
Mingus bok- och skivbutik
Clarté. Nr 1 1998
Utforska det amerikanska väldet genom en samling av recensioner och illustrationer. Ett häfte med 67 sidor i normalt antikvariskt skick.
Utforska det amerikanska väldet genom en samling av recensioner och illustrationer. Ett häfte med 67 sidor i normalt antikvariskt skick.
REA-pris40 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné
En fängslande biografi om en av botanikens största gestalter, med rika illustrationer och insikter i Carl von Linnés liv och verk.
En fängslande biografi om en av botanikens största gestalter, med rika illustrationer och insikter i Carl von Linnés liv och verk.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Daniel Solander 19/2 1733 - 13/5 1782. Biografi. Med porträtt (dedikation)
Biografi om en svensk botaniker med fokus på hans liv, studier och betydelse inom vetenskapen. Innehåller bilder och dedikation.
Biografi om en svensk botaniker med fokus på hans liv, studier och betydelse inom vetenskapen. Innehåller bilder och dedikation.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Professor Vivi
Boken skildrar en botanists liv och karriär, präglad av framgångar och motgångar i Sverige och Egypten.
Boken skildrar en botanists liv och karriär, präglad av framgångar och motgångar i Sverige och Egypten.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné. Hans personlighet och livsgärning. Med 14 planscher och 48 illustrationer i texten
Utforska livet och personligheten hos en av botanikens största, Carl von Linné. Boken erbjuder en djupgående insikt i hans gärningar, med rikligt med illustrationer och en fotoillustrerad presentation.
Utforska livet och personligheten hos en av botanikens största, Carl von Linné. Boken erbjuder en djupgående insikt i hans gärningar, med rikligt med illustrationer och en fotoillustrerad presentation.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Karl von Linné. En lefnadsteckning. Med 2 planscher och 36 bilder i texten
Biografi om Carl von Linné med illustrationer och bilder. Utgiven i samband med Linnéjubileet 1907.
Biografi om Carl von Linné med illustrationer och bilder. Utgiven i samband med Linnéjubileet 1907.
REA-pris180 kr
Bokliv
The Signature of All Things
En botanists liv och forskning i 1800-talets värld utforskar både evolutionära mysterier och andliga dimensioner.
En botanists liv och forskning i 1800-talets värld utforskar både evolutionära mysterier och andliga dimensioner.
REA-pris178 kr


Antikvariat Bothnia
Den första biografien öfver Linné. Curriculum vitae Caroli Linnaei. För första gången utgifven på svenska språket af Johan Bergman (1864-1951)
Biografi om Carl von Linné, en framstående botaniker och naturforskare, som utforskar hans liv och gärningar. Boken är utgiven i trådhäftad form.
Biografi om Carl von Linné, en framstående botaniker och naturforskare, som utforskar hans liv och gärningar. Boken är utgiven i trådhäftad form.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné. Några kapitel ur ett oafslutadt arbete
Utforska livet och verken av en av botanikens fäder genom en insiktsfull biografi som belyser Carl von Linnés betydelse för vetenskapen. Boken är i trådhäftad utgåva och erbjuder en djupdykning i hans oavslutade arbete.
Utforska livet och verken av en av botanikens fäder genom en insiktsfull biografi som belyser Carl von Linnés betydelse för vetenskapen. Boken är i trådhäftad utgåva och erbjuder en djupdykning i hans oavslutade arbete.
REA-pris80 kr

Bokliv
Gabriel Marklin : naturforskare, samlare, bibliograf
Boken skildrar Gabriel Marklins liv som naturforskare och samlare, med fokus på hans betydelse inom entomologi och paleontologi.
Boken skildrar Gabriel Marklins liv som naturforskare och samlare, med fokus på hans betydelse inom entomologi och paleontologi.
REA-pris168 kr


Antikvariat Bothnia
Carl von Linné
En detaljerad biografi som utforskar Carl von Linnés liv, hans vetenskapliga insatser och personliga relationer. Boken ger en djup inblick i hans resa och arbete inom botaniken.
En detaljerad biografi som utforskar Carl von Linnés liv, hans vetenskapliga insatser och personliga relationer. Boken ger en djup inblick i hans resa och arbete inom botaniken.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Den första biografien öfver Linné. Curriculum vitae Caroli Linnaei. För första gången utgifven på svenska språket af Johan Bergman (1864-1951)
Biografi om Carl von Linné, en framstående botaniker och naturforskare. Innehåller insikter om hans liv och verk. Bunden i trådhäftad form.
Biografi om Carl von Linné, en framstående botaniker och naturforskare. Innehåller insikter om hans liv och verk. Bunden i trådhäftad form.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Vägen till Linné
Utforska en fascinerande beskrivning av en enastående Linnésamling och dess utveckling. Boken ger en djup insikt i Carl von Linnés liv och arbete inom botaniken.
Utforska en fascinerande beskrivning av en enastående Linnésamling och dess utveckling. Boken ger en djup insikt i Carl von Linnés liv och arbete inom botaniken.
REA-pris150 kr

