt skick.
Filosofi och psykologi om barn i dödens närhet. Utgiven 1993 av Bokförlaget Libris, dekorerat pappband, normalt antikvariskt skick.
REA-pris65 kr

Trollhättans Bok & media
Där de vita sängar stå
En skildring av mänskliga relationer och livets komplexitet, utgiven 1985.
En skildring av mänskliga relationer och livets komplexitet, utgiven 1985.
REA-pris100 kr

Knorrens antikvariat
Barn, död och sorg
Boken behandlar teman kring barn, död och sorg, och utforskar dessa svåra ämnen på ett insiktsfullt sätt.
Boken behandlar teman kring barn, död och sorg, och utforskar dessa svåra ämnen på ett insiktsfullt sätt.
REA-pris115 kr

Trollhättans Bok & media
Hälsa och sjukdom i barnens värld
Boken utforskar aspekter av hälsa och sjukdom i barnens värld och ger insikter om deras upplevelser.
Boken utforskar aspekter av hälsa och sjukdom i barnens värld och ger insikter om deras upplevelser.
REA-pris120 kr
Trollhättans Bok & media
Skrikande barn, sömnlösa nätter
Boken utforskar utmaningarna med att hantera skrikande barn och sömnlösa nätter.
Boken utforskar utmaningarna med att hantera skrikande barn och sömnlösa nätter.
REA-pris160 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Aké - barndomsåren
En memoar som skildrar barndomen i västra Nigeria, präglad av tradition och modernitet, med insikter om kultur och identitet.
En memoar som skildrar barndomen i västra Nigeria, präglad av tradition och modernitet, med insikter om kultur och identitet.
REA-pris148 kr

Knorrens antikvariat
Spädbarnsmassage
Boken erbjuder en illustrerad guide till spädbarnsmassage och dess betydelse för barnets utveckling.
Boken erbjuder en illustrerad guide till spädbarnsmassage och dess betydelse för barnets utveckling.
REA-pris50 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Psykologiskt arbete med barn
Boken beskriver terapimetoder för barn och familjer utifrån deras specifika problematik och diagnoser.
Boken beskriver terapimetoder för barn och familjer utifrån deras specifika problematik och diagnoser.
REA-pris178 kr
Pangloss antikvariat & text
Sömnlösa barn
Limhäftad utgåva från ICA bokförlag, 1987. Granskad av Viveca Lagercrantz, översatt av Carl G Liungman. 192 sidor.
Limhäftad utgåva från ICA bokförlag, 1987. Granskad av Viveca Lagercrantz, översatt av Carl G Liungman. 192 sidor.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Barnpsykoterapi
Boken erbjuder en djupgående insikt i barnpsykoterapi och behandlingsmetoder anpassade för psykiatri för barn och ungdomar.
Boken erbjuder en djupgående insikt i barnpsykoterapi och behandlingsmetoder anpassade för psykiatri för barn och ungdomar.
REA-pris148 kr
Pangloss antikvariat & text
Spädbarnsmassage
Rikligt illustrerad bok om spädbarnsmassage. Utgiven av Prisma 2002, andra upplagan, i förlagets dekorerade och laminerade pappband. Gott skick.
Rikligt illustrerad bok om spädbarnsmassage. Utgiven av Prisma 2002, andra upplagan, i förlagets dekorerade och laminerade pappband. Gott skick.
REA-pris75 kr

Bokliv
On childhood and the good will : thoughts on ethics and early childhood education
Avhandlingen undersöker etiska principers tillämpning inom tidig barndomsutbildning och hållbar utveckling, med fokus på relationen mellan principer och handlingar.
Avhandlingen undersöker etiska principers tillämpning inom tidig barndomsutbildning och hållbar utveckling, med fokus på relationen mellan principer och handlingar.
REA-pris198 kr

Bokliv
Reconfiguring environmental sustainability in early childhood education : a post-anthropocentric approach
Denna avhandling utforskar begreppet hållbarhet inom förskoleutbildning och analyserar post-anthropocentriska perspektiv för att utmana traditionella synsätt.
Denna avhandling utforskar begreppet hållbarhet inom förskoleutbildning och analyserar post-anthropocentriska perspektiv för att utmana traditionella synsätt.
REA-pris260 kr

Bokliv
Autismspektrum : handbok för föräldrar och professionella
Boken erbjuder praktiska kunskaper och strategier för att stödja personer med autismspektrumstörningar.
Boken erbjuder praktiska kunskaper och strategier för att stödja personer med autismspektrumstörningar.
REA-pris449 kr

Pangloss antikvariat & text
The Power of Fantasy in Early Learning
Boken utforskar hur fantasi påverkar tidigt lärande och dess betydelse för utvecklingen.
Boken utforskar hur fantasi påverkar tidigt lärande och dess betydelse för utvecklingen.
REA-pris135 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Aké - barndomsåren
En fängslande memoar som tar läsaren tillbaka till en barndom i Nigeria under andra världskriget. Genom en nyfiken pojkes ögon skildras tradition och modernitet, med humor och livfulla minnen från en rik kultur. En viktig del av afrikansk litteratur.
En fängslande memoar som tar läsaren tillbaka till en barndom i Nigeria under andra världskriget. Genom en nyfiken pojkes ögon skildras tradition och modernitet, med humor och livfulla minnen från en rik kultur. En viktig del av afrikansk litteratur.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Barnpsykoterapi
Boken ger en djupgående insikt i psykoterapeutiska metoder för barn inom barn- och ungdomspsykiatri.
Boken ger en djupgående insikt i psykoterapeutiska metoder för barn inom barn- och ungdomspsykiatri.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Barnpsykoterapi
Boken ger en djupgående insikt i psykoterapeutiska metoder anpassade för barn inom barn- och ungdomspsykiatri.
Boken ger en djupgående insikt i psykoterapeutiska metoder anpassade för barn inom barn- och ungdomspsykiatri.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Aké - barndomsåren
En fängslande memoar om barndomen i Nigeria, där tradition möter modernitet. Berättelsen bjuder på humor och insikter, och ger en unik inblick i en rik kultur.
En fängslande memoar om barndomen i Nigeria, där tradition möter modernitet. Berättelsen bjuder på humor och insikter, och ger en unik inblick i en rik kultur.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Aké - barndomsåren
En fängslande memoar om barndomen i Nigeria, där tradition och modernitet möts. Följ med på en livfull resa genom minnen, kultur och universella upplevelser som formar oss alla.
En fängslande memoar om barndomen i Nigeria, där tradition och modernitet möts. Följ med på en livfull resa genom minnen, kultur och universella upplevelser som formar oss alla.
REA-pris90 kr

Bokliv
Flickan som flydde
Boken skildrar en kvinnas traumatiska upplevelser av vanvård och identitetsförlust i barndomen.
Boken skildrar en kvinnas traumatiska upplevelser av vanvård och identitetsförlust i barndomen.
REA-pris168 kr
