Antikvariat Bothnia
Utkast till svenska växternas naturhistoria eller Sveriges fanerogamer skildrade i korthet med deras växtställen och utbredning m. m., deras egenskaper, användning och historia i allmänhet. Förra delen - Sednare delen (komplett)
En faksimilutgåva av en botanisk klassiker som utforskar svenska växters naturhistoria, inklusive deras egenskaper och utbredning. Boken är i fint antikvariskt skick och bunden i förlagets dekorativa pappband.
En faksimilutgåva av en botanisk klassiker som utforskar svenska växters naturhistoria, inklusive deras egenskaper och utbredning. Boken är i fint antikvariskt skick och bunden i förlagets dekorativa pappband.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Namnlista över svenska växtnamn på gagn- och ogräsväxter
Svensk växtnamnlista med fokus på gagn- och ogräsväxter. Innehåller botaniska termer i enlighet med officiell normalförteckning. Trådhäftad och i bra skick.
Svensk växtnamnlista med fokus på gagn- och ogräsväxter. Innehåller botaniska termer i enlighet med officiell normalförteckning. Trådhäftad och i bra skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Den nordiska floran
Rikligt illustrerad flora med 2.500 växter. Utgiven av Wahlström & Widstrand 1993, fint antikvariskt skick, gulddekorerat klotband med skyddsomslag.
Rikligt illustrerad flora med 2.500 växter. Utgiven av Wahlström & Widstrand 1993, fint antikvariskt skick, gulddekorerat klotband med skyddsomslag.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Den nordiska floran
En omfattande och illustrerad flora som presenterar 2.500 nordiska växter med detaljerade akvareller och kartor. Innehåller register med svenska och latinska namn.
En omfattande och illustrerad flora som presenterar 2.500 nordiska växter med detaljerade akvareller och kartor. Innehåller register med svenska och latinska namn.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Den almindelige botanik. Med mange i teksten indtrykte afbildninger
Boken utforskar botanikens grunder och växtbiologi med 608 illustrerade figurer. Den erbjuder insikter i ekologi och flora, presenterad i gott skick.
Boken utforskar botanikens grunder och växtbiologi med 608 illustrerade figurer. Den erbjuder insikter i ekologi och flora, presenterad i gott skick.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Über Bastarde zwischen elementaren Species der Viola tricolor und V. arvensis. (Vorläufige Mitteilung.)
Studie av hybrider mellan Viola tricolor och V. arvensis, med fokus på botaniska aspekter och preliminära resultat. Boken är i fint antikvariskt skick.
Studie av hybrider mellan Viola tricolor och V. arvensis, med fokus på botaniska aspekter och preliminära resultat. Boken är i fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Genetische Studien über die Blüten von Papaver somniferum L. Mit 3 Tafeln
Genetiska studier av blommorna från Papaver somniferum L. med tre planscher. Innehåller insikter inom botanik och växtgenetik. Boken är limhäftad och i fint antikvariskt skick.
Genetiska studier av blommorna från Papaver somniferum L. med tre planscher. Innehåller insikter inom botanik och växtgenetik. Boken är limhäftad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Die Gefässpflanzen von schwedisch-Lappland
Kärlväxternas ekologi och utbredning i svenska Lappland utforskas i denna illustrerade volym, som ger en djupgående inblick i områdets flora. Boken är utgiven i fint skick och erbjuder en värdefull resurs för botaniska studier.
Kärlväxternas ekologi och utbredning i svenska Lappland utforskas i denna illustrerade volym, som ger en djupgående inblick i områdets flora. Boken är utgiven i fint skick och erbjuder en värdefull resurs för botaniska studier.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
De fyra årstiderna
Boken utforskar botanikens värld genom vandringar i skog och mark. Den är illustrerad och ger en djupare förståelse för flora och växtbiologi.
Boken utforskar botanikens värld genom vandringar i skog och mark. Den är illustrerad och ger en djupare förståelse för flora och växtbiologi.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Om vegetationens utveckling i Sverige åren 1873-75
Studie av vegetationens utveckling i Sverige under åren 1873-75, med fokus på blommning och lövsprickning. Innehåller diagram och kartor.
Studie av vegetationens utveckling i Sverige under åren 1873-75, med fokus på blommning och lövsprickning. Innehåller diagram och kartor.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Namnlista över svenska växtnamn på gagn- och ogräsväxter
Namnlista över svenska växtnamn för gagn- och ogräsväxter, utgiven av Kungl. Landtbruksstyrelsen, med fokus på botanik och naturbruk.
Namnlista över svenska växtnamn för gagn- och ogräsväxter, utgiven av Kungl. Landtbruksstyrelsen, med fokus på botanik och naturbruk.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Lärobok i botanik
Boken utforskar botanikens grunder och innehåller detaljerad information om växters struktur och funktion. Den är utgiven i ett något nött halvfranskt band och innehåller fyra planscher.
Boken utforskar botanikens grunder och innehåller detaljerad information om växters struktur och funktion. Den är utgiven i ett något nött halvfranskt band och innehåller fyra planscher.
REA-pris750 kr