Knorrens antikvariat
Naturvetare i motvind
Biografi om en naturvetare som möter motgångar, med insikter inom naturvetenskap och matematik. Rikt illustrerad och i fint skick.
Biografi om en naturvetare som möter motgångar, med insikter inom naturvetenskap och matematik. Rikt illustrerad och i fint skick.
REA-pris110 kr


Antikvariat Bothnia
Linnæi väg till vetenskaplig klarhet
Studie av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans bidrag till botanik och religion. Innehåller planscher och tabeller.
Studie av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans bidrag till botanik och religion. Innehåller planscher och tabeller.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
En allmän svensk naturstudie- och planteringsdag. På Blomsterkonungens födelsedag. Av E. J. Lindberg, trädgårdsmästare
Utforska en fascinerande naturstudie som hyllar Blomsterkonungens födelsedag. Boken erbjuder insikter om Carl von Linnés liv och verk inom botanik och trädgård. Bunden i trådhäftad stil, är den ett värdefullt tillskott för botaniska entusiaster.
Utforska en fascinerande naturstudie som hyllar Blomsterkonungens födelsedag. Boken erbjuder insikter om Carl von Linnés liv och verk inom botanik och trädgård. Bunden i trådhäftad stil, är den ett värdefullt tillskott för botaniska entusiaster.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Linné i Uppsala. Botaniska fakta Bengt Jonsell
Upptäck Carl von Linnés liv och verk i Uppsala. Denna fotoillustrerade bok ger en inblick i botaniken och Linnés betydelse för vetenskapen. Bunden i förlagsband.
Upptäck Carl von Linnés liv och verk i Uppsala. Denna fotoillustrerade bok ger en inblick i botaniken och Linnés betydelse för vetenskapen. Bunden i förlagsband.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Om Elias Fries
Ett verk som utforskar Elias Fries liv och gärning, en framstående svensk botaniker och mykolog. Boken belyser hans bidrag till vetenskapen, särskilt inom mykologi, alger och fröväxter.
Ett verk som utforskar Elias Fries liv och gärning, en framstående svensk botaniker och mykolog. Boken belyser hans bidrag till vetenskapen, särskilt inom mykologi, alger och fröväxter.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Carl von Linné
Lär känna Carl Linné genom hans brev och anteckningar. Boken utforskar hans medicinska insatser och botaniska jämförelser. Illustrerad med färgbilder och svartvitt.
Lär känna Carl Linné genom hans brev och anteckningar. Boken utforskar hans medicinska insatser och botaniska jämförelser. Illustrerad med färgbilder och svartvitt.
REA-pris125 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Linné i Uppsala
Boken ger en inblick i Carl von Linnés liv och arbete i 1700-talets Uppsala, med fokus på hans omgivning och personlighet.
Boken ger en inblick i Carl von Linnés liv och arbete i 1700-talets Uppsala, med fokus på hans omgivning och personlighet.
REA-pris478 kr

Mingus bok- och skivbutik
Se blomman
En poetisk essäsamling som utforskar sambandet mellan flora och kulturhistoria, med insikter från amatörbotanister. Rikt illustrerad och fylld av nyfikenhet.
En poetisk essäsamling som utforskar sambandet mellan flora och kulturhistoria, med insikter från amatörbotanister. Rikt illustrerad och fylld av nyfikenhet.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Carl Linnaeus
Upptäck en fascinerande biografi om en av vetenskapens största pionjärer inom botanik. Boken utforskar Carl von Linnés liv och hans banbrytande arbete som formade modern botanik. Illustrerad och i mycket fint skick.
Upptäck en fascinerande biografi om en av vetenskapens största pionjärer inom botanik. Boken utforskar Carl von Linnés liv och hans banbrytande arbete som formade modern botanik. Illustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Linneansk linje
Utforska den svenska konsthistorikern och riksantikvarien Knut Hagbergs insatser inom kulturmiljövård och byggnadshistoria. En viktig röst för bevarandet av kulturarvet.
Utforska den svenska konsthistorikern och riksantikvarien Knut Hagbergs insatser inom kulturmiljövård och byggnadshistoria. En viktig röst för bevarandet av kulturarvet.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Carl von Linné
Boken utforskar Carl Linnés liv och verk, med fokus på hans medicinska insikter och botaniska jämförelser. Illustrerad med färgbilder, ger den en inblick i hans betydelse och gärningar.
Boken utforskar Carl Linnés liv och verk, med fokus på hans medicinska insikter och botaniska jämförelser. Illustrerad med färgbilder, ger den en inblick i hans betydelse och gärningar.
REA-pris125 kr
