
Mingus bok- och skivbutik
Ö och människa. En resa till Napoleons ö Sankt Helena
Rikt illustrerad bok om en resa till Sankt Helena, med fokus på geografi och kultur. Utforska öens historia och dess betydelse.
Rikt illustrerad bok om en resa till Sankt Helena, med fokus på geografi och kultur. Utforska öens historia och dess betydelse.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Brendans resa
Boken utforskar den historiska frågan om vem som först nådde Amerika genom en äventyrlig expedition från Irland.
Boken utforskar den historiska frågan om vem som först nådde Amerika genom en äventyrlig expedition från Irland.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Vi kapade en ubåt
Boken skildrar en amerikansk flottavdelnings djärva operation att erövra en tysk ubåt under andra världskriget.
Boken skildrar en amerikansk flottavdelnings djärva operation att erövra en tysk ubåt under andra världskriget.
REA-pris148 kr

Bokliv
Till Sankt Helena : nesofilens resa till Napoleons sista ö
Boken skildrar en resa till den isolerade ön Sankt Helena, med fokus på Napoleon och öarnas historia.
Boken skildrar en resa till den isolerade ön Sankt Helena, med fokus på Napoleon och öarnas historia.
REA-pris266 kr
Pangloss antikvariat & text
Till båda polerna (utan skägg)
Polaräventyr i Antarktis. Förlagsband med skyddsomslag, Gott skick, 277 sidor + 8 färgplanscher. Utgiven av Bra Böcker, 2005.
Polaräventyr i Antarktis. Förlagsband med skyddsomslag, Gott skick, 277 sidor + 8 färgplanscher. Utgiven av Bra Böcker, 2005.
REA-pris85 kr
Pangloss antikvariat & text
Framåt
Rikligt illustrerad bok om polarexpeditioner. Inbunden med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Uppsala: Expedition Nordpolen, 2000. Folioformat.
Rikligt illustrerad bok om polarexpeditioner. Inbunden med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. Uppsala: Expedition Nordpolen, 2000. Folioformat.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Skinnarmo i Shackletons spår
Rikligt illustrerad bok om polarområdena och Antarktis. Utgiven av Bokförlaget Max Ström 2004. Helklotband i mycket gott skick med skyddsomslag.
Rikligt illustrerad bok om polarområdena och Antarktis. Utgiven av Bokförlaget Max Ström 2004. Helklotband i mycket gott skick med skyddsomslag.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Stedsnavn på Svalbard
Fakta om polarområdena och Svalbard. Tapir akademisk forlag, 2005. Häftad, fint antikvariskt skick. 186 sidor + utfällbar karta. Illustrerad.
Fakta om polarområdena och Svalbard. Tapir akademisk forlag, 2005. Häftad, fint antikvariskt skick. 186 sidor + utfällbar karta. Illustrerad.
REA-pris175 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mauritius och de som hade vägarna förbi
Boken utforskar Mauritius historia och de personer som passerade ön genom tiderna.
Boken utforskar Mauritius historia och de personer som passerade ön genom tiderna.
REA-pris98 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Vi kapade en ubåt
Boken skildrar en amerikansk flottas djärva operation för att borda den tyska ubåten U-505 under andra världskriget.
Boken skildrar en amerikansk flottas djärva operation för att borda den tyska ubåten U-505 under andra världskriget.
REA-pris178 kr

Trollhättans Bok & Media
Nomadblod
Polarområdena och Grönland i fokus. Första upplagan från 1916, P.A. Norstedts Förlag, hårdband, normalt antikvariskt skick med bruksslitage.
Polarområdena och Grönland i fokus. Första upplagan från 1916, P.A. Norstedts Förlag, hårdband, normalt antikvariskt skick med bruksslitage.
REA-pris300 kr


Antikvariat Bothnia
Till Sydpolen
Boken beskriver en svensk ingenjörs besök på Sydpolen och verksamheten där, samt Antarktis upptäckthistoria.
Boken beskriver en svensk ingenjörs besök på Sydpolen och verksamheten där, samt Antarktis upptäckthistoria.
REA-pris125 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Våg för våg
Upptäck Arktis unika djurliv och kulturer genom en fascinerande resa, där tradition och modernitet möts. En personlig berättelse med insikter om natur och mänskliga möten.
Upptäck Arktis unika djurliv och kulturer genom en fascinerande resa, där tradition och modernitet möts. En personlig berättelse med insikter om natur och mänskliga möten.
REA-pris148 kr
Antikvariat Bothnia
Antarktis
Fotolitteratur som utforskar Antarktis och dess polarområden. Boken bjuder på unika ögonblicksbilder och insikter från kontinenten kring Sydpolen.
Fotolitteratur som utforskar Antarktis och dess polarområden. Boken bjuder på unika ögonblicksbilder och insikter från kontinenten kring Sydpolen.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Antarctica
Utforska den fascinerande världen av Antarktis genom en illustrerad rapport som belyser viktiga geologiska och klimatologiska insikter från en banbrytande expedition. Klammerhäftad publikation i bra skick.
Utforska den fascinerande världen av Antarktis genom en illustrerad rapport som belyser viktiga geologiska och klimatologiska insikter från en banbrytande expedition. Klammerhäftad publikation i bra skick.
REA-pris250 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Pirater
Boken utforskar piraternas roll som hjältar under sjöröveriets guldålder och deras uppror mot samhälleliga orättvisor.
Boken utforskar piraternas roll som hjältar under sjöröveriets guldålder och deras uppror mot samhälleliga orättvisor.
REA-pris85 kr

Bokliv
Antarktis : världens kallaste plats
Denna faktabok utforskar Antarktis ekologi och dess djur och växter i en föränderlig klimatkontext.
Denna faktabok utforskar Antarktis ekologi och dess djur och växter i en föränderlig klimatkontext.
REA-pris228 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Granne med nordpolen
Boken från 1957 utforskar livet nära nordpolen och ger insikter om regionens unika förhållanden.
Boken från 1957 utforskar livet nära nordpolen och ger insikter om regionens unika förhållanden.
REA-pris248 kr

Knorrens antikvariat
Atlantsegel
Boken från 1984 utforskar seglingens äventyr och innehåller illustrationer, med ett omslag som har kantslitage.
Boken från 1984 utforskar seglingens äventyr och innehåller illustrationer, med ett omslag som har kantslitage.
REA-pris100 kr
Antikvariat Bothnia
Viddernas människor
Boken utforskar liv och kultur i arktiska regioner genom personliga berättelser och erfarenheter.
Boken utforskar liv och kultur i arktiska regioner genom personliga berättelser och erfarenheter.
REA-pris125 kr

Bokliv
Det nya Svalbard
Boken utforskar klimatförändringarnas påverkan på Svalbard och dess samhällsutveckling.
Boken utforskar klimatförändringarnas påverkan på Svalbard och dess samhällsutveckling.
REA-pris254 kr

Trollhättans Bok & Media
För segel till Antarktis
Boken skildrar en resa till Antarktis, med fokus på segling och de utmaningar som följer.
Boken skildrar en resa till Antarktis, med fokus på segling och de utmaningar som följer.
REA-pris125 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
För segel till Antarktis
Boken utforskar en resa till Antarktis med fokus på natur och äventyr.
Boken utforskar en resa till Antarktis med fokus på natur och äventyr.
REA-pris198 kr


Antikvariat Bothnia
Ninety degrees north
Boken utforskar polarområdena med fokus på Antarktis och Arktis genom kartor och fotografier.
Boken utforskar polarområdena med fokus på Antarktis och Arktis genom kartor och fotografier.
REA-pris250 kr