Antikvariat Bothnia
Utkast till svenska växternas naturhistoria eller Sveriges fanerogamer skildrade i korthet med deras växtställen och utbredning m. m. deras egenskaper, användning och historia i allmänhet. Förra delen - Sednare delen (komplett)
Verket behandlar svensk botanik med fokus på fanerogamer, deras egenskaper och utbredning.
Verket behandlar svensk botanik med fokus på fanerogamer, deras egenskaper och utbredning.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Sammandrag af botanikens elementar utarbetad
En grundläggande översikt av botanikens elementära aspekter, med fokus på flora och växtbiologi i Västergötland. Boken erbjuder insikter i ämnet för både studenter och entusiaster.
En grundläggande översikt av botanikens elementära aspekter, med fokus på flora och växtbiologi i Västergötland. Boken erbjuder insikter i ämnet för både studenter och entusiaster.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
C. J. och C. Hartmans Handbok i Skandinaviens flora. Innefattande Sveriges, Norges, Finlands och Danmarks ormbunkar och fanerogamer. Första häftet
En omfattande guide till Skandinaviens flora, med fokus på ormbunkar och fanerogamer. Boken erbjuder insikter i botanik och växtgeografi, och är en värdefull resurs för botaniker och växtintresserade.
En omfattande guide till Skandinaviens flora, med fokus på ormbunkar och fanerogamer. Boken erbjuder insikter i botanik och växtgeografi, och är en värdefull resurs för botaniker och växtintresserade.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Synopsis methodica lichenum, sistens omnes hujus ordinis naturalis detectas plantas, quas, secundum genera, species et varietates disposuit, characteribus et differentiis emendatis definivit, nec non synonymis et observationibus selectis
En grundläggande översikt av lichenologi, med fokus på systematik och klassifikation av olika arter. Innehåller handskrivna ägarnoteringar och är i normalt antikvariskt skick.
En grundläggande översikt av lichenologi, med fokus på systematik och klassifikation av olika arter. Innehåller handskrivna ägarnoteringar och är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris3 000 kr

Antikvariat Bothnia
Små bidrag till Hälsinglands och Jämtlands flora
Studera den svenska floran med fokus på Hälsingland och Jämtland. Boken utforskar botaniska bidrag och växtliv, perfekt för botaniska entusiaster. Häftad utgåva i fint skick.
Studera den svenska floran med fokus på Hälsingland och Jämtland. Boken utforskar botaniska bidrag och växtliv, perfekt för botaniska entusiaster. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris125 kr

Bokliv
Johannes Franckenius: Botanologia
Verket ger insikter i 1600-talets botanik och medicin genom föreläsningsanteckningar som speglar undervisningen vid Uppsala universitet.
Verket ger insikter i 1600-talets botanik och medicin genom föreläsningsanteckningar som speglar undervisningen vid Uppsala universitet.
REA-pris300 kr


Antikvariat Bothnia
Matsvampar i färg
Boken erbjuder detaljerade illustrationer och beskrivningar av ett 80-tal matsvampar, indelade efter växtplatser.
Boken erbjuder detaljerade illustrationer och beskrivningar av ett 80-tal matsvampar, indelade efter växtplatser.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Monografi öfver Sveriges och Norges characeer (dedikation)
Botanik och algforskning. Häftat band i normalt antikvariskt skick. Första upplagan med dedikation på omslaget. 37 sidor.
Botanik och algforskning. Häftat band i normalt antikvariskt skick. Första upplagan med dedikation på omslaget. 37 sidor.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Inledning till botaniken jämte ett bihang, innehållande förklaringar öfver botaniska termer. Utgifven av J. A. O. Skårman. Med 19 taflor och talrika träsnitt
En grundläggande introduktion till botaniken med förklaringar av botaniska termer, illustrerad med 19 tavlor och träsnitt. Boken ger en översikt över växtbiologi och flora.
En grundläggande introduktion till botaniken med förklaringar av botaniska termer, illustrerad med 19 tavlor och träsnitt. Boken ger en översikt över växtbiologi och flora.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Om växtgeographiens studium, Afhandling, som jemte theser, med högvördiga Dompitlets i Wextiö tillstånd, till offentlig granskning
Botaniska resor och växtgeografi utforskas i denna avhandling, som belyser viktiga aspekter av botanik och flora.
Botaniska resor och växtgeografi utforskas i denna avhandling, som belyser viktiga aspekter av botanik och flora.
REA-pris500 kr

Antikvariat Bothnia
Chromosome Numbers of Central and Northwest European Plant Species. By Áskell Löve & Doris Löve
Utforska växtvärlden med en djupgående studie av kromosomantal hos centrala och nordvästra europeiska växtarter. En viktig resurs för botaniker och intresserade av botanik.
Utforska växtvärlden med en djupgående studie av kromosomantal hos centrala och nordvästra europeiska växtarter. En viktig resurs för botaniker och intresserade av botanik.
REA-pris180 kr
Antikvariat Bothnia
Hyllning till Professor Bergianus Robert Elias Fries på sextioårsdagen den 11 juli 1936
Facklitteratur om botanik med studier av olika växtarter och deras systematik. Illustrerad och utgiven i fint antikvariskt skick.
Facklitteratur om botanik med studier av olika växtarter och deras systematik. Illustrerad och utgiven i fint antikvariskt skick.
REA-pris300 kr
